Cats: 'Ik woon in een pand met een verhaal' Big Bo Broeken treedt op in Brandenburgh Aan Groeneweegje Zierikzee is plek Omwonenden gaan juridische strijd aan tegen asielzoekerscentrum 34 SCHOUWEN-DUIVELAND Epilsepsiecursus Vanaf zijn dakterras kijkt Jacques Cats in de tuin van Dam 10. Zelf bewoont de oud-PZC-verslagge- ver sinds 2009 een etage op Dam 8. Een berucht adres tijdens de oorlog. De Duitsers hadden in dat pand, en het naastgelegen pand, hun hoofdkwartier. Een plaquette aan de gevel herinnert aan de Duitse overgave op 3 november 1944. Vandaag, zaterdag, presen teert hij zijn boek De dag dat de generaal huilde op die historische plek. Het is de plaats waar de Duitse generaal Wilhelm Daser bittere tranen huilde toen hij aan de geallieerden zijn wapens had overhandigd. „Als er in de oorlog van iemand werd gezegd dat hij naar Dam 8 was gebracht, dan wist iedereen dat het niet best was. Ik woon in een pand met een verhaal. En daar moest ik iets mee doen. Toen ik hier pas woonde was mijn eer ste vraag aan de benedenburen (een artsenpraktijk) of ik eens in de kelder mocht kijken. Mis schien lagen er nog wel helmen of was er ergens nog een haken kruis op de wand te ontdekken.. Maar helaas, er was niets schok kends te vinden." Over de oorlog zijn talloze boe ken verschenen. „Boekhandelaar Dick Anbeek raadde mij aan om me bij het schrijven van een boek over de bevrijding op Middelburg te concentreren. Mensen willen over hun eigen plaats lezen. Dus heb ik me geconcentreerd op loka le verhalen." Cats sprak mensen die de oorlog en bevrijding hebben meege maakt. Ook dagboeken waren een dankbare bron. „Mensen wilden hun verhaal graag vertellen. Eén keer heb ik iemand echt moeten overreden om mee te werken. De ze man had voor de Arbeitsein- satz in Duitsland moeten werken. Hij was op Bevrijdingsdag terug gekeerd." Dit verhaal past in het hoofdstuk over de vaak ongemak kelijke terugkomst van dwangar beiders en Joden die de verschrik kingen van de kampen hadden overleefd. De nasleep van de oor log komt in meer hoofdstukken aan de orde. „Het is geen doorlo pend verhaal geworden", zegt Cats. „Elk hoofdstuk is afzonder lijk te lezen." Een hoofdstuk gaat over het neef je van Lou de Jong, de directeur van het toenmalige Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en schrijver van het standaardwerk Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. De Jong was naar Engeland gevlucht. Zijn tweelingbroer Sally was min der gelukkig. Nadat ze hun kinde ren op een onderduikadres had den achtergelaten, werden hij en zijn vrouw opgepakt op de vlucht naar Zwitserland. Een van de kin deren, Daan, werd als baby opge nomen in een Middelburgs gezin. Het rijk geïllustreerde boek is vormgegeven door Jacques' zoon Hans-Peter. Het is een drukke week geweest voor Cats. Afgelopen donderdag verscheen nog een boek: De dok ter en de oorlog, het dagboek van Ad van Dijk als inspiratiebron. Het boek is een selectie uit verha len die de Vlissingse huisarts over zijn oorlogstijd had geschreven. Van Dijk, die twee jaar geleden overleed, schreef als amateur-his toricus veel over de geschiedenis van Vlissingen. Broeken speelt blues met hart en ziel. Hij begeleidt zichzelf op akoestische en elektrische gitaar, steel, dobro, mondharmonica en basdrum. Naast zijn eigen werk brengt hij bluesklassiekers uit de jaren der tig, veertig en vijftig. De onversneden en vaak obscure Delta-Blues voert daarbij de bo ventoon. Sinds 1996 treedt 'Big Bo' Broeken als solist op in bin nen- en buitenland. Hij heeft meerdere cd's op zijn naam staan. Het optreden in Brandenburg be gint om 16.00 uur. Wethouder Ad Verseput zegt be slist niet dat het gebeurt, maar het 'zou kunnen'. De Detailhan del Structuurvisie geeft hiervoor de mogelijkheid. Een 'full-servi ce' en een 'discount' op dezelfde plek geeft de consument een keu ze. Albert Heijn wil al geruime tijd uitbreiden, maar kan dat niet aan de Lange Nobelstraat. Ook Lidl wil groeien en zoekt daar voor een plek. Beide supers zou den elk 2500 vierkante meter groot mogen worden. „Albert Heijn zou ook nog naar het Ha- ringvlietplein kunnen. Daarover is nog geen zekerheid", zegt Verse put. „We moeten er verder voor zorgen dat er ook nog wat vierkan te meters overblijven voor de bin nenstad. Daar moet er na sluiting van de Spar wel eentje blijven." Een toetsing of de gemeente zich heeft gehouden aan de algemene beginselen van behoorlijk be stuur lijkt gerechtvaardigd, schrijft de bewonersgroep in een zestig pagina's tellend dossier dat aan de gemeenteraad is gestuurd. Ook vraagt de groep zich af of een azc past in de omgevingsver gunning voor Swerf-Rust. De ge meente stelt dat dat zo is, maar de buurt heeft daar bedenkingen bij. Woordvoerster Saskia de Water bevestigt dat de bewonersgroep zich voorbereid op een juridische procedure om een azc in Swerf- Rust alsnog tegen te houden. En kele grieven van de omwonen den: 'Bij een dergelijke grote im pact voor onze wijk is een zorg vuldige procesgang en weloverwo gen inhoudelijke afweging achter wege gebleven. Aan het onder liggende motief van de gemeente om een azc in Swerf-Rust te reali seren wordt ernstig getwijfeld. Is het echt die grote maatschappelij ke verantwoordelijkheid of heb ben de financiën een hoger be lang? Er is gerede twijfel aan de daadkracht van het handhaven van de openbare orde, rust en vei ligheid door de gemeente als het azc er komt.' De bewonersgroep hekelt het optreden van de wet houders Chris Dekker en Saskia Szarafinski. Dekker zou star vast houden aan de komst van het azc en alleen willen praten over 'hoe' dat geregeld wordt. Szarafinski zou zich niet houden aan haar uit spraak dat als een meerderheid te gen is, het dan in de rede ligt niet in te stemmen met de komst van het asielzoekerscentrum in Swerf-Rust. Boomkwekerij en Groenbedrijf De Fruittuin v.o.f. GOES - Epilepsie Vereniging Ne derland (EVN) geeft vanaf dins dag 4 november 2014 de cursus 'Je epilepsie de baas'. In vijf bijeenkomsten leren men sen leven met epilepsie. De cur sus in het ziekenhuis in Goes kost 80 euro. door Theo Giele MIDDELBURG - En of hij nog wat nieuws had gehoord bij het zoeken naar informatie over Middelburg in de laatste maanden van de oorlog en nasleep ervan. „Dat het pand Dam 10 is gebruikt als doorgangs huis voor Joodse onderduikertjes was voor mij een verrassing. Kinde ren werden hier opgevangen in af wachting van een onderduikadres, ergens op het platteland." Jacques Cats: De dag dat de generaal huilde -112 pagina's, 14,95 euro; De dokter en de oorlog, het dagboek van Ad van Dijk als inspiratiebron, 108 pa gina's, 16,95 euro. BURGH-HAAMSTEDE - Eet- en mu ziekcafé Brandenburgh brengt zon dagmiddag op met zanger-gitarist Big Bo Broeken een bijzonder op treden voor bluesliefhebbers. Van de tennishal bij het voormalige sportcentrum Onderdak stond gisteren alleen de achterwand nog overeind. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het idee: de Lidl en de Albert Heijn verhuizen naar het Groeneweegje in Zierikzee, op de plek waar momenteel sportcen trum Onderdak wordt gesloopt. door Maurits Sep MIDDELBURG - De omwonenden van het toekomstige asielzoekers centrum in Middelburg bereiden zich voor op een juridische strijd te gen de gemeente Middelburg. Vol gens de bewonersgroep maakt de gemeente zich schuldig aan onbe hoorlijk bestuur. Een groep omwonenden ver wijt de gemeente Middel burg onbehoorlijk bestuur in de kwestie azc. Het is NU planttijd. Wij zijn het adres voor al uw tuinplanten, sierheesters en (fruit)bomen. Oude fruitbomen in soorten en maten. Tevens bezorging en plaatsing mogelijk. Ook voor tuinaanleg en renovatie Geopend op donderdag vrijdag en zaterdag van 8.30 tot 16.30 ivhfl Wemeldingse zandweg 10, Kapelle, Tel. 0113-342944, Mob. 0611395456, www.defruittuin.com info@epilepsievereniging.nl Direct naar een nieuwe woning? Grijp deze unieke kans! www.inruHeigenwoningzeetand.rii Informeer nu naar de mogelijkheden!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 104