Aanbieding Berlijn effeweg.nl Miljoenen EU voor onderzoek naar ebola 1 2 ,mmm Kijk voor nog veel meer scherpe aanbiedingen op: www.effeweg.nl/Wegener of bel: 0529 - 46 96 67 BUITENLAND 9 „De strijd tegen ebola is een race tegen de klok", aldus de voorzit ter van de Europese Commissie José Manuel Barroso in het persbe richt. „Wij moeten niet alleen de noodsituatie, aanpakken, maar ook duurzame maatregelen ne men." Het geld gaat onder meer naar een project van het Prins Leopold Instituut voor Tropische Genees kunde in Antwerpen. Het insti tuut doet onderzoek naar de vei ligheid en werkzaamheid van het gebruik van bloed of plasma van overlevenden als behandeling voor ebolapatiënten. De ziekte heeft in de Afrikaanse landen Guinee, Sierra Leone en Li beria al aan bijna 5000 mensen het leven gekost. De angst voor het dodelijke ebola- virus heeft ondertussen ook toege slagen in het geïsoleerde Noord-Korea. De stalinistische staat zou van plan zijn de grenzen voorlopig te sluiten voor toeris ten, zeggen bedrijven die uitstap jes organiseren naar het land. De angst zit erin. Staatsmedia maakten gisteren melding van maatregelen die ebola buiten de deur moeten houden. „Reizigers en goederen worden grondiger dan ooit gecheckt en onder qua rantaine geplaatst op vliegvelden, havens en treinstations aan de grens", meldde staatspersbureau KCNA. Het is niet de eerste keer dat de Noord-Koreanen plots buitenlan ders weren uit angst voor een vi rus. „In 2003 sloot het land de grenzen vanwege de dreiging van Sars, hoewel daar geen enkel ge val was gemeld", verzucht een woordvoerder van een in Peking gevestigde reisbureau. ses de stelling dat de virussen be wust in een laboratorium zijn ge maakt. En ook hij koppelt dergelij ke veronderstellingen aan CIA-projecten in Afrika als reac tie op de dreiging van communis me en Afrikaans nationalisme en de opkomende macht van Der de-Wereldlanden. Ook over de hulpverlening aan de ebolaslachtoffers circuleren aller lei ongelooflijke theorieën. Zo wordt de bemoeienis van Barack Obama, die hulp stuurt naar het getroffen continent, in conserva tieve kringen in de Amerika afge daan als een soort Wiedergutma- chung. In televisie-uitzendingen suggereren de niet bepaald Oba- ma-gezinde haatpresentatoren Rush Limbaugh en Laura Ingra- ham dat de Afro-Amerikaanse pre sident zich uit schaamtegevoel over het slavernijverleden gul op stelt tegenover de 'arme zwartjes' aan de overkant van de oceaan. Op korte termijn zal de hulp van Obama ebola niet uitbannen, maar dat lukt ook niet met de vierduizend flessen wijwater die de bekende en schatrijke Nigeri- aanse prediker Temitope Joshua aan Sierra Leone doneerde. Jos hua, met volgelingen over de hele wereld, stuurde een privévlieg- tuig met het water en een bedrag van 50.000 dollar naar het land. Zijn door God ingegeven stunt heeft volgens waarnemers uitein delijk niet bijgedragen aan het ver beteren van het toch al fragiele vertrouwen van de getroffen lan den in de internationale hulpver lening. Afrika is niet de enige plek waar door een epidemie wilde verha len ontstaan. Tijdens de middel eeuwen in Europa werden zoge noemde snaveldokters of pest- meesters door burgers vaak net zo hard gemeden als de ziekte die ze moesten bestrijden. Uit het boek De Pest van de Franse schrijver Al- bert Camus: „Iedereen weet dat epidemieën steeds weer terugke ren; toch kunnen we maar moei lijk geloven dat er ook zijn die vanuit het niets op onze hoofd neerdalen." In Afrika wordt de ge ruchtenstroom gevoed door mach teloosheid en onwetendheid. Wie landsbewoners tijdens recente burgeroorlogen te veel verzet zou den hebben geboden. Ook hulpverleners in Afrika wer den al snel verdacht. Er waren im mers klinieken, zo zagen de Afri kanen met eigen ogen, waar vrij wel niemand levend uit kwam. Het moest daar wel spoken. Pa tiënten werden dan ook door fa milieleden uit klinieken gehaald en verstopt. In Kenema in Sierra Leone moest de politie er eerder aan te pas ko men om duizenden betogers bij een behandelpost weg te jagen. De boze menigte w,as in opstand gekomen door een wijd verbreid gerucht: ebola zou de dekmantel zijn voor 'kannibalistische ritue len' in het ziekenhuis. Of voor het uitnemen van organen, die vervol gens ten behoeve van de staatskas voor honderdduizenden euro's aan buitenlandse patiënten wer den verkocht. niet begrijpt hoe de ziekte om zich heen grijpt, of hoe autoritei ten en hulpverleners werken, neemt zijn toevlucht tot magi sche verklaringen. In de eerste gebieden die werden getroffen, plattelandsgemeenten nabij het drielandenpunt van Gui nee, Sierra Leone en Liberia, werd aanvankelijk gewezen naar overhe den als schuldigen. Het virus zou zijn geïntroduceerd door de eigen regeringen, omdat de lokale platte- 5 daagse busreis - Logies en ontbijt 2014:10,24 nov 2015:16, 23 feb, 16,30 mrt, 20 apr 4 daagse busreis - Logies en ontbijt 2014:14,21,23,28 nov, 5,7,12,14,19 dec 2015:6,13,20, 27 mrt Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon en o.b.v. een boeking voor 2 personen. Exclusief excursie en entreegelden en €18,- reserveringskosten per boeking. BRUSSEL - De Europese Commissie trekt 24 miljoen uit voor onder zoek naar ebola. Het geld wordt via een versnelde procedure vrijge maakt voor vijf veelbelovende on derzoeksprojecten voor de ontwik keling van een vaccin en behande ling van de ziekte. VRIJDAG 24 OKTOBER 2014 CIA- Politie verjoeg bij kliniek duizenden betogers, die dachten dat ebola dekman tel was voor kannibalisme wa En een snaveldokter tijdens een pestepidemie in de 17e eeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9