Nachtelijke verhuizingen creëren onrust Jeruzalem Elk najaar heeft zijn voordeel! a 8 BUITENLAND SAMENZWERINGSTHEORIEËN Aan wilde complottheorieën over ebola geen gebrek. Zitten de VS achter de huidige epidemie? hollands nieuwe. Op een steenworp afstand van de Rotskoepelmoskee in Jeruzalem, een van de heiligste plekken in de islam, ligt de rommelige Palestijn se wijk Silwan. Hier is momenteel het front van het Israëlisch-Pales- tijns conflict in de stad. Eerder de ze maand trokken Joodse kolonis ten in de nacht stiekem zeven ap partementsgebouwen binnen. Ze hesen de blauwwitte Israëlische vlag en installeerden gewapende bewakers. Palestijnse buurtbewo ners waren furieus; jonge jongens met stenen en molotovcocktails zochten op straat de confrontatie met de politie. De Palestijnse fotograaf en buurt bewoner Majd Gaith (23) was er bij. Hij werkt voor het Wadi Hil- weh Informatiecentrum dat pro beert activiteiten van Joodse kolo nisten in de wijk vast te leggen en onder de aandacht te brengen. „Zodra kolonisten hier binnentrek ken, installeren ze overal camera's en nemen ze gewapende beveili gers aan, terwijl ze al met een pis tool rondlopen. Wij voelen ons apen in de dierentuin." Volgens Gaith betaalt de Israëli sche nationalistische organisatie Elad, die zich tot doel stelt een Joodse meerderheid in Oost-Jeru- Premier Abbas zegt dat flat- bezitters die verkopen aan Joden moeten worden ver oordeeld tot dwangarbeid zalem te creëren, arme Israëliërs omgerekend honderd euro per dag om overdag de wacht te hou den in de appartementen in Sil wan. „Zelfs kolonisten zouden hier door alle spanningen niet vrij willig willen wonen", meent hij. Elad was niet bereikbaar voor com mentaar. Wel is duidelijk dat de activiteiten van de kolonisten ook binnen de Palestijnse gemeenschap fricties creëren. Joodse organisaties kopen de huizen in Silwan namelijk van Palestijnse tussenhandelaren. De Palestijnse premier Abbas ver klaarde naar aanleiding van de nachtelijke verhuizingen in Sil wan dat de tussenhandelaren tot dwangarbeid veroordeeld moeten worden. Terecht, vindt Gaith. „Ver raders zonder geweten zijn het." De onrust in dit deel van de stad begon al vöor het hijsen van de Is- raëlische vlag boven een paar ge bouwen. Sinds de oorlog tussen Is raël en Palestijnse strijdgroepen in de Gazastrook afgelopen zo mer, verkeren meerdere wijken in Oost-Jeruzalem, waar overwe gend Palestij nen wonen, ondanks de wapenstilstand nog altijd in een staat van anarchie. Geweld is aan de orde van de dag. De situatie bereikte woensdag een kookpunt toen de 21-jarige Pales tijn Abdel Rahman Al-Shaludi met zijn auto inreed op een groep mensen die bij een tramhalte stond. Een driejarig joods kind werd gedood; zeven anderen raak ten gewond, van wie een nog in kritieke toestand verkeert. Al-Sha ludi werd door een Israëlische agent doodgeschoten toen hij weg rende. „Een terreuraanslag!", rie pen rechtse Israëlische politici, wijzend op Al-Shaludi's vermeen de banden met Harnas. Al-Shaludi's familie denkt er an ders over: „Hij voelde zich de laat ste dagen niet goed en gedroeg zich vreemd. Wij denken dat hij achter het stuur ziek werd." Hoewel een ongeluk niet wordt uitgesloten, gaven Hamas en Fa tah hun goedkeuring aan de actie van Al-Shaludi. De Israëlische poli tie op haar beurt stuurde extra agenten de straat op om de orde met harde hand te herstellen. „Waar dit naar toe gaat, weet nie mand," zegt Hoessein, eigenaar van een populair restaurant op de rand tussen Oost- en West-Jeruza- lem. „Nu is het rustig, maar over een uur kan alles afgesloten zijn. Zo kan ik toch geen restaurant uit baten?" FREETOWN - Ebola komt niet van vleermuizen etende bosjesman nen, maar het is een project dat onderdeel is van biologische oor logsvoering. Defensielaboratoria in de VS zouden het virus dat nu duizenden het leven heeft gekost in groot geheim hebben ontwik keld. Doel: de overbevolking in de wereld terugdringen. Een idioot verhaal, maar wel een van de vele complottheorieën die over ebola de ronde doen, vooral op het Afrikaanse continent, dat al zo verschrikkelijk lijdt onder de ziekte. En de bestrijding van het virus wordt bemoeilijkt door dit soort broodjeaapverhalen. In veel West-Afrikaanse landen wordt gedacht aan een kwade ge nius achter de tragedie waarbij vaak wordt verwezen naar duiste re CIA-praktijken. Vanuit Ameri ka zou besmet bloed geïmpor teerd zijn. En jawel, serum uit bloed van genezen ebolapatiënten is in de VS effectief gebleken te gen de ziekte. Voor complotden kers ligt de uitleg voor de hand: Afrikanen worden in eigen land vermoord om Amerikanen te ge nezen. In dezelfde categorie past de theo rie dat de VS gevaarlijke laborato ria voor biologische oorlogsvoe ring het liefst ver van huis bou wen, bijvoorbeeld in Afrika. Als er dan iets misgaat, dan zijn het tenminste geen Amerikanen die daar op grote schaal het slachtof- Spionage-toestel van Russen boven Estland Een Russisch spionage-toestel is gisteren kort door het lucht ruim van Estland gevlogen. Het werd onderschept door Fiö's van Navo-bondgenoot Portugal, die in de Baltische sta ten zijn gestationeerd om even tuele Russische militaire drei ging te ontmoedigen. De Ilyus- hin-20 werd kort ervoor al op gevangen door Deense straalja gers, toen het toestel Denemar ken naderde en door Zweedse jagers toen het Zweden nader de. Moskou ontkent schending van het luchtruim en zegt dat het slechts een reguliere oefe ning betrof boven de Oostzee. fer van worden, zo zou de achter liggende gedachte zijn. En Ebola zou zo'n ongeluk zijn. Het wantrouwen jegens de VS wordt gevoed door een publicist als dr. Leonard Horowitz, een au toriteit op het gebied van volksge zondheid. De Amerikaan twijfelt aan de breed gedragen theorie dat ziektes als aids en ebola virussen zijn die ooit van dieren op men sen zijn overgedragen. Hij po neert in zijn boek Emerging Viru- 'Opnieuw meisjes gekidnapt in Nigeria' De islamistische terreurbewe ging Boko Haram zou opnieuw tientallen vrouwen en meisjes hebben ontvoerd in Nigeria. Volgens de lokale bevolking ge beurde dat een dag nadat auto riteiten een bestand met de be weging hadden gesloten. Een groep strijders, vermoedelijk van Boko Haram, zou twee af gelegen dorpen zijn binnenge reden in de noordoostelijke deelstaat Adamawa. Daar wer den vrouwen en meisjes bijeen gedreven. Omdat het gebied af gelegen is, duurde het volgens de BBC enige tijd voordat het nieuws naar buiten kwam. hollandsnieuwe.nl/pzc Ebola als door onze correspondent Jan Franke OOST-JERUZALEM - 'Een ongeluk', noemen familieleden een incident waarbij een Palestijn woensdag in reed op een groep mensen bij een tramhalte. Rechtse Israëlische poli tici geloven daar niks van. 'Een aan slag!' roepen zij. Uniek aanbod door Paulus Smits TALLINN Een ebolahulpverlener in de 21e eeuw. Arme Afrikanen zouden in eigen land met ebola wor den vermoord om rijke Amerikanen te genezen ABUJA je betaalt slechts per maand! De Apple iPhone 5c t.w.v. €399,- - In wit, blauw en roze - 4" display met hoge resolutie - 8 megapixel camera En iedere maand - 275 MB. belminuten of sms'jes - 500 MB extra Bij hollandsnieuwe krijg je de iPhone 5c (t.w.v. €399.-) nu voor maar €27,- per maand. Inclusief een maandtegoed van 275 MB, belminuten of sms'jes én 500 MB extra! De bezorgkosten zijn eenmalig €30,- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Liever meer MB's? Voor €2,- meer krijg je nog 500 MB erbij (totaal dus 1000 MB). Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan. Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij! Daar houden wij van! Bestel snel op: Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8