Biblebelt om risico van polio Vele euro's rijker via nep-mailtjes 28.000 Audi en Nissan roepen auto's terug wegens airbag BINNENLAND 7 ié Het probleem is dat THC niet homogeen over de wietplant is verdeeld De regels voor coffeeshops worden aangescherpt. Wetenschappers twijfelen aan de haalbaarheid daarvan. ZWIJNDRECHT - Psychosen, ang sten en depressies: het roken van cannabis met een hoog THC-ge- halte zou een nadelig effect op de psychische gezondheid hebben. Vooral jongeren lopen enorme schade op. Tel daarbij op dat het THC-gehalte in nederwiet en -hasjiesj de laatste jaren enorm is gestegen - van 9 procent eind ja ren '90 tot 15 a 18 procent nu - en het lijkt erop dat er alle reden is om maatregelen te nemen. Als het aan het kabinet ligt, heeft cannabis die aan Nederlandse cof feeshops verkocht wordt na 1 ja nuari dan ook een THC-gehalte van onder de 15 procent. Wie met zijn waar boven die grens zit, ver koopt harddrugs en is dan straf baar. De regel lijkt duidelijk, maar we tenschappers, hulpverleners en coffeeshophouders twijfelen over de eigenlijke werking van THC en hebben nog veel vragen over de haalbaarheid van de wet. Hoe kun je bijvoorbeeld als coffee shophouder weten dat de canna bis die je inkoopt onder die 15 pro cent zit? Met het blote oog in schatten kan niet, naar een labora torium sturen mag niet. „Het is in Nederland strafbaar een pakje can nabis mee te geven aan de postbo de", merkt Myrjam Bruin, eigena resse van Coffeeshop 1-2-3 in Rot terdam cynisch op. Zelf dan maar een meetapparaat aanschaffen is een düre optie. Als de wet het voorschrijft, zullen coffeeshop- houders misschien wel moeten. „We hadden laatst iemand in de zaak die zo'n meetapparaat kwam demonstreren. Wat hij niet in de gaten had: we gaven hem elke keer hetzelfde stukje hasj en elke keer gaf dat ding een andere waar de." Bruin wil maar zeggen dat de betrouwbaarheid van de appara tuur nog lang niet op orde is. Ze staat daarin niet alleen. Ook het Nederlands Forensisch Insti tuut (NFI), dat als taak krijgt te controleren of cannabis in de coffeeshops onder de norm blijft, heeft twijfels over het testen. Het gaat dan nog niet eens om de meetmethode, maar om de na tuur van de plant. „Het probleem is dat THC niet homogeen over de wietplant is verdeeld. Pak ik een top met veel hars, dan vind ik een hoog gehalte, maar in een stuk met weinig hars vind ik een laag gehalte", legde drugsdeskun dige Marnix Hoitink van het NFI onlangs nog uit aan Kamerleden. Kweekmethode en plantsoort zijn andere factoren die het THC-ge halte in de plant beïnvloeden. Een coffeeshopeigenaar mag zich ook niet zomaar met de teelt van cannabis bezighouden, waar schuwt Kaj Hollemans van KH Le- Het is strafbaar om cannabis aan de postbode mee te geven gal Advice, als jurist gespeciali seerd in beleid op het gebied van alcohol, drugs en tabak. Dat komt omdat het bezit en de verkoop van softdrugs in Nederland onder voorwaarden wordt gedoogd, maar de inkoop via de achterdeur dient te geschieden. „Als je alleen al met de telers praat, word je be schouwd als lid van een criminele organisatie." Een coffeeshophouder noteert voornaam en 06-nummer van de gene die de cannabis aanbiedt en meer niet, legt Wouter van Eg- mond uit. Als voorzitter van stich ting Het Dilemma exploiteert hij een niet-commerciële coffeeshop in Zwijndrecht. „We krijgen een sms'je van iemand die vraagt: heb je nog wat nodig? Dan zeggen wij: kom maar langs om te laten zien wat je hebt. Als we tegen die lui zeggen dat we eerst een samp le laten testen, verkopen ze het op een andere manier. Ze willen dat spul zo snel mogelijk kwijt." Dan verkopen ze aan een coffeeshop die het niet zo nauw neemt met testen, of op straat, of online. Daarbij komt dat THC niet eens het echte probleem is. Andere stoffen zijn veel belangrijker, clai men diverse deskundigen. Neem CBD, dat de nadelige werking van THC aanmerkelijk tempert. „Als het CBD-gehalte te laag is, voelt het alsof de wiet sterker is", zegt sociaal wetenschapper Nicole Maalsté van de Universiteit Til burg. Er zijn zelfs aanwijzingen dat een hoog CBD-gehalte, onge acht het percentage THC, positie ve effecten heeft op psychoses of schizofrenie. In nederwiet zit nau welijks CDB. Geïmporteerde wiet, en vooral ook hasj, bevat iets meer CBD. „Dat komt onder meer doordat voor de wietteelt in Nederland te weinig tijd wordt ge nomen. De bloeitijd en het dro gingsproces zijn vaak te kort. Het is vergelijkbaar met wijn: die moet je ook de tijd gunnen." in de woorden van RIVM-deskun- dige Harrie van der Avoort. Ook met asielzoekers uit Syrië kan po lio binnenkomen. Daarom wor den hun jonge kinderen bij aan komst in Nederland standaard ge vaccineerd. Ja. In de Biblebelt, een gebied van Zeeland tot Overijssel waar veel mensen om geloofsredenen tegen vaccinatie zijn, wonen 450.000 niet-gevaccineerde mensen. Als een van hen in contact komt met een drager van het poliovirus, kan hij of zij er ziek van worden. En omdat daar veel anderen wonen die ook niet zijn ingeënt, kan de ziekte snel om zich heen grijpen. Syrische asielzoekers worden om die reden niet in de Bijbelgordel gehuisvest. Wie eenmaal polio heeft gehad, is de rest van zijn le ven immuun. De vaccinatiegraad in Nederland is hoog: ruim 95 pro cent van de bevolking is ingeënt. Polio is wereldwijd al voor 99 pro cent uitgeroeid. Die ene laatste procent moet in de komende ja ren de kop worden ingedrukt. Al le inspanningen zijn erop gericht ook de laatste poliogebieden ziek- tevrij te maken. Dat is vooral las tig in landen waar bijvoorbeeld door oorlog het vaccinatiepro gramma is verstoord, zoals Paki stan, Afghanistan en Syrië. Audi roept wereldwijd 850.000 auto's terug omdat de airbag mogelijk niet goed werkt. Het gaat om de A4 van het model jaar 2012. Door een software- fout wordt de airbag voorin mogelijk niet geactiveerd bij een ongeval. Audi liet weten dat dit zich mogelijk al heeft voorgedaan bij enkele ongeluk ken. Volgens Audi kost het maar enkele minuten om de softwarefout te herstellen. Ook Nissan haalt auto's terug wegens een probleem met de airbags. De terugroepactie van de Japanse autofabrikant geldt niet voor Nederland. Alleen al wegens problemen met airbags zijn dit jaar enkele miljoenen auto's teruggeroepen door ver scheidende autofabrikanten. General Motors spant de kroon met 75 terugroepacties. Verkoop diesel en Ipg op dieptepunt De verkoop van diesel en lpg is in augustus op een dieptepunt beland. Dat blijkt volgens de Bovag uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). De verkoop van diesel daalde met 15 procent, die van lpg met 36 procent. Sinds het CBS deze gegevens bijhoudt (vanaf 2000) zijn de verkoopcij fers niet eerder zo laag ge weest. Bovag: „Veel transport bedrijven tanken over de grens vanwege de accijnsverhoging." HAPS - „De digitale vakantiefoto's die ik nog af wilde drukken zijn tijdelijk of misschien wel voor al tijd kwijt. Word-documenten en waardevolle bestanden zijn niet meer toegankelijk", treurt Elise van Wijk uit Haps. Vorige week werden zij en haar echtgenoot, net als vermoedelijk enkele tientallen tot honderden andere Nederlanders, de dupe van nep-mails van PostNL. Een week geleden doken de mis leidende mails voor het eerst op. Daarin wordt gemeld dat een be zorger van PostNL voor een dich te deur stond bij het afleveren van een pakketje. In het bericht staat een link naar een website met een zip-bestand waarin zoge naamd informatie over het pakket staat. „Mijn man opende die zip-file en dat zorgde er voor dat allerlei do cumenten en bestanden op onze harde schijf versleuteld werden. We konden er niet meer bij", legt Van Wijk uit. Simpel gezegd gijzelen de cyber criminelen je bestanden. En ze ei sen losgeld: pas na het overmaken van een bedrag naar een bitcoin- rekening, wordt de versleuteling opgeheven. Cybercrime-specialist Rickey Ge vers berekende dat de criminelen achter de valse e-mails al ruim 28 duizend euro aan Nederlandse ge dupeerden hebben verdiend. „Ik heb gekeken naar het account dat zich richt op de Nederlandse markt en daar zie ik dagelijks be dragen bijkomen." De opbrengst uit valse Post- NL-mails zal slechts een fractie zijn van de totale illegale inkom sten van de cybercriminelen. We reldwijd gebruiken de daders di verse rekeningen. Het beveiligingsbedrijf Fox-IT concludeerde dat de misdadigers achter nep-mails mondiaal al meer dan een kwart miljoen euro verdienden aan het versleutelen van bestanden. Minstens 653 ge dupeerden uit landen als Austra lië, Groot-Brittannië en Italië maakten ieder ongeveer vierhon derd euro over naar zeven ver schillende bitcoin-accounts. Het aantal slachtoffers zal vermoede lijk de komende tijd toenemen, gezien de 2,6 miljoen e-mailadres- sen die de criminelen volgens Fox-IT in hun bezit hebben. Volgens woordvoerder Joost Bijl is het erg lastig om precies te defi niëren hoeveel Nederlanders in middels hebben betaald om hun bestanden terug te krijgen. „Door -de creatieve administratie van de criminelen op bitcoin is het niet te zeggen waar de betalingen pre cies vandaan komen." In tegenstelling tot andere getrof fenen, weigert Van Wijk voorlo pig om het losgeld te betalen. „Het overmaken van geld biedt geen garantie dat ik mijn bestan den terug krijg. Voorlopig is het afwachten of er een andere oplos sing komt." Cybercrime-specialist Gevers ver klaart dat de criminelen de bestan den doorgaans wel vrijgegeven. Het past volgens hem in het ver- dienmodel van de criminelen. De belofte dat de bestanden terugko men, creëert een soort vertrou wen onder slachtoffers. Als de ver sleuteling niet opgeheven zou worden, zou niemand meer het 'losgeld' betalen. Helaas gaat er bij het ontgrendelen van bestanden nogal wat mis, zegt Bijl van Fox-IT. De familie Van Wijk blijft voorlo pig met een hoop vraagtekens zit ten. „In het vervolg zullen we be ter op moeten letten bij zulke e-mails en doen we er verstandig aan om alles op te slaan op een ex terne harde schijf." VRIJDAG 24 OKTOBER 2014 Coffeeshop komt in spagaat terecht WOLFSBURC/TOKIO door Lilian Dominicus Marnix Hoitink, NFI Myrjam Bruin, coffeeshophouder ÜL I Vaccinatie op een 'prikdag' in Barendrecht. foto David Rozing/HH 3 Is het gevaarlijk om niet ingeënt te zijn? 4 Zal de ziekte ooit helemaal ver dwenen zijn? DEN HAAG door Wouter den Ottelander Het totaalbedrag dat Nederlandse ge dupeerden van de valse PostNL-mails betaalden aan cybercriminelen be draagt 28.000 euro. De verwachting is dat de schade nog veel groter wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7