mm r3"w*M- Foto jacht op geheim van spreeuwenwolk Een bijbel speciaal voor mannen én een speciaal voor vrouwen Geen vluchtelingen in 6 BINNENLAND wiÊKaÊb Duizenden, soms zelfs honderd duizenden spreeuwen die in de schemering een levende, bewe gende wolk vormen; met een beetje geluk is dat hypnotiseren de natuurspektakel in deze tijd van het jaar te bewonderen. De Vogelbescherming vraagt mensen in het hele land om komend weekeinde foto's te maken van zulke zwermen. Dat moet meer informatie opleveren over hoe veel spreeuwen er zijn en waar hun slaapplaatsen zich bevinden. Met behulp van speciale software met pixelherkenning worden die foto's geanalyseerd, verklaart Al- bert de Jong van Sovon Vogelon- derzoek. „Het aantal spreeuwen in een zwerm is lastig te tellen. Dankzij nieuwe software kunnen we nu voor het eerst een beroep doen op de waarnemingen van het publiek." De Vogelbescherming en Sovon hebben 2014 uitgeroepen tot het Jaar van de Spreeuw. Hoewel ker sentelers hem nog altijd het lief ste uit hun bomen schieten, gaat het namelijk niet goed met de kleurig gevederde vogel. Het aan tal spreeuwen dat in Nederland broedt, is sinds begin jaren tach tig met ruim 60 procent gedaald, verklaart De Jong. „Hoe dat komt, weten we niet zeker. Uit Engels onderzoek blijkt dat minder jon ge spreeuwen hun eerste winter overleven. We vermoeden dat ze te weinig voedsel vinden, nadat ze het nest hebben verlaten. Spreeuwen pikken larven van langpootmuggen en andere insec ten uit de grond. In gebieden met intensieve landbouw zijn minder larven te vinden." Komend weekend is uitverkoren voor de vogeltelling, omdat het aantal spreeuwen in Nederland in oktober piekt. Spreeuwen uit Scandinavië en Oost-Europa die hier overwinteren, zijn begin ok tober gearriveerd en de vogels die hier in het voorjaar broeden en in de winter deels naar het zuiden LUIDRUCHTIGE BONTE VOGEL trekken, zijn er ook nog. De zwer men zijn doorgaans tot in decem ber te zien. Waarom ze dan el- kaars gezelschap niet meer zoe ken en waar ze dan blijven, de on derzoekers hebben geen idee. „Ondanks dat de spreeuw zo'n heel gewone vogel is, weten we nog veel niet. We weten wel dat het momenteel ergens mis gaat." De beste plekken om een zwerm te spotten, zijn rietvelden, boom gaarden en andere rustige plek ken met bebossing. Daar zoeken spreeuwen elkaar op rond be schutte slaapplaatsen. Een profes sionele camera is volgens Sovon niet nodig om een zwerm goed vast te leggen. Het oorspronkelij ke bestand (dus niet verkleind) kan, voorzien van de locatie, tot 1 november worden gemaild naar info@vogelbescherming.nl. De mannenbijbel en de vrouwen bijbel worden themaboeken die de lezers kunnen gebruiken als onderdeel van hun bijbelstudie of kunnen meenemen naar bijeen komsten om over het geloof te praten. In 2010 kwam al de jonge- renbijbel uit, met thema's als ver liefd zijn op een ongelovige, be roepskeuze, het milieu, alcohol, drugs en seksualiteit. De inhoud van de vrouwenbijbel houdt de uitgever nog strikt ge heim, maar Sara zou een inspira tiebron kunnen zijn bij het naden ken over omgaan met onvrucht baarheid, draagmoederschap of kinderen krijgen op latere leef tijd, bijvoorbeeld. Die thema's speelden alledrie in haar leven. Ze had al zó lang geprobeerd zwan ger te worden van Abraham, dat ze tegen hem zei dat hij dan maar haar slavin Hagar moest bevruch ten. Toch zou Sara op 90-jarige leeftijd nog moeder worden van Isaak. Zou de sterke man Samson, die leeuwen doodde, de strijd aan bond met de Filistijnen en zijn hoofdhaar niet mocht afscheren, dan een voorbeeld in de mannen- bijbel kunnen zijn? „Veel zal afhangen van welk beeld de makers van deze bijbel willen schetsen", zegt Reimund Bierin- ger, hoogleraar theologie aan de Katholieke Universiteit Leuven. „Samson kun je gebruiken om een macho man naar voren te brengen. Jezus geeft juist een on gewoon beeld weer van een man in een patriarchale maatschappij. Hij is zacht en relationeel gericht. In de Bijbel staan leidinggevende vrouwen: Debora en Judith in het Oude en Maria en Martha in het Nieuwe Testament bijvoorbeeld. Maar er is ook de keuze voor een onderdanige vrouw. In de man nenbijbel kan ik me ook inden ken dat het gaat over vaderschap." vragen over Het is een besmettelijke virus ziekte, die een ontsteking veroor zaakt in het ruggenmerg. Bij één op de honderd tot tweehonderd geïnfecteerden leidt polio tot ver lammingsverschijnselen. Meestal raken de benen verlamd, maar soms ook de ademhalingsspieren en dat kan de dood tot gevolg heb ben. Er zijn geen medicijnen te gen polio, dus er zit niets anders op dan uit te zieken. Polio werd vroeger ook kinderverlamming ge noemd. De meeste kinderen in ons land worden ingeënt vanaf twee maanden na de geboorte. Het komt hier al meer dan twintig jaar niet meer voor. Sinds de invoering van de poliovaccina tie in 1957 is het aantal uitbraken drastisch verminderd. De laatste keer dat ons land te maken kreeg met een polio-uitbraak, was in 1992. Er werden toen 79 ziektege vallen gemeld rond Streefkerk, in de Alblasserwaard. Polio kan ons land binnenkomen door mee te komen met reizigers uit landen waar het heerst, bijvoorbeeld Ni geria en Pakistan. „Polio is maar één vlucht van ons verwijderd", Y><i «ar f\', F. fM.0h I Met speciale software kunnen foto's van spreeuwenzwermen nu worden geanalyseerd, foto HH door Annemieke van Dongen ZEIST - Het spectaculaire schouw spel van zwermende spreeuwen is steeds minder te zien. Hoe komt dat? Door software los te laten op amateurfoto's, hopen onderzoe kers meer daarover te ontdekken. Spreeuwen leven in groepen. Ze zijn vrij luidruchtig. Ze zijn zo'n 20 centi meter lang en heb ben een spitse sna vel. Die is in het broedseizoen geel, daarbuiten grijs. Ook hun verenkleed verandert van kleur. In de winter is het zwart met een paars groene gloed en op vallende witte spik kels. Het broedkleed heeft paarsblauwe en groene tinten. Als de jongen het nest uit zijn, verruilen pa en ma spreeuw hun bonte broedpak voor een bruin, onop vallend verenkleed. door Lilian Dominicus HEERENVEEN - Als de bijbelse Sara nu had geleefd, zou ze de moderne gelovige vrouw heel wat wijze les sen kunnen leren. Mogelijk gaat ze dat ook doen, in de vrouwenbijbel die volgend jaar bij uitgeverij Royal Jongbloed in Heerenveen ver schijnt, samen met een mannenbij- bel. Mannen- en vrouwenbijbel worden themaboeken die de lezers kunnen gebruiken bij hun bijbelstudie Vandaag is het Wereldpoliodag. Dit is een initiatief van Rotary In ternational, die wereldwijd aan dacht wil vragen voor de ziekte. Polio is bijna uitgeroeid, maar de laatste hobbel moet nog worden genomen. door Suzanne van Dedem Wat is polio? Komt polio voor in Nederland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6