Buitenlandse arbeiders moeten zich aanpassen Kunstkring Sint-Anna bezorgd over toekomst I I ZorgSaam-personeel onzeker en vol I 28 ZEEUWS-VLAANDEREN POTTEN EN PANNEN Indonesische producent van palmolie investeert dertig miljoen euro in nieuwe fabriek. Schoolplein Daniël Ik heb niet zoveel met buiten landers." Manon Scherbeijn, leerlinge van het Zwin Colle ge in Oostburg, schrikt zelf een beetje van haar eerlijkheid. „Nou ja, niet dat ik sowieso een he kel aan hen heb, hoor", nuanceert ze haar standpunt een beetje. „Maar ze zorgen nu eenmaal vaak voor overlast." Aanleiding voor de opmerkingen van Manon is de situatie in Schoondijke. Daar verzetten om wonenden zich tegen de huisves ting van Oost-Europeaanse arbei ders in het gebouw van de voorma lige peuterspeelzaal. Ertegenover, in het gebouw 'Motel West', ver blijven nu al buitenlandse werkne mers. En die zorgen regelmatig voor geluidsoverlast en maken troep, net als asielzoekers een de cennium terug, klaagden bewo ners al eerder. „Ik zou vooraf niet protesteren", reageert Cinthia Elfrink. „Maar als ik overlast zou ervaren, dan wel." Maar dan is het te laat, reageert Manon. „Want dan zitten die men sen er al." Het blijkt een lastige en daardoor boeiende discussie. Want, zegt Da niël Dankaart: „Je moet niet op vooroordelen afgaan en die men sen wel eerst een kans geven." Oké, mits ze zich aanpassen, vindt Manon. „Wie hier komt wonen, moet rekening houden met men sen die hier al zijn." Daarnaast, vindt Cinthia, hoeven buitenland se werknemers niet hun hele famb lie mee te nemen. „Want juist dat zorgt vaak voor problemen." Er is ook een andere kant, beseft Cinthia. „Want als buitenlanders werk doen wat Nederlanders niet willen, dan is het natuurlijk wel weer goed dat ze er zijn." Dat werkgevers Oost-Europeanen in zetten omdat die goedkoper zijn, vindt het trio dan weer géén vali de argument. „Die mensen moe ten gewoon evenveel krijgen als Nederlanders", vindt Daniël. „Dan is er ook geen reden meer om hen naar hier te halen." Een oplossing als bijvoorbeeld in de gemeente Reimerswaal, waar fruittelers arbeiders huisvesten op het eigen erf waardoor elders nie mand overlast ondervindt, vinden de scholieren ook geen goede op lossing. „Ik vind het een beetje minderwaardig om ze min of meer op te sluiten op het terrein van hun baas", meent Manon. Dat een werkgever belast wordt met de huisvesting van de werkne mers, dat vindt Cinthia op zich wel logisch. „Hij neemt die men sen in dienst, dus heeft hij ook een zorgplicht." Ze ziet dan meer in het huren van huizen. „Daar kunnen ze dan verblijven. In klei ne groepjes, dan zorgen ze ook voor minder overlast." Boei kocht de kerk vorig jaar van de PKN Zuidwesthoek. De stich ting zet zich in voor behoud van cultureel erfgoed, en zoekt naar een exploitant voor het gebouw. De Kunstkring Sint-Anna maakt voor haar activiteiten al zeven jaar lang gebruik van de kerk, ver telt bestuurslid Jan Peter Kake- beeke. Het is echter niet duidelijk of dat volgend jaar nog kan. „Als Boei een nieuwe exploitant vindt, moeten we maar afwachten of er in diens plannen nog ruimte voor ons is." Dat zou wel een probleem zijn, zegt Kakebeeke. „Onze activitei- TERNEUZEN - Het is een mooie op steker voor chemiebedrijf Dow in Terneuzen en daarmee ook voor de economie in Zeeuws-Vlaande- ren. Dow wil in Terneuzen graag nieuwe fabrieken aantrekken van andere bedrijven die producten van het chemieconcern ter plekke verwerken. Dat is voor het eerst gelukt met de Indonesische Mu- sim Mas Group, één van de groot ste palmolieproducenten ter we reld. Directeur-eigenaar E. T. Lim van Musim Mas kwam al in april 2013 naar Terneuzen om symbolisch de eerste spa voor de fabriek in de grond te steken. Het bleef daarna een jaartje stil. Alle vergunningen moesten eerst rond zijn. Juli dit jaar zijn de bouwwerkzaamheden dan daadwerkelijk begonnen. Op het terrein zijn de contouren van de fabriek zichtbaar. Maschem BV is de nieuwe loot aan de stam van de Musim Mas Group gedoopt. Frank Breugel- mans, afkomstig uit het Gentse, is aangesteld als plantmanager. Hij werkte eerder onder meer bij che miebedrijf Arkema in Antwer pen, in een fabriek waar ongeveer dezelfde producten worden ge maakt als in de nabije toekomst bij Maschem BV: schuimvormers voor onder meer shampoos, aller lei wasmiddelen en industriële reinigingsmiddelen. „Als die niet zouden schuimen, blijft de werk bare stof aan de oppervlakte, met schuim dringen ze door in bij voorbeeld weefsels", legt Breugel- mans uit. Van de grond af aan een fabriek opbouwen is nieuw voor Breugel- mans, maar, tekent hij aan, toch ook weer niet helemaal. „De fa briek van Arkema was nog maar net opgestart, toen ik gevraagd werd er te komen werken. Er wa ren heel veel problemen. Ik heb geholpen bij het effectief opstar ten, bij de laatste fase van de op start. Nu mag ik alles voor de vol le honderd procent doen." Maschem BV zal zich van andere producenten van schuimvormers onderscheiden, omdat uit palm olie geproduceerde vetalkoholen Terneuzen is een ideale plek voor ons, vanwege Dow en de ligging aan diep vaarwater als één van de basisstoffen wordt gebruikt. Dow levert een chemi sche stof, ethyleenoxide, die no dig is om schuimvormers te ma ken in combinatie met de vetalko holen. Musim Mas zal de vetalko holen uit Indonesië per schip aan voeren. Het bedrijf heeft doelbe wust voor Terneuzen gekozen, vertelt Breugelmans, vanwege de ligging aan diep vaarwater. En - zeker zo belangrijk - omdat Dow ethyleenoxide van heel dichtbij kan leveren. „Ethyleenoxide is een licht ont vlambare stof', geeft Breugel mans aan, „en die vervoer je lie ver niet over grote afstand. Wij krijgen een aansluiting met Dow via een pijpleiding. Dat is de vei ligste manier." Beeldend vertelt Breugelmans hoe het productieproces straks zal verlopen. Hij trekt een vergelij king met een keuken waarin aller lei potten of pannen op het for nuis staan. „We gaan feitelijk ook zo werken. We zullen niet conti nu dezelfde producten produce ren, maar producten maken op ba sis van wat de klant ons vraagt. Voor shampoos is bijvoorbeeld een andere schuimvormer nodig dan voor een industrieel reini gingsmiddel." Breugelmans verwacht dat de fa briek januari 2016 zal opstarten. Met de investering is dertig mil joen euro gemoeid. De productie capaciteit is 80.000 ton per jaar. De fabriek levert direct 25 arbeids plaatsen op en 25 indirect. Breugel mans sluit niet dat de komst van Maschem BV een voorbode is van meer investeringen door Musim Mas. „Wij gaan in elk geval ons best doen." ten passen heel erg bij de omge ving van de kerk." Bovendien zijn de voorzieningen in het kleine dorp niet dik gezaaid. „Ik zou zo snel niet weten waar we heen zou den moeten." Bij activiteiten die de Kunstkring nu voor volgend jaar organiseert, gaat het bestuur nog wel uit van de kerk als loca tie. „We moeten wel kunnen plan nen natuurlijk. Al doen we dat met een slag om de arm." Het Open Dichthuis, dat de Kunstkring zondag houdt, is in elk geval nog 'gewoon' in de kerk. Frederik de Laere, Thom Schrijer, Albrecht B Doemlicht, André van de Veeke, Denis Vercruysse en Jan Wijffels dragen poëzie voor. Zij gaan in op het herstthema van de Kunstkring: 'herwonnen tijd'. Er is ook ruimte voor muziek en zang. Bezoekers kunnen tulpen- bollenbrood proeven. Presentatie is in handen van Jan Peter Kake beeke. Aanvang 15.00 uur, toe gang 12 euro. Met z'n honderden waren ze naar De Brouwzaele in Terneuzen ge komen voor een informatiebijeen komst over de aangekondigde re organisatie, waarbij 181 banen in de ziekenhuisorganisatie en 107 in de thuis- en ouderenzorg op de tocht staan. ZorgSaam wil met on der meer die personeelsreductie de kosten met 17,5 miljoen euro op jaarbasis beperken. Rutgers liet er geen misverstand over bestaan dat de ingreep 'abso luut nodig is om de toekomst van ZorgSaam veilig te stellen'. In ant woord op een vraag uit de zaal 'of het hierbij blijft' reageerde hij: „Dit is hét voor volgend jaar. Wat betreft 2016 kunnen zich nieuwe risico's voordoen." Zoveel onzekerheid bestaat er in de gezondheidssector dat er niet een paar jaar vooruit gekeken kan worden. Ziekenhuizen zijn voor het inkopen van zorg afhankelijk van de verzekeraars. CZ is daarin leidend in Zeeland. „Met CZ heb ben we de minste problemen", zei Rutgers. Kritischer was hij over de Nederlandse Zorgautori teit die een aanvraag van ZorgSaam voor een beschikbaar- heidsbijdrage heeft afgewezen. Ziekenhuizen in een dunbevolkt regio kunnen hiervoor in aanmer king komen. Rutgers: „Wij teke nen beroep aan, maar die procedu re kan wel 2,5 jaar duren." „Iemand had dit toch aan moeten zien komen!", kreeg de deze maand pas aangetreden inte rim-voorzitter voor de voeten ge worpen. „Terugkijken is altijd ge makkelijk", stelde Rutgers. „In eer dere fasen is er zeker vastgesteld dat er iets moest gebeuren. Er zijn ook wel plannetjes ontwikkeld, maar die zijn niet uitgevoerd. Het is nu 'patsboem', maar het totale effect zou uiteindelijk niet veel an ders geweest zijn." De definitieve besluitvorming over de reorganisatie volgt de ko mende maanden. Onder meer de EP door Martijn de Koning In de rubriek Schoolplein leggen we actuele kwesties voor aan drie leer lingen van één van de vier middelba re scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: buitenlandse arbeiders. iCinthia [Manon door Martijn de Koning SINT ANNA TER MUIDEN - De Kunst kring Sint-Anna ter Muiden is be zorgd over haar voortbestaan. De toekomst van de thuisbasis, de her vormde kerk in het dorpje, is im mers onduidelijk na de verkoop er van aan Stichting Boei. Maschem BV is nieuwkomer op Dow-terrein door Harmen van der Werf Frank Breugelmans door Harmen van der Werf TERNEUZEN - 'Hier sta ik, ik kan niet anders'. Met die houding trad Maarten Rutgers, de interim-voor zitter van de Raad van Bestuur van zorginstelling ZorgSaam, zijn perso neel donderdagavond tegemoet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64