ZEEUWS-VLAANDEREN Lampjes Jubilerende Nachtegaal Speelgoed voor poliklinieken almanak Oost-Zeeuws-Vlaanderen blijft zaterdag buiten herdenking, omdat het niet lukte alle neuzen dezelfde kant op te krijgen. Kitesurfster Katja Roose is klaar voor WK-wedstrijd TERNEUZEN - Oost-Zeeuws-Vlaan deren valt zaterdag helemaal bui ten de herdenking van de Slag om de Schelde, zeventig jaar geleden. Vrijwilligers betrokken bij met na me het Gdynia-museum in Axel, zit dat niet lekker. Van de andere kant, zij zijn wel gevraagd om mee te doen. Lucas Cauwels uit Terneuzen, vrij williger bij het Gdynia-museum, is ronduit boos. In een e-mail aan deze krant uitte hij zijn woede in heftige bewoordingen. Aan de te lefoon is hij veel redelijker. Hij trekt het zich vooral aan dat de rol van Poolse strijders buiten beeld blijft. Zij wisten als eerste geallieerde militairen een deel van Zeeland, Oost-Zeeuws-Vlaan- deren, te bevrijden. „Ze worden al zo vaak vergeten en dat gebeurt nu weer." Leo Adriaanse die zich bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) bezighoudt met de herdenking, verwijst door naar het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp. Secretaris Willem Meijer van dat museum laat we ten dat het zeker de bedoeling was ook Oost-Zeeuws-Vlaande- ren bij de herdenking te betrek ken. Hij betreurt het dat dit niet gelukt is. Burgemeester Jan-Frans Mulder van Hulst en zijn Terneu- zense collega Jan Lonink zijn zelfs door de organisatie gevraagd te be middelen. Het was, aldus Meijer, de opzet za terdag in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren een aparte herdenkingstocht te houden, van Koewacht, Hulst via Axel naar Terneuzen. Oude le gervoertuigen uit het oosten van Zeeuws-Vlaanderen zouden ver volgens met de wagens uit West- Zeeuws-Vlaanderen samen op trekken naar de herdenkingen in Midden-Zeeland en tot slot Ber gen op Zoom. Mario Maas, oprichter en eigenaar van het Gdynia-museum in Axel, bevestigt dit, maar: „Wij zijn uit genodigd, zeker, maar hadden nauwelijks inspraak. We zouden bijvoorbeeld om half negen in Kloosterzande moeten zijn voor een passage van de optocht van de legervoertuigen. Niemand is daar dan op straat. Daarnaast moe ten wij er ook veel moeite voor doen." Op de achtergrond speelt mee dat het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp volgens andere oor logsmusea in -Zeeland een te cen trale rol speelt, gesteund door overheden. Willem Meijer van het Bevrij dingsmuseum hoopt desondanks dat het een volgende keer wel lukt iedereen op één lijn te krij gen. Mario Maas wil dat ook wel, maar 'een buitenstaander zou het dan moeten regelen, bijvoorbeeld de provincie'. TERNEUZEN - De ZorgSaam-polikli- nieken kindergeneeskunde in Ter neuzen, Hulst en Oostburg zijn verrijkt met nieuw speelgoed, ge schonken door de stichting Dada. Ook is er speelgoed gegeven door de kind- en jeugdafdeling. Melissa Meiresonne, hoofd zorg- eenheid kind en kraam, sprak van 'heel welkome geschenken'. Speel goed moet regelmatig worden ver nieuwd, zei zij, 'maar helaas heb ben ziekenhuizen weinig budget voor dit soort dingen'. Stichting DaDa zet zich in voor de verbete ring van de zorg aan kinderen in medische instellingen. Zelf vond ze dat het nog best goed ging, dat autorijden, ondanks haar hoge leeftijd. Ze kocht dan ook nog regelmatig een nieuwe auto. Haar kinderen en kleinkinderen zaten re gelmatig met angstzweet in de han den naast haar in de auto. Als ze even iets vertelde tegen passagiers op de achterbank, verlegde ze vaak zonder zelf iets te merken de koers. Op een dag deed haar auto hele maal niets meer. „Maar ging er dan geen lampje branden", vroeg de au tomonteur nadat hij constateerde dat de motor in de soep was ge draaid, tot verontwaardiging van de eigenaresse. „17 verwacht toch niet van mij dat ik óók nog op die lampjes ga letten?" VRIJDAG 24 oktober 2014 Strijd om 'Slag om de Schelde' door Harmen van der Werf NIEUW-NAMEN - Even snel de veren rechtkammen voor dat je vogels kritisch worden bekeken door de keurmees ters. Die inspecteren met kritische blik alle 1342 vogels die meedingen tijdens de zestigste vogelbeurs van vogel vereniging 'De Nachtegaal' in Nieuw-Namen. De jarige vereniging staat uitgebreid stil bij het jubileum met onder meer een tentoonstelling en een vogelbeurs. Vanavond openen de Hulster wethouder Jean-Paul Hage- man en districtvoorzitter Leo Quist de beurs in buurthuis 'De Kautef. Daarbij worden enkele jubilarissen in het zon netje gezet na 25 jaar trouwe dienst Geïnteresseerden kunnen zaterdag langs alle uitgestalde vogels struinen. Erik van den Branden, voorzitter van de vogelvereniging, kijkt uit naar het komend weekend. Wij hebben een aan trekkelijk klassement met prachtige vogels. Elke liefheb ber kan zijn hart ophalen." Zondag wordt de diamanten vogelbeurs in Nieuw-Namen afgesloten met de prijsuitrei king. foto Peter Nicolai Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61