Studenten helpen mee aan duurzaam dorp Oude Rijksweg langs Krabbendijke open 1 I I I Landgoed Kogelhof mag damherten afschieten die parkbomen vernielen Toch kwijtschelding voor tientallen aow'ers I III! ■II 28 BEVELANDEN en THOLEN PROJECT 'IN VEILIGE HANDEN' Gemeente Goes, SMWO en Intervence helpen verenigingen op weg met workshop. Een elektrische deelauto voor het hele dorp of woningen die geen energie meer gebruiken. Het zijn stippen op de horizon van de dorpsraad 's-Heer Hendrikskinde ren en de gemeente Goes. Al meer dan een jaar werken de par tijen in het experiment duurzaam wonen samen aan het doel om de woonkwaliteit op het dorp te ver beteren. Afgelopen juni is er contact ge legd met het Goese Lyceum voor een opdracht voor het Techna- sium. Vanaf augustus werken 53 havo en vwo studenten van het Techna- sium aan een opdracht over een elektrische deelauto en het stimu leren van energieneutraal renove ren. De opdracht valt binnen het vak onderzoeken en ontwerpen. De studenten leren hoe ze samen met elkaar in projectgroepen een project moeten aanpakken, bin nen kaders die een opdrachtgever stelt. De eindresultaten worden dins dagochtend om 08.15 uur gepre senteerd aan de opdrachtgevers op het Pontes aan de Oranjeweg Het gedeelte van de Oude Rijks weg tussen de J.W. Frisostraat en de Meiboom was tot voor kort een 80 kilometer-weg. Enkele ja ren terug werd dit gedeelte over gedragen van provincie Zeeland naar gemeente Reimerswaal. Daarbij is afgesproken dat de ge meente dit weggedeelte binnen de bebouwde kom van Krabben dijke zou brengen, en ook een plan zou maken voor herinrich ting dat past bij een 50 kilome ter-gebied. Ook moest de spoor vorming in het bestaande asfalt- wegdek worden aangepakt. Er zijn onder meer een rijbaansplit sing ter plaatse van de kruising met de Oostweg en een aantal ver- keersplateau's op het gedeelte tus sen Zuidweg en Oostweg geko men. Op de grens van de bebouw de kom zijn portalen geplaatst, en is met schildjes een visuele fuik gerealiseerd. Verder is de openba re verlichting uitgebreid. in Goes. Zowel wethouder Jo-An- nes de Bat als voorzitter van de dorpsraad 's Heer Hendrikskinde ren Marten Wiersma zijn hierbij aanwezig. Professor Jan Rotmans, een autori teit op het gebied van duurzaam heid, daagde het dorp en de ge meente Goes in juni uit alle vijf honderd woningen binnen vijf jaar energieneutraal te maken. Dat gebeurde tijdens de regiotour van de landelijke organisatie Ur- genda (Urgente Agenda). Het doel van deze organisatie is heel Neder land duurzaam in 2050 op het ge bied van bouwen, energie, mobili teit en voedsel. Rotmans daagde in het dorpshuis uit een deal te maken. „Heel 's-Heer Hendrik skinderen energieneutraal. Maat regelen zijn relatief eenvoudig. Als de dorpsraad en de gemeente Goes dat gaan doen, zullen wij als Urgenda de maatregelen facilite- ren. We zijn al veertig jaar bezig met de duurzame samenleving. Excuses zijn er niet meer. Het is aan ons het proces te versnellen." De dorpsraad en de gemeente pak ken deze handschoen op. „Het streven van Goes is in 2035 alle woningen energieneutraal te heb ben. Binnen vijf jaar de vijfhon derd huizen van 's-Heer Hendrik skinderen energieneutraal, dat gaan we gewoon doen", zei wet houder Jo-Annes de Bat. GOES - Ongewenst seksueel ge drag is voor veel sportclubs en vrijwilligersorganisaties een lastig en gevoelig onderwerp. „Ik denk dat er nog veel ontkenning is. Ima goschade kan leden kosten", zegt Lois van Beijnum van Intervence, het voormalige Bureau Jeugdzorg Zeeland. Om het onderwerp bespreekbaar te maken en vooral te herkennen is de gemeente Goes als enige Zeeuwse gemeente aangehaakt bij het landelijke project 'In Veili ge Handen'. Dat doet Goes samen met SMWO en Intervence. „Het is heel fijn dat de gemeente Goes dit lastige onderwerp belangrijk vindt. Wethouder Jo-Annes de Bat maakt zich daar heel sterk voor", zegt Judith van Meeteren, breedtesport- en opbouwwerker binnen SMWO. Binnen vrijwilligersorganisaties in Nederland komt veel onge wenst seksueel gedrag voor, weet Corina Toorenaar van SMWO. Zij wijst bijvoorbeeld op de Haagse 4, hockeycoach Luigi C. die talloze filmpjes maakte van hockeymeis- jes in de kleedkamers. „Dit was makkelijk te bewijzen omdat er filmpjes van waren. Maar ver toont de muziekleraar die tijdens de pianoles van achter de leerling voorover buigt om een paar gre pen na te doen ongewenst sek sueel gedrag? En hoe zit met met de logopedist die een jonge pa tiënt op schoot neemt om de juis te behandelwijze vast te stellen? Dat is een stuk lastige", aldus Van Meeteren. Om verenigingen op weg te hel pen met het herkennen van sek sueel ongewenst gedrag houdt SMWO voor de tweede keer een workshop met als titel: „Signale ren, handelen en communiceren'. Wat te doen bij vermoeden van seksueel ongewenst gedrag bij kinderen en jongeren tot 18 jaar is de centrale vraag. Deze workshop is op maandagavond 10 novem ber. Daarnaast wordt een toolkit ont wikkeld, waarin duidelijk aan ver enigingen wórdt uitgelegd wat zij kunnen doen om seksueel onge wenst gedrag zo veel mogelijk te voorkomen. Zoals het standaard vragen van een Verklaring om trent gedrag aan elke vrijwilliger, het maken van huisregels en ge dragsregels en het onderwerp van gesprek houden. „Veel verenigin gen denken nog vaak dat het niet bij hun zal gebeuren. Maar dat weet je nooit", zegt Corina Toore naar. „Als een vrijwilliger niet mee wil werken aan een Verkla ring omtrent gedrag, dan heeft hij of zij vaak iets te verbergen. Dan moet je zo'n vrijwilliger dus niet aannemen." Volgens boswachter Karei Leef- tink van Staatsbosbeheer is er geen sprake van een populatie damherten in de zuidwesthoek van Noord-Beveland. Er is een sta biele reeënpopulatie in het bosge bied van De Schotsman. „Het kan zijn dat een damhert eens over zwemt van de Haringvreter of Goudplaat, maar dat is dan een en keling of hooguit een stuk of drie of vier." Afschieten zal de herten in elk geval tijdelijk uit het park houden, denkt Leeftink. „Als het gaat om bokken, dan helpt het wel." Volgens de ontheffingsaanvraag meldt Zwijnenburg dat er gemid deld vijf tot tien damherten op het landgoed fourageren. Hij stelt dat de schade door vraat en het ve gen van geweien getaxeerd is op 8.600 euro aan honderden te ver vangen Abelen, Zwarte elzen en Zomereiken. Met de kosten van herplanting meegerekend schat hij de schade op ruim 15.000 eu ro. Eerder probeerde hij de herten van de bomen weg te houden met een knalapparaat en met af schermende materialen rond de bomen. In haar advies noemt het Faunafonds afschot de enige op tie. In de Nota Faunabeleid Zee land staan twee gebieden in Zee land aangewezen als leefgebied voor damherten: de Kop van Schouwen en de Manteling op Walcheren. Daarbuiten geldt een 'nulstand': daar zijn damherten niet gewenst. Dat blijkt een onderzoek door Middelburg, Veere, Vlissingen en Schouwen-Duiveland naar een foutieve beoordeling van de inko mens van alleenstaande aow'ers. Volgens de Middelburgse wethou der Johan Aalberts, die namens de vier gemeenten spreekt, was verkeerde informatie aangeleverd door een landelijk bureau over de hoogte van de inkomens van al leenstaande aow'ers. Daardoor kregen 78 inwoners in die vier ge meenten geen kwijtschelding van belastingen meer. Volgens Aalberts hebben deze 78 mensen mogelijk ook recht op kwijtschelding van belastingen die het waterschap Scheldestro- men heeft opgelegd. Dat is in het onderzoek echter nog niet meege nomen. Voorzitter Jon Herselman van Sabewa zegt dat het onvermij delijk is dat nog veel meer alleen staande aow'ers een foutieve be oordeling over hun verzoek om kwijtschelding hebben gehad. door Frank van Cooten GOES - Studenten van het Goese Ly ceum in Goes helpen mee aan een duurzaam 's-Heer Hendrikskinde ren. door Frank van Cooten KRABBENDIJKE - De Oude Rijksweg langs Krabbendijke is sinds deze week weer open voor al het ver keer. Dit na een herinrichting die binnen ruim twee weken is uitge voerd, en waarbij diverse omleidin gen in gebruik waren. Worsteling met ongewenst seksueel gedrag door Frank van Cooten IëéMI I Corina Toorenaar, Lois van Beijnum en Judith van Meeteren (vlnr). „Een veilig klimaat binnen je eigen vereniging is belangrijk", foto Mechteld Jansen door Claudia Sondervan KAMPERLAND - Tot half november mogen maximaal tien damherten worden afgeschoten rond land goed Kogelhof in Kamperland. De provincie Zeeland heeft eigenaar Ton Zwijnenburg ontheffing gege ven omdat de dieren grote schade (kunnen) toebrengen aan de jonge aanplant op het net opengestelde terrein. MIDDELBURG - Tientallen inwoners van Walcheren en Schouwen-Duive- land krijgen alsnog volledige of ge deeltelijke kwijtschelding van ge meentelijke belastingen. Mogelijk hebben nog tientallen zoniet hon derden Zeeuwen in de rest van de provincie daar ook recht op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56