Mysterieus luik is inspiratie voor boek I Dancefestival Beachboom krijgt een wintereditie in Zierikzee Onvrede over tocht bij herdenking bevrijding f 28 SCHOUWEN-DUIVELAND FIETSENPROJECT Om krimpgebieden aantrekkelijk te maken moet je wat bedenken. Zoals een route voor elektrische fietsen. De Spirt: „Mijn vriendje vond op de zolder van zijn huis een luik waarvan wij ons afvroegen wat er achter schuilging. We kwamen er niet achter, want het was er aarde donker. Toen we later terugkeer den met zaklampen, bleek het luik dichtgespijkerd. Blijkbaar hebben ze doorgehad dat we er eerder aan het rondneuzen wa ren." De kamer zonder deur is het eerste boek van De Spirt, die zichzelf niet omschrijft als schrijver, maar als 'omhooggevallen analfabeet'. Het boek begint met een ware gebeurtenis, de rest is erbij gefantaseerd „Het was geen moeilijk verhaal om op te tekenen. Ik ben begon nen met het beschrijven van een ware gebeurtenis en alles wat daarna komt heb ik erbij gefanta seerd. Zo krijgen de jongens na dat ze door het luik gaan te ma ken met een 'hogere macht' en zijn ze ineens oudere mannen van 71 die de volwassenheid nog moeten ontdekken. Daar horen ook wat erotische scènes bij. Ik was bang dat dat mensen mis schien zou afschrikken, maar de genen die het gelezen hebben, hadden dat gevoel niet." Het decor waarin het verhaal zich afspeelt is wel echt. Zo beschrijft De Spirt woningen en andere plekken die hij goed kent omdat hij er vaak geweest is. „Ik denk dat de plaatsen die in het boek voorkomen voor veel mensen her kenbaar zijn. Dat maakt het boek ook leuk om te lezen." De Spirt heeft nog altijd contact met de jeugdvriend waarmee hij het luik ontdekte. „Toen ik hem over het boek vertelde vond hij het erg leuk dat hij hoofdpersoon was. Morgen komt hij ook naar de boekpresentatie tussen 12.00 en 14.00 bij boekhandel de Vries aan het Havenplein in Zierikzee. Daar was toentertijd zijn huis met het mysterieuze luik. De 'geheime ka mer' is er niet meer, maar het luik is nog altijd zichtbaar." ZIERIKZEE - Net als een aantal an dere plekken in Nederland is Schouwen-Duiveland een krimp- gebied. Om tegen te gaan dat men sen wegtrekken komen steeds meer ondernemers met - veelal duurzame - initiatieven waarmee zij het eiland zo aantrekkelijk mo gelijk willen maken. Zowel voor de eigen bewoners als voor toeris ten. Zo komt architectenbureau IDNA met een route voor elektri sche fietsen. „Wij willen een fietsroute creë ren die de dorpshuizen op Schou wen-Duiveland met elkaar te verbindt: het zogenoemde E-Net- werk dat via een app te befietsen is", vertelt de Zierikzeese archi tect Reggy Hulsken. „Door de rou te te volgen met een elektrische fiets, kun je in één dag het hele ei land ontdekken. Met een normale fiets is dat net te ver. Door bij elk dorpshuis een elektrisch oplaad- punt te plaatsen, worden deze meteen in de kijker gespeeld. Nu gebeurt daar nog weinig voor toe risten, maar die panden bieden juist ruimte voor bijvoorbeeld ex posities. Ruimte om mensen te vertellen 1 over de geschiedenis en cultuur van onze dorpen." Het idee ontstond toen bekend werd dat woningcorporatie Zeeuwland die de dorpshuizen exploiteert daar in 2017 mee zal stoppen. Wat er daarna gebeurt is nog onzeker, maar de hoop is nu gevestigd op de dorpsbewoners. Er lopen verschillende experimen ten waarbij gekeken wordt of be woners na 2017 zelf eigenaar kun nen worden van hun dorpshuis. In Noordwelle loopt sinds vorig jaar een proef waarbij dorpsbewo ners samen met het zogenoemde krimpteam - dat onder meer be staat uit procesbegeleider Martin Loeve, Jeffrey van Doorenmalen van Zeeuwland en Hulsken - hun dorpshuis verbouwen. Het doel is het dorpshuis te verduurzamen en uiteindelijk zelfs energielever end te maken. Hulsken: „Door aanpassingen als betere isolatie, een nieuwe cv-ketel en zonnepa nelen gaat er zoveel minder energie verloren. Als de verbou wing klaar is zullen de kosten dus flink omlaag gaan. Dat maakt het een stuk aantrekkelijker voor de toekomstige eigenaren. Een net werk van elektronische fietsen en misschien zelfs ander elektro nisch vervoer, sluit aan op die verduurzaming.'Dit plan past goed bij de veranderingen die er nu plaatsvinden." Hulsken benadrukt dat het om een plan gaat. Het is nog niet dui delijk wie de realisatie op zich zal nemen. „Het liefst zien we dat dit wordt opgepakt door de gemeen te, maar die wil dat er eerst vol doende draagvlak is bij inwoners en ondernemers. Aan ons nu de taak om mensen te enthousiasme ren." „Het wordt echt helemaal Beach boom, maar de setting is natuur lijk wel anders", zegt Jeroen Botty van de organisatie. „Maar wel de zelfde soort muziek en dezelfde sfeer." Er is gekozen voor Zierik zee omdat bij het strand geen ge schikte locaties waren die groot genoeg zijn. Beachboom speelde al langer met de gedachte om ook in de winter maanden een dancefestival te or ganiseren. „En nu hebben we ge zegd: 'kom, laten we het maar doen'. We willen toch graag de goede vibes vasthouden." Beachboom wintereditie wordt wat kleinschaliger van opzet van de zomerse variant op de Brou- wersdam. De organisatie hoopt op 1500 man publiek. „Er kunnen maximaal iets van 2500 mensen in, maar waarschijnlijk gaan we het limiteren op 2000." Het besluit om een festival door te laten gaan, is nog heel vers. „We hebben gisteren besloten dat het allemaal doorgaat. Welke dj's gaan draaien, weten we nu nog niet. Dat zou echt speculeren zijn. We willen wel Zeeuws talent la ten draaien. We weten ook nog niet of we er een thema aan han gen, zoals bij het grote Beach boom. En de naam, daar zijn we ook nog niet uit." De online kaart verkoop is gisteren begonnen. „We hebben alleen online een ear- ly-bird actie met een toegangs prijs van 20 euro voor de eerste 300 kaarten. Daarna kost het 25 euro." Beachboom start om 19.00 uur en draait door tot 2.00 uur. Lucas Cauwels uit Terneuzen, vrij williger bij het Gdynia-museum, is boos. In een e-mail aan deze krant uitte hij zijn woede. Hij trekt het zich vooral aan dat de rol van Poolse strijders buiten beeld blijft. Zij wisten als eerste geallieerde militairen een deel van Zeeland, Oost-Zeeuws-Vlaan- deren, te bevrijden. Secretaris Willem Meijer van dat Bevrij dingsmuseum in Nieuwdorp zegt dat het zeker de bedoeling was Oost-Zeeuws-Vlaanderen bij de herdenking te betrekken. Hij be treurt het dat dit niet gelukt is. Het was, aldus Meijer, de opzet in Oost- Zeeuws-Vlaanderen een aparte tocht te houden. Mario Maas, oprichter en eigenaar van het Gdynia-museum in Axel, bevestigt dit, maar: „Wij zijn uit genodigd, maar hadden nauwe lijks inspraak. We zouden om half negen in Kloosterzande moe ten zijn. Niemand is dan op straat." ;\v Aldo de Spirt bij boekhandel de Vries in Zierikzee E-netwerk verbindt dorpshuizen foto Izaak Verkeste door Wendy de Jong BURCH-HAAMSTEDE - Het mysterieu ze luik dat schrijver Aldo de Spirt uit Burgh-Haamstede als elfjarige jongen ontdekte in het ouderlijk huis van zijn vriendje in Zierikzee, is hem altijd blijven intrigeren. Zo erg, dat hij er op 71-jarige leeftijd nog een boek over schreef. Aldo de Spirt De kamer zonder deur (ISBN 978-94-022-1153-5) kost 20,55 euro. door Sharon van Oost I Reggy Hulsken bij het e-bike-oplaadpunt van Profile Centerpoint in de Meelstraat in Zierikzee. foto Izaak Verkeste door Melita Lanting ZIERIKZEE - Dancefestival Beach boom krijgt een wintereditie. Op 7 maart wordt de winterse variant van het dancefestival gehouden in sportcentrum Schouwen-Duiveland in Zierikzee. www.beachboom.nl TERNEUZEN - Oost-Zeeuws-Vlaande- ren valt zaterdag helemaal buiten de herdenking van de Slag om de Schelde, zeventig jaar geleden. Vrij willigers betrokken bij met name het Gdynia-museum in Axel zit dat niet lekker. Van de andere kant, zij zijn wel gevraagd om mee te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50