UWV onder vuur vanwege storing Wiebes snoeit in fiscaal voordeel voor 4 BINNENLAND DIGITALE SCHANDPAAL Ze zijn een doorn in het oog van oud-militairen: nepveteranen. Online worden ze opgejaagd. Vorig jaar lag de uitkeringsinstan tie ook al onder vuur, omdat Werk.nl regelmatig uit de lucht was of niet functioneerde. Dat leidde tot klachten van uitkerings gerechtigden en een zwartboek van vakbond FNV. En ook deze keer is er veel erger nis. „Ik heb de site nodig om vaca tures te zien", zegt werkzoekende Ricardo. „En dat lukt dus niet. Ik blijf het proberen, maar ik zit nu helemaal vast." Ook de 33-jarige werkloze marke teer Harm heeft zijn bekomst van Werk.nl. Hij baalt ervan dat hij al dagen niet bij de beschikbare vaca tures kan. „Erger is dat er continu fouten in staan. Toen ik onlangs mijn werkmap controleerde, stond erin dat ik ziek was. Dat ben ik helemaal niet. Dat wordt netjes hersteld, maar daar moet je ze wel voor bellen. Of ze sturen je een pdf met een dreigende tekst: 'Lees deze brief goed. Hij is be langrijk voor uw situatie'. En dan blijkt het een lege pdf te zijn met alleen een briefhoofd. Het pro bleem van Werk.nl is dat je het er mee moet doen, want er is geen alternatief', aldus Harm. Ook recruiter Toby Hassefras maakt vaak gebruik van Werk.nl. „Tenminste, als het werkt", zegt hij. „Ik probeer vaak mensen te vinden via de anonieme cv's die op Werk.nl zijn geplaatst, maar het is dramatisch zo vaak als de si te niet werkt." Volgens een woordvoerder van het UWV hoeven de gebruikers zich geen zorgen te maken en zul len de uitkeringen op tijd worden uitbetaald. „Deze storing heeft dus geen consequenties voor de werkzoekenden. Bij ons webcare team hebben we extra mensen in geschakeld om op alle vragen ant woord te geven." De woordvoerder bestrijdt de le zing van Allestoringen.nl dat er op elf dagen in oktober proble men zijn geweest. Daar zat vol gens hem ook het regulier onder houd bij. Hij wijst er ook op dat het aantal bezoekers van Werk.nl in een jaar tijd is gegroeid van rond 130.000 naar 180.000 tot 200.000. Volgens de woordvoerder belonen de ge bruikers de UWV-site gemiddeld met een ruime voldoende. „De be schikbaarheid is 98 procent, als je het onderhoud eraf trekt 96 pro cent." Oppositie wil politiek oordeel over MH17 Een groot deel van de opposi tie meent dat het kabinet zo dra dat mogelijk is een politiek oordeel moet geven over de oorzaak van de ramp met vlucht MH17. Het kabinet moet niet wachten tot het officiële onderzoek klaar is. D66, CDA, Christenunie, GroenLinks en de Groep Bontes/Van Klaveren stellen dat in schriftelijke vra gen aan het kabinet. Zij willen ook opheldering over bericht geving dat het kabinet zou be schikken over satellietbeelden waaruit de toedracht van de ramp zou kunnen worden afge leid. Bij de ramp kwamen 196 Nederlanders om. Aantal taps AIVD blijft geheim De AIVD hoeft niet openbaar te maken hoe vaak zij per jaar communicatie aftapt. Dat heeft de rechtbank in Den Haag be paald in een zaak die was aan gespannen door het program ma Reporter Radio. Dat wilde de zogenoemde tapstatistieken van de jaren 2002-2008 en 2010-1012 onderzoeken. Het mi nisterie van Binnenlandse Za ken weigerde die gegevens te verstrekken. Volgens de rech ter kunnen de statistieken een ongewenst kijkje in de keuken van de AIVD geven. Dat zou mensen en organisaties die de AIVD op de korrel heeft in de kaart kunnen spelen. Grote steun Geesink voor kroonprins De rol van oud-judoka Anton Geesink bij de benoeming van toenmalig kroonprins Wil lem-Alexander tot lid van het Internationaal Olympisch Co mité (IOC) is veel groter ge weest dan tot nu toe werd aan genomen. Dat stelt de NOS op basis van brieven die zijn ge vonden in het archief van An ton Geesink, destijds ook IOC-lid. Volgens de NOS heeft Willem-Alexander in 1999 An ton Geesink in een handge schreven brief bedankt voor zijn steun. Deze brief zit ook in dat archief. Het archief van Geesink wordt vanaf vandaag tentoongesteld in Utrecht. Even respijt voor konijnen Terschelling De komende drie weken mag Staatsbosbeheer op Terschel ling geen konijnen doden. Dat heeft de rechter in Amsterdam gisteren bepaald. De maatregel loopt vooruit op een zaak van stichting De Fau nabescherming tegen de over heid. Aanvankelijk zou het be roep van de stichting gisteren dienen, maar de zaak is uitge- steldhoewel de rechter nog moet beslissen of het afschie ten van de konijnen in strijd is met de Flora- en Faunawet, leg de hij voorlopig toch een ver bod op, omdat het doden van konijnen nu eenmaal niet is te rug te draaien. Nog een jaartje kunnen 'groene' rijders rondtuffen zonder noe menswaardig belasting te hoeven betalen. Vanaf 2016 vervalt voor hen echter de vrijstelling in de motorrijtuigenbelasting voor (se- mi-)elektrische auto's. Zij betalen dan een half tarief, ofwel 50 pro cent, maakte staatssecretaris Eric Wiebes (Financiën, WD) giste- ren bekend. Ook veel leaserijders die hun auto privé gebruiken, zul len in 2016 duurder uit zijn. De C02-normen die de bijtelling be palen, gaan op de schop. Het laag ste tarief van 4 procent verdwijnt DEN HAAG - Ze lopen mee in het défilé en staan vooraan bij her denkingen, met een rits medailles op de borst en de baret in de hand. In oorlogsgebied zijn ze nooit geweest. „Zielige figuren", vindt Hein Scheffer, voorzitter van het Veteranen Platform. Nepveteranen zijn al tientallen ja ren een doorn in het oog van (oud-)militairen die wél op mis sie zijn geweest. Hoeveel het er precies zijn, weet niemand. Dat bij herdenkingen zo nu en dan fa- kers worden gespot staat echter vast. Sommige van hen worden sinds kort aan de digitale schandpaal ge nageld. Op de Facebook-pagina 'Dutch Stolen Valor' staan foto's van vermeende nepveteranen. „Pas op! Binnenkort staan wij aan uw (digitale) deur!", waarschu wen de initiatiefnemers op de site. Foto's worden pas van de Facebook-pagina verwijderd als een nepveteraan nederig zijn ex cuses heeft aangeboden. Op internet zijn nu ook al ver- Nepveteranen houden het nooit lang vol, zo'n Facebook-pagina is overbodig helemaal. Wie volledig elektrisch rijdt, bijvoorbeeld in een Nissan Leaf of een Renault Zoë, en geen gram CO2 uitstoot, betaalt straks 7 procent. Wie een auto van de zaak heeft die tot 50 gram uit- schillende mensen ten onrechte als nepveteraan afgeschilderd, weet Scheffer van het Veteranen Platform, dat ruim 70.000 Neder landse veteranen vertegenwoor digt. „Die mensen worden hele maal kapot gemaakt. De impact ervan is enorm." Zo meldde zich gisteren een man die met zijn foto als bedrieger op de Facebook-pagina stond aange merkt. Hij zou dit jaar ten onrech te hebben meegelopen tijdens de herdenking van Market Garden in Arnhem. Hij blijkt echter al meer dan twintig jaar de drijvende kracht te zijn achter het naar Ne derland halen van hoogbejaarde Amerikaanse veteranen die voch ten in de Tweede Wereldoorlog. Tijdens de herdenking vroegen de veteranen hem om het vaandel te dragen. „Dan is het heel verve lend om zo op internet te kijk te worden gezet", zegt de man. Volgens het Veteranen Platform is de digitale schandpaal géén goede manier om nepveteranen aan te pakken. „Het risico op fouten is groot", zegt Scheffer. „Een foto al leen vertelt meestal nooit het he le verhaal. Daardoor kan een hek- door Wilko Voordouw AMSTERDAM - De website Werk.nl van uitkeringsinstantie UWV func tioneerde gisteren niet. De storing leidde tot boosheid en frustratie bij werklozen. Het is niet voor het eerst dat het UWV worstelt met zijn site. DEN HAAG DEN HAAG HILVERSUM AMSTERDAM door Laurens Kok DEN HAAG - De Nederlandse staat liep tussen 2008 en 2013 in totaal 6,4 miljard euro mis aan autobelas tingen. Het kabinet trapt op de rem: in 2016 gaan de kostbare, maar populaire voordeeltjes voor elektrische en energiezuinige au to's op de helling. door Peter Winterman op De elektrische auto Nissan Leaf Heksenj acht Hein Scheffer, voorzitter van het Veteranen Platform

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4