WONEN 7 L_ - r Bij echte springzaadverzamelaars - en die zijn er - kom je Impatiens namchabarwensis tegen, een soort met azuurblauwe bloemen. Die werd pas tien jaar geleden in een bergkloof in Tibet ontdekt. Dit blauwe springzaad is een vas te plant die als wortelstok over wintert. Maar hoe vorstbestendig hij is, zal de toekomst moeten uit wijzen. Als hij ooit tot een on kruid uitgroeit, dan is het in ieder geval een heel mooi onkruid. Datzelfde zou je kunnen zeggen van Impatiens balfourii, een springzaad dat in Frankrijk al hele dorpen heeft veroverd. Het is een charmant onkruid, dat saaie grind- tuinen kan opvrolijken met zijn kleine, wit met roze bloemen. Dit springzaad is eenjarig. Maar als je het eenmaal in de tuin hebt, komt het ieder jaar geheid weer op. HEBBEN Rot hout is goed genoeg voor lamp Kleurig blad als kamerscherm V Als je net op een nieuwe plek woont, weet je vaak nog niet wie de strakst strij kende schilder van de wijk is, waar je een timmerman met visie vindt en welke hovenier de groenste vin gers heeft. Nu kun je natuurlijk tips vra gen bij de buren, want via via kom je vaak aan de beste mannetjes. Of bekijk welke klusbusjes opvallend vaak door de straat rijden. Toen de kozijnen van ons pasgekochte huis rotte plekken bleken te herbergen, ging ik te rade bij de lokale verfwinkel voor een vakman uit de buurt. Daar had den ze geen tips en een blik in de Gou den Gids leverde ontzettend veel resulta ten op. Bovendien was het makkelijk als de werkman tijd had in het weekend, zo dat we er geen vrij voor hoefden te ne men. De oplossing was snel gevonden: in ternet. Als steeds meer mensen online de liefde van hun leven vinden, dan moet da ten met een klusjesman toch ook lukken? Steeds meer mensen komen op dat idee. Bovendien zijn er talloze online bemidde laars tussen vakmensen en consumenten. Als we recent onderzoek (in opdracht van Werkspot) van MarketResponse onder 1.142 Nederlanders mogen geloven, steeg het aantal Nederlanders dat de afgelopen 3 maanden een klus online heeft geplaatst van 2 naar 5 procent. Ruim 80.00 mensen zetten tenminste één klus online. „De markt van online klusbemiddeling wint terrein. We staan pas aan het begin van de online diensten revolutie", zegt Ronald Egas, algemeen di recteur van Werkspot.nl. Kluswebsites brengen klus en vakman sa men. Je zet gratis een klusopdracht op de site, waarop vakmensen kunnen reageren. Aan de hand van offertes maak je vervol gens een keuze. Maar wat haal je in huis? Is die vakman echt kundig? Betrouwbaar heid is belangrijk bij het vinden van een klusser. Daarop hebben dè kluswebsites een antwoord gevonden. Net als bij het boeken van vakanties lezen we graag de reviews van anderen. Waren zij tevreden? Dan zijn wij dat straks vast ook. Uiteraard neemt lang niet iedereen de moeite een review te plaatsen. Bovendien zullen onte vreden klanten meer noodzaak voelen hun gevoelens te uiten dan iemand die zonder problemen zijn klus geklaard kreeg. Anderzijds hebben de sites belang bij goede reviews, dus beïnvloeding is ook niet ondenkbaar. In mijn geval reageerde slechts één klus jesman op mijn oproep: Over de prijs deed hij nogal vaag, waardoor we uitein delijk op een zondagmiddag boven het ko zijn stonden te steggelen over de kosten, waarna hij meteen aan de slag ging. 'Ge lukkig' ontdekte hij nog een rotte plek in het kozijn, die hij repareerde zonder de prijs te verhogen. De kosten werden hand je contantje voldaan, zonder bonnetje. Wel kregen we een visitekaartje, voor het geval we weer verlegen zaten om een klus jesman. Het jaar daarop hebben we toch maar een 'echte' schilder uit de buurt in gehuurd, die het rotte stukje opnieuw (en op geheel andere wijze) repareerde omdat de online gevonden klusjesman toch geen wonderen had verricht. Weer wat geleerd. Vakmensen die zichzelf aanbieden op klusbemiddelingswebsites, mogen zelf be palen of ze garantie verlenen op de geda ne klus. De consument is op zijn beurt niet verplicht met een klusser in zee te gaan. Het is dus ook een beetje je eigen verantwoordelijkheid. Maak daarom heel Online klussen wint terrein, de revolutie in onlinediensten is pas begonnen duidelijke afspraken en laat ze op papier vastleggen. Omschrijf precies wat je wilt dat er gebeurt, zodat je achteraf geen mis verstanden krijgt omdat de timmerman of schilder maar de helft van de opdracht heeft afgerond. Vraag ook wat onder de garantie valt en welke bouwmaterialen worden gebruikt. En wanneer komt de klusjesman langs en hoe lang gaat de klus vervolgens duren? Wees kritisch en zakelijk, want het gaat (in veel gevallen) om grote bedragen. Volgens het onderzoek van MarketRes ponse geeft 33 procent van de Nederlan ders meer dan 2.000 euro uit aan uitbeste de klussen. Betaal de kosten altijd in etap pes en nooit in z'n geheel van tevoren. 'Zo kun je in fases controleren of je tevreden bent met het werk. Je betaalt telkens de uren en materialen die tot dan toe zijn ge maakt en verbruikt. Maak ook duidelijke afspraken wanneer het eventuele meer- werk wordt betaald. Is dat in de termijn wanneer deze is uitgevoerd of aan het ein de van alle werkzaamheden bij de eindaf rekening', luidt het advies van Werkspot. Ook belangrijk: selecteer de klusser niet alleen op de laagste prijs. Zoals ze het bij Kluswebsite.nl zeggen: 'Het gaat tenslotte ook om wat de vakman kan en niet alleen om wat hij kost'. KLUSWEBSITES r> *fv -Z' VRIJDAG 24 OKTOBER 2014 In de hout- en meubelindustrie wordt rot hout als afval beschouwd. Stam men die bijvoorbeeld door schimmel zijn aangetast, zijn ongeschikt om als tafelblad of stoelpoot te dienen. On zin, zegt de Nederlandse ontwerper Milo Dool. Hij vindt ook door schim mels aangetast hout van waarde en doet er zijn eigen ding mee; hij maakt er lampen van. Kleurverschillen, dun ne, witte rotplekken en onregelmati ge nerfstructuren - als gevolg van schimmelwerking - geven zijn creaties een visuele meerwaarde. Zo bieden de dunne, witte rotplekken in hout hem juist de mogelijkheid er makkelij ker licht door te laten schijnen. Dat Wood decay bij fungi-lampen. kan voor toepassing van functioneel licht én sfeerlicht van pas komen. De Wood Decay by fungi-lampen, die Dools afstudeerproject aan de Willem de Kooning Academie in Rotterdam waren, staan in twee verschijningsvor men op zijn website; als hanglamp Tree Screen, foto's PR (pendant light) en als wandlamp (wall light). Een prijs wordt niet vermeld. Dool dingt met zijn lichtontwerp mee naar de New Material Award 2014. De winnaarts volgende maand bekend. www.milodool.nl De Tree Screen van de Poolse design studio Redo is zo'n ontwerp waar je oog meteen op valt. Door zijn afme ting, kleur en materiaalgebruik is dit kamerscherm een echte blikvanger in je huis of - op een zonnige dag - op je balkon of terras. De Tree Screen, door Redo aangeprezen als 'een stukje ver frissend bos' in je huis, kan dienen als roomdivider, maar ook als meubel waarachter je wat privacy of schaduw voor de zon kunt vinden. Het scherm is in talloze kleuren leverbaar en ge maakt van vilt (het 'blad'), hout (de 'steel') en beton (de voet). www.redodesign.eu door Suzanne Dijkstra foto PR Ronald Egas, Werkspot.nl reageren? wonen@depersdienst.nl Op het gebied van websites waar klusjes mannen te vinden zijn, is Werkspot.nl marktleider in Nederland. Het bedrijf heeft 220.000 geplaatste klussen per jaar. Ook op Marktplaats bieden professionals zich aan. En verder zijn er onder meer. www.kluswebsite.nl www.klusvakman.nl www.devakman.info sv ,n. -.-v' .1 -Y V X 5 V - X :;"-l - v -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47