Springzaad 6 WONEN OPROEP: NIEUW INTERIEUR? GROENE VINGERS Romke van de Kaa Augustus was koud en nat. Dat merkte je direct in de moestuin. Courgettes en komkommers begonnen te rotten in plaats van te rijpen en de blaadjes van de basilicum wer den zwart. In september leefden de planten weer wat op, maar het mooie was eraf. De zomer was voorbij. Ook de perkplanten leden in augustus; goudsbloemen vielen uit elkaar, verbena's hielden het voor gezien. Maar één perkplant geeft het bij slecht weer nooit op. Sterker, die lijkt juist te floreren naarmate er meer regen valt. Dat is het Vlijtig Lies je, Impatiens walleriana, een plant die het doet waar andere planten het laten af weten: op vochtige plaatsen en in donkere hoeken waar nooit zon komt. Vlijtige Liesjes worden trut tig gevonden en lijden onder het imago van bejaardenplant. Maar ik ken weinig eenjarige planten die zo lang bloeien onder slechte om standigheden. Impatiens betekent ongeduld, een naam die betrekking heeft op de zaden die wegspringen zodra je de rijpe zaadpeul aanraakt. Een spelletje waarvan kinderen nooit genoeg krijgen. Het grappige is dat terwijl het Vlijtig Liesje zucht onder een oubollig imago, andere leden van de springzaadfamilie juist populairder lijken te worden. Dan doel ik niet op de reuzenbal- semien, Impatiens glandulifera, die tot een plaag dreigt uit te groeien. In ons land valt het nog mee, waarschijnlijk omdat de reu- zenbalsemien graag op kalkrijke grond groeit en daarvan hebben wij niet zo veel. Maar in Engeland is de reuzenbalsemien een ramp. De plant werd omstreeks 1915 van uit de Himalaya geïntroduceerd en viert dus volgend jaar zijn hon derdjarig bestaan in Europa. Dat jubileumjaar zal worden gevierd met de introductie van een schim mel die de ongewenste balsemien terug moet dringen. Het is te ho pen dat die parasiet zich beperkt tot infecteren van de reuzenbalse mien, maar ik vrees het ergste. We hebben nu eenmaal geen goe de ervaringen met de introductie van nieuwe planten en dieren. Zo is het Aziatische lieveheersbeestje dat we nog niet zo lang geleden in voerden om bladluizen te bestrij den, nu een plaag voor wijnboe ren, omdat het stinkende insect de smaak van de wijn bederft. Een balsemien die zich in een be scheiden populariteit verheugt en tegenwoordig zelfs in tuincentra te koop is, is de papegaaienplant of Congobalsemien, Impatiens niamniamensis. Die heeft exoti- j sche bloemen in rood met geel. Het is een leuke plant, maar hij maakt veel blad en relatief weinig bloemen. Liever zie ik Impatiens capensis, een bossige soort, die het hele seizoen is overdekt met kleine, oranje bloemen. Geen interieur gaat een levenlang mee. Wij zijn benieuwd naar verhalen van lezers die hun huis in de loop der jaren aan de binnenkant een compleet nieuw gezicht gaven. Zijn de Ikea-meubels van de studententijd verruild voor duurder de sign? Is het zwartwit van toen vervangen door volop kleur in huis? Mocht het dressoir van oma blijven? En welk meubel moest per se naar de kringloop? Wilt u over uw interieur(r)evolutie vertellen? Stuur dan een mail met toelichting én foto's van toen en nu, naar: wonen@depersdienst.nl Impatiens balfourii. Daten met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46