Springzaad WONEN 3 GROENE VINGERS Romke van de Kaa Augustus was koud en nat. Dat merkte je direct in de moestuin. Courget tes en komkommers be gonnen te rotten in plaats van te rijpen en de blaadjes van de basi licum werden zwart. In septem ber leefden de planten weer wat op, maar het mooie was eraf. De zomer was voorbij. Ook de perk- planten leden in augustus; gouds bloemen vielen uit elkaar, verbe na's hielden het voor gezien. Maar één perkplant geeft het bij slecht weer nooit op. Sterker, die lijkt juist te floreren naarmate er meer regen valt. Dat is het Vlijtig Liesje, Impa- tiens walleriana, een plant die het doet waar andere planten het laten afweten: op vochtige plaat sen en in donkere hoeken waar nooit zon komt. Vlijtige Liesjes worden truttig gevonden en lij den onder het imago van bejaar- denplant. Maar ik ken weinig een jarige planten die zo lang bloeien onder slechte omstandigheden. Impatiens betekent ongeduld, een naam die betrekking heeft op de zaden die wegspringen zodra je de rijpe zaadpeul aanraakt. Een spelletje waarvan kinderen nooit genoeg krijgen. Het grappige is dat terwijl het Vlijtig Liesje zucht onder een oubollig imago, andere leden van de springzaadfamilie juist populairder lijken te wor den. Dan doel ik niet op de reu- zenbalsemien, Impatiens glandu- lifera, die tot een plaag dreigt uit te groeien. In ons land valt het nog mee, waarschijnlijk omdat de reuzenbalsemien graag op kalkrijke grond groeit en daarvan hebben wij niet zo veel. Maar in Engeland is de reuzenbalsemien een ramp. De plant werd om streeks 1915 vanuit de Himalaya geïntroduceerd en viert dus vol gend jaar zijn honderdjarig be staan in Europa. Dat jubileum zal worden gevierd met de introduc tie van een schimmel die de onge wenste balsemien terug moet dringen. Het is te hopen dat die parasiet zich beperkt tot infecte ren van de reuzenbalsemien, maar ik vrees het ergste. We hebben geen goede ervarin gen met de introductie van nieu we planten en dieren. Zo is het Aziatische lieveheersbeestje dat we nog niet zo lang geleden in voerden om bladluizen te bestrij den, nu een plaag voor wijnboe ren, omdat het stinkende insect de smaak van de wijn bederft. Een balsemien die zich in een be scheiden populariteit verheugt en tegenwoordig zelfs in tuincen tra te koop is, is de papegaaien- plant of Congobalsemien, Impa tiens niamniamensis. Die heeft exotische bloemen in rood met geel. Het is een leuke plant, maar hij maakt veel blad en relatief wei nig bloemen. Liever zie ik Impa tiens capensis, een bossige soort, die het hele seizoen is overdekt met kleine, oranje bloemen. Bij echte springzaadverzamelaars - en die zijn er - kom je Impa tiens namchabarwensis tegen, een soort met azuurblauwe bloe men. Die werd pas tien jaar gele den in een bergkloof in Tibet ont dekt. Dit blauwe springzaad is een vaste plant die als wortelstok overwintert. VRIJDAG 24 OKTOBER 2014 De strakke stijl van het huis is ook in de tuin doorgevoerd. In de keuken wordt gekookt op een inductiekookplaat; een gasaansluiting is er niet. Op de vloer liggen plavuizen, voor makkelijk onderhoud Ter compensatie is het plafond geluiddempend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 43