I Nauwelijks politie bij de Tweede Kamer Collega's van Poch komen met nieuwe details 44 Gewoon uit je I IN HET NIEUWS 3 de angstaanjagende effect. Dat za gen we voor het eerst bij de moord op Theo van Gogh - vol gende week precies tien jaar gele den - en recent bij de fatale aan val met een mes op een Britse mi litair in Londen (2013) en de ge richte schietpartij in het Joods Historisch Museum in Brussel (mei 2014). Het nare van die 'lone wolf-ach- tige aanslagen is dat de daders het incasseringsvermogen van een he le gemeenschap tarten. Ze bewij zen dat ze, ondanks alle anti-ter reurmaatregelen, toch overal tus sendoor weten te glippen. De 25-jarige moslimradicaal Mar tin Couture-Rouleau stond nota bene op de lijst van negentig ver dachte radicalen die de Canadese veiligheidsdiensten al enige tijd in het oog hield. Urenlang kon hij afgelopen maandag rustig in zijn auto op een parkeerplaats vlakbij Montréal wachten, om uiteinde lijk met hoge snelheid op twee militairen in te rijden en één van hen te doden. Zoals de Amerikaanse terroris- me-expert Geoffry O'Brien het uitlegt: deze extremisten hebben geen ingewikkelde organisatie, geen directe contactmomenten met een leider, geen zware explo sieven of een vliegbrevet nodig. Een gezamenlijk doel en goedkeu ring voor individuele aanslagen - gegeven door een zelfbenoemde leider van een terreurgroepering - is voldoende. Tegen die gevaarlij ke eenvoud valt niet te beveiligen. doppen kijken. Normaal naar de stad gaan. Met de metro, met de bus Minister Ivo Opstelten (Veilig heid en Justitie, WD) zei giste ren dat er geen reden is tot extra veiligheidsmaatregelen rond het parlment. Tot verbazing van PVV-Kamerlid Martin Bosma. „Bij gebouwen met een grote sym bolische waarde moet de beveili ging goed zijn", aldus Bosma. De beveiliging van de Tweede Ka mer is omstreden. Het incident waarbij op 6 oktober ruim hon derd Koerdische demonstranten de hal van de Tweede Kamer be zetten, wordt nog onderzocht. Hoewel er draaiboeken zijn voor zulke situaties, zou daar begin ok tober niet naar gehandeld zijn. Een woordvoerder van minister Opstelten suggereert dat het parle ment wel degelijk goed beveiligd wordt. Dat er geen politie te zien is, wil niet zeggen dat er geen agenten worden ingezet, is zijn boodschap. Hoe dat bij het parle ment gebeurt, wil de woordvoer der noch de politie in Den Haag kwijt. Hoewel de Tweede Kamer deze week met reces is, werken er wel tientallen parlementariërs en medewerkers in het gebouw. Maandag werd wel besloten tot extra zichtbare surveillances op drukke plekken als treinstations. Voorzitter Frank Giltay van de Centrale Ondernemingsraad van de politie heeft dagelijks contact met de korpsleiding over de veilig heid van politiemensen. „Anders dan voor militairen is er voor poli tiemensen geen reden om in pri- vétijd uniformloos in het open baar vervoer te reizen. We zijn alert, maar er is geen concrete dreiging. Agenten kunnen zelf de afweging maken." Volgens Brouwer zou Julio Poch tijdens de dodenvluchten zélf mensen in zee hebben gegooid. Brouwer weet dat van collega's die dat eerder van Poch zouden hebben gehoord. Ter onderbou wing van zijn verklaring had Brouwer een aantal mails van col lega's meegenomen uit de perio de 2006 tot 2011. Daarin schrijven ze niet te willen getuigen tegen Poch vanwege de consequenties. „Je begrijpt wel dat ik geen zin heb in het mediacircus, dus ik hou me erbuiten", zo is in een van de mails te lezen. De mailwisseling tussen de Transavia-collega's werpt nieuw licht op de zaak. De piloten maak- Het gaat hier wellicht over oorlogsmisdaden, de hele dag houdt het me bezig ten zich al langer zorgen over wat Poch verteld had over zijn verle den. „Het gaat hier wellicht over oorlogsmisdaden, het houdt me al de hele dag bezig", schrijft een van Julio's oud-collega's. De Argentijnse advocaat van Poch, Gerardo Ibanez is echter niet onder de indruk van de mails: „Er staat niet wat Julio pre cies tegen zijn collega's zou heb ben gezegd". Hij is ontstemd over de gang van zaken in de rechts zaal. „Toen ik protesteerde tegen de toevoeging van de e-mails aan het dossier, werd ineens een pau ze ingelast". Hij verwijt Brouwer, zijn advocaat Liesbeth Zegveld en de Argentijnse officier onder één hoedje te spelen. Volgens Ibanez liegt Brouwer over meer zaken. Zo zou hij op een personeelsfeest- je in 1989, waar Julio Poch over de dodenvluchten gesproken zou hebben, helemaal niet aanwezig geweest zijn. In Argentinië is voor de zaak te gen Julio Poch weinig aandacht. Poch is slechts één van ruim 60 verdachten in het megaproces over misdaden tijdens de dicta tuur tussen 1976 en 1983. Poch zit sinds juni 2010 in voorarrest. Om dat hij verdachte is van misdaden tegen de menselijkheid zal hij het vonnis - dat in de loop van 2015 wordt verwacht - in de cel moe ten afwachten. VRIJDAG 24 OKTOBER 2014 P glipt er tussendoor Minister Ivo Opstelten door Niels Klaassen DEN HAAG - Bij de Tweede Kamer in Den Haag is daags na de schiet partij in het Canadese parlement amper politie te zien. De extra agenten die bij alle ingangen wer den ingezet na het binnendringen van het parlement door Koerden, lijken verdwenen. door onze correspondent Remi Lehman BUENOS AIRES - „Leugens waar mijn nekharen van overeind gaan staan." Zo reageerde Julio Poch woensdag in de rechtbank in Bue nos Aires op de nieuwe verklaring van getuige en oud-collega Erik Brouwer. Oud-collega Poch in e-mail I Julio Poch blijft in de cel tot de uit spraak in 2015. foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3