I I I 1 1 1 1 Middelburg loopt lan delijk voorop in het toe passen van de mensen rechten, blijkt uit on derzoek van Barbara Oomen (UCR). 1 32 ZEELAND ONDERZOEK BARBARA OOMEN 66 Dat juist Middelburg een groep asielzoekers gaat huisvesten, vind ik heel mooi 66 Het etiket mensenrechtenstad vind ik niet zo belangrijk. Het gaat erom wat je doet =p De 54-jarige James Ninrew Dong uit Zuid-Soedan ver bleef begin dit jaar drie maanden in Middelburg om op adem te komen. De predikant kreeg onderdak en werkruimte bij Universi ty College Roosevelt (UCR). In zijn eigen land is het oorlog; Dong zet zich in voor de men senrechten die in zijn thuisland op allerlei ma nieren geschonden worden. Middelburg is 'shelter city', net als Den Haag: één keer per jaar krijgt een mensenrechtenverdediger die bedreigd wordt, zoals Dong, een kwartaal lang een onderkomen. „Dat juist Middelburg nu ook een groep asiel zoekers gaat huisvesten, vind ik heel mooi. Het past bij de stad", zegt Barbara Oomen, dean van UCR en hoogleraar in de sociologie van de mensenrechten. Gisteren ging het Mid delburgse gemeentebestuur akkoord met de vestiging van een asielzoekerscentrum in het oude verzorgingshuis Swerf-Rust in de Stro- menwijk, ondanks protest van een groep om wonenden. Het gemeentebestuur van Middelburg heeft de mensenrechten hoog in het vaandel staan. En daarin is de Zeeuwse hoofdstad - samen met Utrecht en Den Haag - een pionier in Ne- derland, concludeert Oomen in recent onder zoek. Ze leidde de afgelopen twee jaar een pro jectgroep die mensenrechtensteden in bin nen- en buitenland bestudeerde. Studenten van UCR bezochten deze steden om te spre ken met beleidsmakers en afgevaardigden van mensenrechtenorganisaties. Oomen: „Bij men senrechten denk je al snel aan martelingen en verdwijningen in verre dictaturen. We heb ben onderzocht wat de internationale rechten van de mens kunnen betekenen voor lokaal beleid. In het buitenland zijn er al veel men senrechtensteden. San Francisco zet zich bij voorbeeld in voor rechten van vrouwen, Chica go voor kinderrechten. En ook Barcelona en Graz zijn actief. In Nederland loopt Utrecht voorop met aandacht voor privacy, homosek sualiteit en armoede. Maar Middelburg is ook heel goed bezig." Burgemeester Harald Berg- mann heeft de portefeuille mensenrechten in de commissie Europa bij de Vereniging Neder landse Gemeenten. Oomen roemt het besluit van de Middelburg se gemeenteraad - zo'n drie jaar geleden - om het gehandicaptenbeleid te toetsen aan de be ginselen van het VN-gehandicaptenverdrag. Ook bij het opstellen van het beleid voor de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) en het armoedebeleid, is uitdrukke lijk gekeken naar de toepassing van de men senrechten. Oomen: „Er is destijds gezegd: 'we reiken in Middelburg de Four Freedoms Awards uit aan mensen die opkomen voor mensenrechten. Dan moeten we die mensen rechten hier ook serieus nemen'." Sommige buitenlandse steden gebruiken de mensenrechten vooral als middel om de stad te promoten, weet Oomen. Maar dat gaat in Middelburg niet gebeuren, zegt Bergmann. „We gaan geen bordjes bij de toegangswegen van de stad ophangen. Het etiket 'mensenrech tenstad' vind ik niet zo belangrijk. Het gaat er om wat je doet." Voorafgaand aan de gemeenteraadsverkiezin gen in maart dit jaar verzorgde de gemeente Middelburg samen met MEE Zeeland en de be langenvereniging LFB een bijeenkomst voor ff - s m tm verstandelijk gehandicapten. Zij kregen prakti sche uitleg over hoe ze hun stem uit moeten brengen. Ook ontvingen ze informatie over de verkiezingen en de partijen waarop ze kun nen stemmen. Wie wilde mocht al even oefe nen met stemmen. Het idee erachter is dat ie dereen meedoet in de samenleving. „Het is on ze taak om juist mensen die minder kunnen bij de maatschappij te betrekken", zegt Berg mann. Tegelijkertijd wil Middelburg inwoners op hun eigen verantwoordelijkheid aanspreken. „We zijn snel geneigd mensen te helpen, maar dan moet je ook beseffen dat je ingrijpt in iemands leven. Daarom kijken we naar wat mensen zelf kunnen en wat hun omgeving kan. En als het niet lukt, dan zijn wij er", zegt Bergmann. „De overheid moet mensen in hun eigen kracht laten. Dat gaat over het recht op zelfbeschikking en zelfbepaling", legt Anthonie van den Buuse uit. Hij houdt zich als ambtenaar bezig met mensenrechten. „Moet je ingrijpen als iemand er verwaarloosd uitziet, maar geen hulp wil? De mensenrech ten doen een appèl op het zorgvuldig omgaan met dat soort situaties en zetten aan tot na denken." Oomen voegt toe: „De mensenrechten kun nen houvast bieden bij het afzetten tegen na tionaal beleid. Gemeenten krijgen steeds meer verantwoordelijkheden. Ze moeten op dit moment hele ingewikkelde keuzes maken, omdat ze straks onder meer over de jeugdzorg en de WMO gaan. Aan de hand van de men senrechten kunnen lokale bestuurders een streep zetten: 'tot hier en niet verder'. Zo zorg je ervoor dat het beleid van de gemeente echt om mensen blijft gaan en dat niemand buiten de boot valt." Middelburg kan nog wel wat leren van andere mensenrechtensteden in Nederland. „Den Haag legt z'n hele jeugdbeleid langs de meet lat van kinderrechten. Ze stellen de rechten van het kind centraal. Dat zou Middelburg ook kunnen doen. Bijvoorbeeld door een jeugdburgemeester aan te stellen of door kin deren mee te laten beslissen over hun school." WAT ZIJN MENSENRECHTEN? EF T* Middelburg oogst lof als mensenrechtenstad door Cornelleke Blok I Barbara Oomen deed onderzoek naar mensen- rechtensteden. foto Mechteld Jansen Barbara Oomen, dean UCR f 1 </n». I Harald Bergmann is burgemeester van de gemeente Middelburg, foto Lex de Meester Harald Bergmann, burgemeester Mensenrechten zijn rechten die ieder mens toe komen, waar ook ter wereld. Mensenrechten zijn er om mensen te bescher men tegen de macht van de staat en moeten er voor zorgen dat iedereen kan leven in menselij ke waardigheid. Mensenrechten betekenen bijvoorbeeld dat ie dereen een eigen mening mag hebben en uiten en dat de overheid niet zomaar geweld tegen burgers mag gebruiken. Ook houden ze in dat je recht hebt op onderwijs, op genoeg te eten en een dak boven je hoofd. Landen hebben met elkaar afgesproken deze rechten voor iedereen te zullen garanderen. Voor iedereen, dus ongeacht ras, kleur, ge slacht^ taal, godsdienst, politieke of andere me ning, nationale of maatschappelijke afkomst, welstand, geboorte of enige andere status. Mensenrechten bestaan om burgers tegen machtsmisbruik te beschermen. Op 10 december 1948 heeft de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties (AWN) de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens (UVRM) als resolutie aangenomen. Bron: College voor de Rechten van de Mens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32