Aow'ers hoeven alsnog geen belasting te betalen I I I Jan Weug klom op van leerling-ketelbouw tot directeur I I Hoe moeten we nu? 28 WALCHEREN BURGEMEESTER VLISSINGEN Letty Demmers is een jaar burgemeester van Vlissingen. En ze wil best nog langer blijven. T fSSSÜÏNGl Gravestraat/ Zeifmarkt afgesloten Dat blijkt een onderzoek door Middelburg, Veere, Vlissingen en Schouwen-Duiveland naar een foutieve beoordeling van de inko mens van alleenstaande aow'ers. Volgens de Middelburgse wethou der Johan Aalberts, die namens de vier gemeenten spreekt, was verkeerde informatie aangeleverd door een landelijk bureau over de hoogte van de inkomens van al leenstaande aow'ers. Daardoor kregen 78 inwoners in die vier ge meenten geen kwijtschelding van belastingen meer. Daar was bezwaar tegen gemaakt door een mevrouw uit Middel burg. Bij de beoordeling van dat bezwaar is uiteindelijk ontdekt waar de fout zat. En daarbij is ook gebleken dat 41 mensen alsnog he lemaal geen belasting aan hun ge- meente hoeven te betalen. Der tien anderen krijgen alsnog een gedeeltelijke kwijtschelding. De overige 24 moeten toch hun ge meentelijke belasting betalen. Vo rige week zijn de betrokkenen hierover geïnformeerd. Volgens Aalberts hebben deze 78 mensen mogelijk ook recht op kwijtschel ding van belastingen die het wa terschap Scheldestromen heeft op gelegd. Dat is in het onderzoek echter nog niet meegenomen. Voorzitter Jon Herselman van Sa- bewa zegt dat het onvermijdelijk is dat nog veel meer Zeeuwse al leenstaande aow'ers een foutieve beoordeling over hun verzoek om kwijtschelding hebben gehad. Sa- bewa voert het belastingbeleid uit voor de gemeenten en water schap Scheldestromen. „Voor vier gemeenten gaat het om 78 men sen. Als je dat vertaalt, kom je voor heel Zeeland wel op enkele honderden mensen." Voor de andere gemeenten en het waterschap is echter nog geen nieuw onderzoek gedaan. „Daar toe moeten zij zelf besluiten. Het onderwerp staat in ieder geval wel op de agenda van het dage lijks bestuur van Sabewa." VLISSINGEN - Heeft Vlissingen ein delijk weer een burgemeester die bevalt, is het wéér een waarne mer. Maar wel eentje die zelf ook bereid is te blijven. De raad heeft de vacature voor opvolging van Letty Demmers nog maar eens voor zich uit geschoven. Vreemde vraag misschienmaar waarom bent u er nog? „De raad heeft besloten eerst nog verder te werken aan rust en om dan pas te werken aan een profiel schets voor een nieuwe burge meester. Dat vind ik heel verstan dig. Op basis van dat profiel zal ik besluiten te solliciteren, of niet. Niet andersom." Zou u het willen? „Dat kan ik nu nog niet zeggen. Ik wil de raad ook niet voor de voeten lopen. Maar als je me vraagt of het bevalt: ja, ik heb het ontzettend naar mijn zin. Ik zou hier wel naartoe verhuizen. Vlis singen is een gemeente waar veel gebeurt, zowel binnen als buiten het stadhuis. Dat is uitdagend." Hebt u nooit gedacht: waar ben ik in hemelsnaam aan begonnen? „Toen bekend werd dat ik naar Vlissingen zou vertrekken, waren er wel mensen die zeiden: 'Jeetje Letty, Vlissingen...' Maar dat heb ik zelf nooit gehad. Zoiets werkt bij mij trouwens ook tegenoverge steld. Bij de politieorganisatie kwam ik ook in een situatie waar men net een vertrouwenscrisis had meegemaakt. Het is heel fijn om daar positief aan te kunnen bijdragen. Ik kan niet werken als er geen vertrouwen in mij is. Ik ben in Vlissingen gevraagd om bruggen te bouwen. Ik denk dat dat aardig lukt." Hoe doet u dat? „Eigenlijk heb ik geen idee. Door mezelf te zijn, denk ik. Ik ben een leeuw, dus ik heb al gauw zoiets van: hup, aan de slag. Maar ik heb het altijd belangrijk gevonden de volgorde van beeldvorming-oor deel-besluitvorming aan te hou den. Dat gebeurt niet altijd en dan gaat het vaak mis." Hoe is het gesteld met het onderlinge vertrouwen op het stadhuis? „Het vorige bestuur is begonnen met het herdefiniëren van rollen, dus wie welke verantwoordelijk heid heeft binnen het stadhuis, en het nieuwe bestuur gaat daar- LETTY DEMMERS-VAN DER GEEST mee verder. Er klinkt kritiek op sommige ambtenaren, ik hoor die verhalen ook. Daar werken we aan. We zoeken naar een meer open cultuur en zoeken daarin een balans. Raadsleden, en ook de pers, mogen weer bellen met amb tenaren. Dat schept verheldering en nuance. Ook toen een inspre ker mij tijdens een vergadering persoonlijk aanviel, kreeg ik bijval van raadsleden. Dat voelde goed." De uitlatingen van SGP-raadslid Li lian Janse over collega-raadslid Pim Kraan in dagblad Trouw werden an ders als weinig respectvol ervaren. Hoe is het dan in de raad gesteld? „Lilian heeft veel over zich heen gekregen, vergeet dat niet. Na het interview met Trouw hebben de griffier en ik een gesprek met haar gehad, om haar erop attent te maken dat er wel vragen waren gekomen over haar opmerking. Maar daar houdt mijn rol wel bij op. Ik vind de onderlinge sfeer goed. Tijdens de vergadering stemt men vaak unaniem en na de vergadering borrelt men sa men na. Ik merk niets van open staande rekeningen." Nou ja... Vlissingen gaat de artikel- u-status aanvragen. „Ik vind het heel moedig van het college en de raad om hier samen achter te staan. Nee, ik zie er niet tegenop. Als we bereid zijn de blik voorwaarts te richten en de status niet gebruiken om schuld vragen te stellen, zie ik het als een kans voor Vlissingen." De rioolbelasting wordt misschien verdubbeld, sport en cultuur krijgen klappen. Vraagt de gemeente Vlissin gen niet veel van haar burgers? „Een ondeugdelijk riool, dat is pas vervelend voor burgers, weet ik uit Bergen op Zoom. Toen ik in Vlissingen begon, heb ik me ver baasd over alle faciliteiten in sport en cultuur. Ik denk dat men iets te verwend is geraakt. Ook in Vlissingen. Een eigen gemeentelij ke bibliotheek, een museum, een archief; er is echt veel. Sommige kinderen zitten op drie sporten. Dat is leuk, maar moet de rest van de stad dat betalen?" Tot het laatst was hij intensief be trokken bij Vlissingen, zijn stad. Jan Weug was niet alleen direc teur van scheepswerf De Schelde, maar ook een bepalend figuur in het culturele en maatschappelijke leven in Vlissingen. Hij overleed in de nacht van woensdag op don derdag, 92 jaar oud. Wie met Jan Weug praatte, kon bijna een eeuw overbruggen met zijn verhalen. Nog voor de Twee de Wereldoorlog, als jongen van veertien, begon hij te werken bij de Schelde. Met veel plezier ver haalde hij over de ouderwetse be drijfscultuur bij de werf, die pas na de Tweede Wereldoorlog lang zaam veranderde. Zijn carrière was bijna een klassieker: van leer ling tot directeur. En het gekke is dat hij zelf altijd al wist dat hij het ver zou schoppen. „Pas maar op, ik ben van plan hier later di recteur te worden", zei hij in zijn beginjaren bij een conflict je op zijn werk, half schertsend. 'Meneer' Weug werd door werk nemers bij de Schelde geprezen omdat hij wist wat er op de werk vloer speelde; hij heeft altijd ge probeerd om goed contact te hou den met de mensen die het echte werk deden op de werf. Elk jaar in januari ging hij het he le bedrijf door om iedereen geluk kig nieuwjaar te wensen. Hij was bijna een week bezig met het schudden van handen. Eind augustus stond zijn laatste interview in de krant. „Schrijf maar over de mooie plannen van de woningbouwvereniging, in plaats van over de kletspraatjes van een oude man", zei hij na vier uur bijna non-stop geanimeerd te gen de verslaggeefster te hebben gepraat. Hij volgde de transforma tie van het Scheldeterrein op de voet: aan de muur in zijn keuken hing de tekening het nieuwe woonzorgcentrum dat WVO-zorg er wil bouwen. Weug begon als leerling bij De Schelde, omdat zijn ouders geen geld hadden om hem naar de HBS te sturen. Hij ging naar de be- drijfsschool ketelbouw en deed theoriekennis op via schriftelijke cursussen. Tijdens de Tweede We reldoorlog dook Weug onder om dat hij niet in Duitsland wilde werken en was hij actief in het verzet. Na de oorlog hervatte hij zijn carrière en trouwde hij met Nel. Samen kregen ze drie doch ters en een zoon. Hij speelde in de jaren tachtig een cruciale rol bij het RSV-debacle; hij wist te voorkomen dat De Schelde mee ten onder ging in het faillissement van het moeder bedrijf Rijn-Schelde-Verolme. Dat was volgens hem zelf de re den dat de gemeente Vlissingen besloot een straat naar hem te noemen: de Jan Weugkade, voor de deur van het statige hoofdkan toor van De Schelde, de oude Af- bouwkade Noord. -r* X li IIM door Maurits Sep MIDDELBURG-Tientallen inwoners van Walcheren en Schouwen-Duive- land krijgen alsnog volledige of ge deeltelijke kwijtschelding van ge meentelijke belastingen. Mogelijk hebben nog tientallen zoniet hon derden Zeeuwen in de rest van de provincie daar ook recht op. VLISSINGEN - Op de Paul Krugerstraat in Vlissingen staan inmiddels net zo veel borden met omleidingsroutes als er bomen staan. Voor automobilisten is alleen met zeer lage snelheid te lezen wat erop staat: autoverkeer moet zo, be- voorradingsverkeer moet zo. Binnenkort kan het bordjesbos deels weer weg: dan is de Gravestraat weer open en is de afsluiting van de Aagje Dekenstraat voorbij. Het duurt nog even voordat de verlengde Aagje Dekenstraat over het Scheldeterrein klaar is. Ver moedelijk gaat de weg aan het eind van dit jaar open. foto Ruben Oreel 'Ik zou hier wel door Wendy Wagenmakers Letty Demmers-van der Geest is in 1952 geboren in het Veluwse Putten. Ze woont in Bergen op Zoom. Ze studeerde biologie en scheikun de in Utrecht Demmers is lid van D66. Ze was wethouder in Bergen op Zoom, waar haar man vandaan komt. In 1997 werd ze benoemd tot burgemeester van de net ge vormde gemeente Reusel-De Mier den. In 2002 werd ze de eerste ge kozen burgemeester van Neder land, in Best Dat burgemeesterschap legde ze in 2009 neer om korpschef, en la ter hoofdcommissaris te worden in Zeeland. Die functie legde ze in oktober 2013 neer om burgemeester te worden in Vlissingen. NECROLOGIE door Nadia Berkelder I Jan Weug archief Mechteld Jansen i. Centrum m ormjevlng öi&ÏNjy qje kenstraat esloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28