Loos alarm brandweer verder teruggedrongen 10% fcürlfctg oJKarita Vrouw ontkent bellen met mobiel bij ongeluk i l Dood in tijden van Facebook 44 Uitspraken over aard en omvang van signalen kunnen mensen onnodig schaden 44 Niemand heeft mij iets verweten. Ik wil best sorry zeggen. Maar tegen wie dan? 26 ZEELAND Jassenweek op affe jassen VERTREK WETHOUDER Stan Lauret voelde zich als wethouder niet thuis in het Sluise college. Of maakte zijn gedrag het onmogelijk hem te handhaven? Leg u en uw PZC vast en win een fotocamera vrijdag Op 20 oktober, rond 20.00 uur, is een va ge kennis van mij overleden. Dat weet ik omdat hij mij dit zelf verteld heeft. Om preciezer te zijn: om dat hij dit op Facebook heeft ge zet Zijn exacte bericht was: 'Tussen 19.00 uur en 00.00 uur ga ik deze wereld rustig verla ten!' Zijn dood laat me niet onbe roerd, maar zet me ook aan het denken. Ik ken deze man eigen lijk niet echt: we bezochten de zelfde feestjes en ik heb ooit op getreden op een door hem geor ganiseerd evenement In een wereld zonder Facebook was ik hem allang uit het oog verlo ren. Maar we leven in een we reld met Facebook en dus weet ik dat hij al een paar jaar kan ker had. Dat hij twee maanden geleden getrouwd is. Dat hij op 1 oktober zijn trouwring terug kreeg van de graveur. Dat hij verzot was op Till Dawn Poma de, die zijn snor zo wulps deed krullen. Door middel van zijn Face- book-berichten heb ik zijn le ven kunnen volgen, van de eer ste diagnose tot het allerlaatste bericht. Ik voelde me erg be trokken bij zijn lot, maar tegelij kertijd weet ik niet of we el kaar zonder onze feestoutfits (hij met zijn gekrulde snor, ik met mijn rococolokken) op straat zouden hebben herkend. De afgelopen maanden, toen de berichten over zijn ziekte steeds zorgwekkender werden, heb ik me vaak afgevraagd of hij er goed aan deed dit alle maal op Facebook uit te venten. Moet je dit wel zo met de we reld willen delen? Maar nu hij dood is, grijpen elke herinne ring op zijn pagina en elke door vrienden gedeelde foto mij weer hevig aan. De gemeen schap (bijna een geloofsge meenschap) die hij in de laatste maanden om zich heen had ge bouwd, houdt zijn herinnering levend en vindt steun bij el kaar. Toch wantrouw ik mijn emo ties. Ben ik aangedaan omdat er echt iemand uit mijn leven ver dwenen is, of meer omdat het een tragische situatie is in het algemeen? Zijn mijn tranen de tranen van een nabestaande, of van iemand die naar een senti mentele film kijkt? „Dat is natuurlijk zonde geld", zegt woordvoerder Mirja Vis van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ). „Daarom hebben we er ook een project van gemaakt om die kosten terug te dringen." In to taal kwamen er bij de meldkamer tot juli 651 automatische alarme ringen binnen. „Waar dat kan, wordt daar tegenwoordig even achteraan gebeld, om te verifiëren of er echt iets aan de hand is. Bij www.modehuismarita.nl zorginstellingen en vergelijkbare gebouwen waar minder zelfredza- me mensen wonen, doen we dat niet. Daar gaan we gewoon gelijk op af. En 's nachts gaat dat tegen- bellen vaak ook niet. Dan zie je dat er over de eerste helft van dit jaar nog 353 meldingen overblij ven, waarvoor de brandweer is uit gerukt. En daarvan was er slechts in 11 gevallen daadwerkelijk spra ke van brand", aldus Vis. De VRZ zoekt de instellingen waar vaker loze brandmeldingen worden afgegeven actief op. Meestal blijkt dat brandmelders op verkeerde plekken hangen, bij voorbeeld bij een douche of keu ken waar ze op waterdamp reage ren. Die actie betaalt zich uit. In 2011 meldde de VRZ nog bijna 3000 loze brandmeldingen. OOSTBURG - Het vertrek van wet houder Stan Lauret in de gemeen te Sluis roept veel vragen op. Stap te hij nu echt vrijwillig op, of werd hij een handje geholpen? En was zijn gedrag tijdens een bor rel, vorige week maandag, aanlei ding voor zijn vertrek, of wordt dat nu gebruikt als stok om de spreekwoordelijke hond mee te slaan? Stan Lauret, sinds afgelopen voor jaar WD-wethouder in Sluis, gaf er afgelopen weekeinde de brui aan. Als reden noemde hij een ge brek aan chemie met andere le den van het college en met som mige ambtenaren. De WD'er kon zijn ambities niet waarma ken, vertelde hij. „En dan kun je er beter mee stoppen." Al snel werd duidelijk dat er méér speelde. De verhalen over het ge drag van Lauret tijdens een borrel na een personeelsbijeenkomst, vo rige week maandag in Groede, gaan de streek rond. Daarbij ver schillen de inzichten nogal. Van: 'Iedereen was wat baldadig, Stan dus ook', tot 'Lauret was ladder zat, kon zijn handen niet thuis houden en reed dronken naar huis'. Dat laatste klopt niet, reageert voorzitter Jan Smits van de Vere niging van Vastgoedeigenaren (WE) in Sluis. Lauret hield maan dagavond na de borrel een inlei ding voor de WE. „Hij hield een lezing over het parkeren in Sluis. Het was een supergoed verhaal, waar de ongeveer dertig aanwezi gen van onder de indruk waren", meldt de voorzitter. Smits, die als partij- en plaatsge noot Lauret vaker tegenkwam, kletste na afloop van de bijeen komst na met de wethouder. Hij verzekert dat Lauret niet dronken of aangeschoten was. „We heb ben een informeel, geanimeerd ge sprek gehad over allerlei zaken De vrouw reed op 17 april vorig jaar met haar auto over de Zeedijk van Kloosterzande naar Terneu zen en zag in een flauwe linker bocht kennelijk een fietser over het hoofd. Tenminste, ze had de man wel gezien, maar dat was het dan. Toen ze in haar buitenspie gel keek zag ze de man op de grond liggen. Wat er precies was gebeurd, wist ze niet meer en het slachtoffer evenmin. Dat ze de man inderdaad had aangereden bleek wel uit de flinke schade aan haar auto. Het slachtoffer liep door die aanrijding zwaar licha melijk letsel op en lag twee maan den in het ziekenhuis. De man is nog steeds aan het revalideren. „Onbegrijpelijk dat u niets heeft gemerkt", vond de officier van jus titie. Ook ontkende de vrouw in alle toonaarden dat ze met haar mobieltje in de weer was ge weest. Juist dat riep bij de recht bank de nodige vragen op, omdat er pal na het ongeval met haar te lefoon was gebeld. Uitspraak 6 november. die in de gemeente Sluis spelen. Als Lauret aangeschoten was ge weest, had ik hem naar huis ge bracht. Ik laat een ander niet in kennelijke staat zelf naar huis rij den, een wethouder al helemaal niet." Dat Lauret zich de volgende dag ziek meldde, spreekt dan weer niet in zijn voordeel. 'Hij voelde de bui zeker al hangen', klinkt het. De WD'er zelf voert lichame lijke problemen aan als reden voor zijn ziekmelding. „Het ging écht niet meer", verklaart Lauret nu. De ongemakken noopten hem er al langere tijd toe medicij nen te slikken. De combinatie met een paar drankjes zouden zijn gedrag van maandag verkla ren. Lauret laat doorschemeren zich niet te herkennen in het beeld dat wordt geschetst. „Inderdaad: ik had geen biertjes moeten nemen in combinatie met die pillen. Ik heb daardoor wat gekker gedaan dan ik anders doe. Als ik daardoor mensen heb gekwetst, dan is dat uiteraard een excuus waard. Maar tegen wie moet ik sorry zeggen? Niemand heeft mij iets verweten: die avond niet en later ook niet. Er is niemand die heeft: gezegd: 'Stan, een beetje dimmen'. Ik hoor dagen later via via pas dat er schijnbaar mensen zijn die zich aan mij gestoord hebben. Maar wie en waarom? Geen idee." Lauret is overigens ook niet inge licht over het onderzoek dat loopt naar zijn gedrag. „Ik kan inhoude lijk dus niet reageren, want ik weet niet waar het over gaat." Het blijft de vraag hoe sterk het incident van vorige week maan dag meespeelt bij het vertrek van Lauret. Daarbij kun je je ook afvra gen waarom het nodig is nu, na Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - De brandweer in Zeeland is de eerste helft van dit jaar 342 keer voor niks uitgerukt op basis van een automatische brandmelding. Dat betekent een onnodige kostenpost van zeker 188.100 euro. POSTSTRAAT19 ZIERIKZEE TEL 0111-415776 PLEIN 17 ZAAMSLAG TEL 0115-431979 Oorzaak vertrek Lauret blijft nog in nevelen gehuld door René Hoonhorst en Martijn de Koning Woordvoerster gemeente Sluis Stan Lauret MIDDELBURG - Tegen de 23-jarige Chantal van S. uit Terneuzen is gis teren op de zitting van de recht bank in Middelburg een taakstraf van tachtig uur en een rijontzeg ging van vier maanden geëist. VLISSINGEN - De PZC publiceert don derdag 30 oktober een speciale bijla ge ter gelegenheid van de verhuizing van de krant van Middelburg naar de nieuwe stek op de kenniswerf te Vlis- singen. Daarvoor willen we graag foto's van 'U en uw PZC'. Maak een foto waarop u en uw PZC staan en stuur die naar redactie@pzc.nl. Dat mag een selfie zijn gemaakt met een mobieltje of een artistieke plaat met een 'echte' fo tocamera. De leukste, origineelste, mooiste of gewoon aardigste foto, wordt be loond met een gloednieuwe Sony HX50 camera beschikbaar gesteld door Foto Verschoore.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26