De leugenboom "Blauw Zeeuwse boekenprijs Recht op duinkam af I DIZZIE 17 Voor de PZC-publieksprijs komen 77 titels in aanmerking. Elke vrijdag worden op deze pagina drie boeken getipt. Dit keer aandacht voor drie biografische romans van vrouwen. mme de Boo Presentatie nieuw boek Floortje Zwigtman: Vlam' Columns Ester N. Perquin HEBRINA BLOK Hoewel het in de romans die deze keer worden be licht vooral draait om va ders of minnaars, spelen moeders in alle drie een belangrijke bijrol: De leugenboom van He- brina Blok; Feniksvrouw van Rachelle Verhage en Blauw zeil van Eline de Boo. „Ik rij nog auto, ik flets nog, ik hoor goed, ik zie nog goed en ik ben nog goed bij mijn hoofd." Dat is de grootste leugen in het boek van Hebrina Blok. Hoewel zij het zelf'niet biografisch' noemt, heeft zij veel persoonlijke erva ringen verwerkt in dit boek over Lies- beth die opgroeit in een Zeeuws dorp in de jaren 50 en 60. Zij moet als doch ter van de bovenmeester een voorbeel dig kind zijn. Veel warmte ervaart zij niet thuis. Haar vader en moeder zijn uit elkaar gegroeid sinds het moment dat opa bij hen kwam inwonen. Blok switcht voortdurend in tijd en komt pas na tweederde van het boek echt goed op dreef. Dan maakt zij de lezer deelgenoot van het verstikkende proces dat zij met de dementie van haar vader moet mee maken. Vooral doordat zij zo lang het 'brave meisje' moest zijn, kost het haar moeite ingrijpende maatregelen te ne men in het leven van haar vader. Opval lende passage is de lange, vlijmscherpe uithaal naar het CBR waarmee Blok ui ting geeft aan persoonlijke frustratie. Rachelle Verhage uit Middelburg ver weeft in Feniksvrouw haar eigen ervarin gen met de verhalen van twee andere vrouwen. Zij schetst op thrillerachtige wijze een beeld van lichamelijk geweld binnen een relatie. Zij wisselt het ver haal van Anouk als de ik-persoon af met ervaringen van partner Olaf tijdens zijn deelname aan de mislukte missie van de Blauwhelmen in Srebrenica. Aanvan kelijk groeit bij de lezer daardoor enig begrip voor diens posttraumatische stress-stoornis. Moeilijker te vatten is waarom Anouk de klappen van Olaf zo lang blijft verdragen. De schrijfster liet in een interview weten dat de ouders in het boek heel anders zijn dan haar eigen ouders. Gelukkig maar, want die wor den in Feniksvrouw wel erg als karikatu ren neergezet. Eline de Boo beschrijft in Blauw zeil in grijpende ervaringen in het leven van Marai. Zij is de dochter van een Neder landse moeder, die aan kanker overle den is. Haar vader Otosan is een Japanse zakenman. Haar grootouders leven in Zeeland. Japan in verleden en heden loopt als rode draad door het verhaal, maar het boek draait vooral om herken ning en erkenning van pijn bij de ander en over het kunnen opbrengen van be grip voor elkaar. De Boo vertelt het ver haal met opvallend veel flashbacks. TWEE NIEUWKOMERS IN TOPTIEN PUBLiEKSPRIjS ZEEUWSE BOEK 2014 Walcheren is het eiland van veelbelovende zij weggetjes. De enige saaie zijweg voert naar de boerde rij uit Dorsvloer vol confetti, de veelgeprezen roman van 'ranca Treur. Het is er stil, had ik soms iets an ders verwacht? Dranghek- Heen, souvenirwinkels? *Wel is er roodbont vee in de wei. Aan de ene kant e duinen. De bovenkant 'van een immens schip ;lijdt achter het kustlicht an Zoutelande, richting Frarica Tfeur vuurtoren van Westkapel- (Meliskerke, 23 juni je Aan de andere kant het 1979) Nederlandse dor Meliskerke. Onver schrijfster en freelan-mijddijk denk je aan de ce journaliste voor hateIijke W00rden uit het boek: 'Het beste moment om te gieren is wanneer de wind naar het dorp staat.' De literaire pelgrim staart ook even naar het groot ste gebouw van het dorp, de kerk van de Gereformeerde Gemeente. Een bordje dat naar de fietsenstal ling verwijst, trekt natuurlijk extra aandacht, want uitgerekend op die plek begint de roman over Katelijne, het meisje dat er niet helemaal bij hoort, dit ook niet wil en toch weer wel. De zeven kinderen van familie Minderhout, zes jongens en zij, vliegen als de dominee op zondag de dienst af sluit naar het fietsenhok: 'Voorbij de bocht kunnen ze dan eindelijk in de hoogste versnelling langs de vliedberg en recht op de blonde duinkammen af.' Zeeuwser dan Dorsvloer vol confetti worden boeken niet ge maakt. De personages spreken soms Zeeuws: glad erg, 't zijn hele lekkertjes van de keer, nog wat voor de huus, je hebt de zaak lopen ver neuken. De PZC wordt gelezen, zij het niet helemaal, de sportbijlage wordt door oma om vrome rede nen verdonkeremaand. Waarom is dit naar mijn smaak de ontroe rendste roman uit deze (nog niet zo oude) eeuw? Omdat deze afre kening tegelijk een verklaring van genegenheid is. Vanwege de merk waardige frictie tussen feit en fic tie. Omdat Franca Treur je in een vertrouwde omgeving toch zo'n vreemde wereld laat ontdekken. Ze zorgt niet alleen voor couleur locale, maar ook voor odeur loc ale. Bijvoorbeeld in deze passage: 'De geur van uit onvervalste melk ge karnde roomboter, vet als jonge ha ring, smeuïg als heidehoning en, wanneer ze een dag gestaan heeft, sterk als de kloten van een eenjarige ram.' Van zulk proza krijg je zin. Zin in de boter die ik me herin ner van onze buurvrouw. Zin om zelfs de dufste zijweg in te slaan. VRIJDAG 24 OKTOBER 2014 TRILOGIE De nieuwe, lang verwachte Floortje Zwigtman (Terneuzen, 1974) 'Vlam' wordt donderdag 30 oktober om 15.00 uur gepresenteerd in De Kloveniersdoe len in Middelburg. 'Vlam' is het eerste deel van een trilogie waarin de lezer wordt meegenomen in een dictatoriale wereld van verraad, leugens en geweld. In 'Vlam' draait het om Christian Duse, een doodgewone jongen die samen met zijn zussen Una en Marina en broer Rafaël een bandje vormt. Christian wil zich het liefst afzijdig houden van de poli tiek en ongestoord muziek maken. Daar komt een einde aan als Roxane zijn pad kruist en verliefd op hem wordt. BUNDEL Van Ester Naomi Perquin, die haar jeugd in Zeeland heeft doorgebracht, is deze week de bundel 'Binnenkort in dit thea ter' bij uitgeverij Van Oorschot uitgeko men. De bundel bevat een keuze uit co lumns die eerder verschenen in De Groe ne Amsterdammer. Perquin heeft ook drie dichtbundels op haar naam staan. www.pzc.nl/zeelandgeboekt Hoe onbuigzaam kan een vader zijn en hoe toegewijd een dochter, het verhaal van een Zeeuwse jeugd. zijn met i;V- dt»l /e mkWiMir/vc'huwin n* negeert 'De leugenboom' gaat vooral over een ver stikkend proces van dementie. i 'Feniksvrouw' van Rachelle Verhage staat nu op de tweede plaats in de toptien. 'Blauw zeil' vertelt in veel flasbacks over drie beschadigde generaties. Moeite met de moeders door Ali Pankow Het aantal stemmen voor de publieksprijs bleef in vergelijking met vorige week wat achter. De toptien op dit moment: 1Breskens en de Visserij; Frans Meij- aard, Reggie Corijn, Wilma Valk (263) (1) 2. Feniksvrouw; Rachelle Verhage (158) (2). 3. Een dag om aan de balk te spijkeren; Rinus Spruit (92) (5). 4. Ozzie de Zeepostmeeuw; Kristien Tij- sen, Tom Harmsen, Fendy Long (80). (nieuwkomer). 5. Verdwaalde Oeverloper; Johan Everae- rs(76)(4). 6. Niet Klagen en Niet Versagen; Jan Nae- ije (75) (3). 7. In zekere zin ben ik waarschijnlijk ons terfelijk...; Henk Davidse (74) (7). 8. Cats voor 1530; Gerard van der Wal (70) (nieuwkomer). 9. Onvoldoende Saldo; Tjeerd Brakema (8) ex. equo Op Zoek naar Zeeland; Dan ker Jan Oreel (68) (nieuwkomer) 10. De Leugenboom; Hebrina Blok (65) (10). Stemmen op een van de 77 ingezonden boeken kan nog tot vrijdag 7 november 18.00 uur via onze website: www.pzc.nl/publieksprijs. Ook kunt u stemmen door een kaart met uw favoriete titel sturen naar PZC-pu- blieksprijs, Postbus 5046,4380 KA Vlissin- gen. NRC Handelsblad en nrc.next. Tweede boek: 'De- Woongroep'. ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17