Dizzieni De ontbrekende daad Bouwmeester raakt verstrikt in intriges 14 DIZZIE h*»R0SIE efffct en recensie op Dizzie Win de nieuwe Graeme Simsion Thrillercity staat bol van spanning THEO HAKKERT sie in de letteren. De droogte kon wellicht mede worden verklaard uit angst. Er bestaat nog altijd een 'prijs' voor de slechtste seksscène en die wil natuurlijk niemand op zijn palmares hebben. Dan maar geen vrijages. Maar omdat de fysieke kanten veel zeggen over de beleving en de intensiteit van liefde en lust, mag zo'n angst geen rol spelen. Bovendien moet een schrijver die alles wil, ook met het intieme uit de voeten kun nen. In alle boeken waarin dit jaar weer prachtig geschreven vrijscènes voorkomen, maken die deel uit van de essentie van de roman. Geen functioneel bloot, maar essentieel bloot. Het puur fysieke overspel van Elena, de heldin uit Stille spre kers van Andrés Neuman, is het hart van de roman. Tintelend door de naïviteit van Sybren, de student aan wie zich drie jonge vrouwen op dringen in een verhaal in de nieuwe bundel van Rob van Es sen, zeggen de fysieke details alles over zijn wereldbeeld. Hoe Jeroen Brouwers in Het hout de late eerste ervaring van broeder Bonaventura heeft op geschreven, geeft extra diep gang aan zowel zijn verleden als zijn toekomst. Het meesterstuk in dit verband is Godin, heldde zinnenprikke lende nieuwe roman van Gus- taaf Peek. Hij betreedt hierin het intiemste van het intieme. Als literatuur de tijd reflec teert, staan we er momenteel weer goed op. Literatuur reflecteert de tijd. Zelfs als de schrijver dat hele maal niet beoogt Er gens in een boek zit altijd een laag aan moraal, ge woonten en aannames waar de wereld op dat moment op draait. Maar wat nu als er een tijdlang weinig seksscènes in literaire werken voorkomen? Wat zegt dat over de tijd? Leven we in een nieuwe preutsheid? Voordat met Vijftig tinten grijs al le schade op dat gebied, zo die er was, werd ingehaald, kwam er weinig seks meer voor in se rieuze romans. Joost de Vries stelde de trend van het gebrek aan daadkracht ook vast en schreef er een essay over, dat eerst in De Groene is versche nen en nu is opgenomen in zijn essayboek Vechtmemoires. Het stuk kan worden gezien als de afsluiting van een perio de. Terwijl hij het schreef, wa ren zijn collega's overal op de wereld bezig hem op zijn wen ken te bedienen. Al sinds janua ri knettert het weer van de pas- Prachtig opgeschreven vrijscènes maken momenteel weer deel uit van de essentie van de roman Er is maar één echte zekerheid en dat is dat niets zeker is. Job van Emmerik heeft een prachtige baan: hij is stadsbouwmeester van Haarlem. Dan ben je niet zo maar iemand. Alleen het woord al: stadsbouwmeester. Maar er verschijnen scheurtjes in het bouwwerk dat hij van zijn le ven maakte. Blijkbaar hebben al lerhande snelle jongens achter zijn rug om dingetjes met de bur gemeester bekokstoofd. Het einde van het liedje is dat Job van Em merik stadsbouwmeester af is. En dan gaat het snel. Ook privé. Zijn geldzorgen wuift hij weg, tot zich een Oost-Europese vrouw aan het gezin opdringt. Smeergeld, het vierde boek van Te legraaf-c olumniste Nausicaa Mar- be (1963), is een net iets te vet aan gezette zedenschets met thril ler-kanten. Marbe bluft zich als het waren door haar eigen roman heen. In hoog tempo jaagt ze het verhaal erdoor, maar niet zonder tal van korte zijpaadjes te bewan delen. Iets aanstippen en weer ver der, dat is het, want de spannings boog wacht niet. Geen tijd om lang ergens bij stil te staan, voort moet het. Het omslag is een knip oog naar de boeken van Herman Koch. De inhoud ook. ACTIE FESTIVAL Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant vol nieuws, recensies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Lees en schrijf boekre censies, koop boeken online of houd een boekenblog bij op Dizzie.nl. Ca naar Dizzie.nl GRAEME SIMSlOH Het Rosie effect van Graeme Sim sion, de opvolger van zijn interna tionale bestseller Het Rosie project, verschijnt vandaag. Dizzie geeft tien exemplaren van dit hilarische boek weg. Kijk snel op Dizzie.nl Thrillercity, het festival van het span nende verhaal, strijkt van 25 t/m 31 oktober neer in Zoetermeer. Ont moet schrijvers, bekijk films of wees te gast bij de CrimeZone Awards. Kijk op Dizzie.nl voor meer details. ROMAN door Theo Hakkert Nausicaa Marbe - Smeergeld. 397 biz. Prometheus, 19,95 euro. foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14