HRW: Kiev gebruikt dusterbom in Donetsk Elke maand €10,- korting 8 BUITENLAND iPhone 5c 8GB 1000 MB met 4G Onbeperkt bellen sms'en Inclusief toestel kpo.com DONETSK - Het Oekraïense leger heeft begin oktober clusterbom- men gebruikt in Donetsk. Dat is de conclusie van Human Rights Watch (HRW) in een rapport. Het gebruik van clusterbommen wordt als oorlogsmisdaad gezien. Meestal is het in Oekraïne ondui delijk of het leger of de pro-Russi sche separatisten verantwoorde lijk zijn voor een aanval. Maar vol gens de onderzoekers staat nu vast dat clustermunitie afkomstig is van Oekraïense kant. „Het is schokkend om te zien dat een wapen dat door de meeste lan den verboden is, zo veel is ge bruikt in Oost-Oekraïne", zei een wapenonderzoeker van HRW. Uit de documenten van de organi satie blijkt dat zeker zes mensen zijn gedood door de bommen, on der wie een Zwitserse medewer ker van het Rode Kruis. De Oe kraïense regering heeft bevestigd noch ontkend dat zij clusterbom men heeft gebruikt. Volgens een rapport van Amnesty Inernational hebben zowel pro-Russische separatisten als troepen die loyaal zijn aan de Oek raïense regering zich in het oos ten van Oekraïne schuldig ge maakt aan standrechtelijke execu ties en andere wreedheden. Am nesty heeft echter geen bewijzen gevonden dat Oekraïense militai ren of pro-Oekraïense gewapende groepen massamoorden hebben gepleegd, zoals Russische media en Russische regeringsmedewer kers hebben beweerd. Verhalen van gruwelen aan beide zijden deden al lang de ronde, nu is er feitelijk bewijs. KIEV - Koren op de molen van Moskou. Dat zijn de rapporten van Human Rights Watch (HRW) en Amnesty Internatio nal. Het beeld dat het Westen heeft van Oekraïne behoeft flinke revisie aan de hand van wat plaatsvindt in de 'republieken' Do netsk en Loehansk. Russische media schetsen al een halfjaar het beeld van plunderen de en brandschattende Oekraïen se legereenheden, gesteund door de Nationale Garde, vrijwilligers- bataljons die voor het behoud van de Oekraïense eenheidsstaat vech ten in Donetsk en Loehansk. Zender RT, de propagandamachi ne van het Kremlin, citeert met genoegen uit het onderzoek van HRW en stelt dat 'Donetsk in puin ligt'. Dat is niet waar. Dat RT zo gretig gebruik maakt van het HRW-materiaal is cynisch: laatstgenoemde organisatie is al een paar jaar geleden Rusland uit geknikkerd. In Kiev wordt het HRW-rapport natuurlijk in twij fel getrokken. Militair expert Oleh Melnyk van het Razoemkov-insti- tuut: „Ik vind de beelden niet overtuigend genoeg en geloof ze maar half. We zien geen duidelij ke identificatie van de omgeving waar clusterbommen zouden zijn terechtgekomen. Bovendien heeft HRW alleen maar met de lokale bevolking gesproken. En die is per definitie tegen het Oekraïen se leger." Wat de executies be treft, is Melnyk niet verbaasd.-„De ombudsvrouw van Oekraïne heeft het daar al eerder over ge had. Pro-Russische rebellen execu teren om terreur te zaaien, dat is hun methode", aldus de militair analist. Maar hij wil niet weten dat de Oekraïense kant in koelen bloede krijgsgevangenen afknalt. „Het gaat om onwettige acties, om excessen. En die moeten zeker worden onderzocht." Verhalen over gruwelen van beide kanten doen al maanden de ronde. Met de rapporten van HRW en Am nesty is er nu feitelijk bewijs. Vraag is waarom het Westen zo lang de ogen sloot voor misdaden van het Oekraïense leger en zijn bondgenoten. Het ligt voor de hand: West-Oekraïne wil bij Euro pa horen en heeft net als velen op het continent een hekel aan Vladi mir Poetin. Oekraïense militairen zijn daarom veel meer 'aaibaar'. Dat ook bedenkelijke organisaties als de ultranationalistische (en volgens sommigen neonazisti- sche) Rechtse Sector meeknok- 10 /mnd* Moslimextremist rijdt soldaat dood Eén van de Canadese militai ren die maandag bij Montreal werd aangereden door een ge radicaliseerde moslim, is over leden. Het slachtoffer was in kritieke toestand naar het zie kenhuis gebracht. De 25-jarige verdachte reed met een auto op twee soldaten in. Hij werd na het incident neergeschoten door de politie en is in het zie kenhuis overleden. Het gaat om een bekende van de Cana dese autoriteiten. De tweede soldaat heeft minder ernstige verwondingen. Deel wapendropping VS in handen van IS Een deel van de Amerikaanse wapendropping die bedoeld was voor de Koerden in Koba- ni, is in handen gevallen van Is lamitische Staat (IS). Dat liet het Syrische Observatorium voor Mensenrechten gisteren weten. Twee parachutes met wapens en medicijnen zijn maandag terechtgekomen in ge bied dat bezet is door IS. Eén pakket is daarna door de VS ge bombardeerd, zodat IS het niet te pakken kon krijgen. Het an dere is wel in handen van IS. Opnieuw lichamen gevonden in Nepal Reddingswerkers hebben giste ren in Nepal opnieuw drie li chamen geborgen in het Hima- layagebergte, dat zes dagen ge leden werd getroffen door een dodelijke sneeuwstorm. Het of ficiële dodental ligt op 43. De drie lichamen werden gevon den bij de Thoronglapas in het Annapurna-massief. Hoeveel mensen nog worden vermist, is onduidelijk. Reddingswer kers hebben tot nu toe 518 men sen, onder wie 304 buitenlan ders, gered. Helikopters maak ten al tientallen vluchten. Half miljoen euro aan dure horloges weg Horlogedieven hebben giste ren bij een overal op een juwe lier in Hamburg voor meer dan een half miljoen euro aan hor loges gestolen. De overvallers hadden het op het luxe horloge- merk Patek Philippe voorzien. De schade bedraagt tussen de 500.000 en 700.000 euro. De Duitse politie heeft de scoo ters, waarmee de daders ervan door gingen, gevonden. Begin jaren '90 werd de juwelier ook overvallen. Toen werd voor 800.000 euro buitgemaakt Er zij n geen 'good guys' in Oekraïne ACHTERGROND MISDADEN IN OEKRAÏNE door Joost Bosman CS* nsluitkosten 29,95 en 6,05 thuiskopii SAINT-JEAN-SUR-RICHELIEU BEIROET KATHMANDU HAMBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8