D66 wil Zeeuwse kiezer stem geven over controversiële onderwerpen I i Vol op de wind Vijf gangendiner met Geniet mm 30 ZEELAND Energiebedrijf Delta breidt wifispots uit na proefin Vlissingen NAJAARSSTORM De harde wind en hoge golven trokken gisteren bekijks op de boulevard in Vlissingen. isf» woensdag Eindelijk. We hebben er even op moeten wach ten. Afgelopen zater dag was het nog hoog zomer en hieven we het glas op een nachtelijk terras in Antwer pen. Maar nu worden we dan toch van de fiets geblazen. En zo hoort het. Klimaatverandering of niet, als het niet meer waait heb je ook niet meer het gevoel in Zeeland te wonen. Dijkbewaking en de altijd ge ruststellende mededeling dat de Oosterscheldekering wordt gesloten. Dat hebben we nodig als de windwijzer naar het noordwesten draait. Hier op de burelen van de krant voelde je de kriebels in de loop van de dag toenemen. We zagen de vlagen over het ka naal trekken. Soms kletterde de regen zo hard tegen de ramen, dat de hele buitenwereld in een waas van water oploste. Heerlijk. Het is altijd een feest, als bui tenstaanders niks van onze windgevoeligheid begrijpen. Stap je 's ochtends de deur uit en blaast de storm je kapsel in een vooroorlogse vouw, dan is meteen duidelijk hoe laat het is. Enkele jaren geleden mocht ik op een vroege herfstochtend mee op excursie met het water schap. Kijken wat de storm die voorafgaande nacht aan de kust heeft uitgericht, zei de chauf feur aan het stuur van zijn stoe re fourwheeldrive. Wat hij er niet bij had gezegd: op het strand was de storm bepaald niet in kracht afgenomen. Ze ker het traject noordelijk van Westkapelle lag vol op de wind. We moesten een paar meter oversteken van de auto naar de deur van het strandpa viljoen, waar we een kop koffie zouden drinken. Sindsdien heeft het woord zandstralen voor mij een nieuwe dimensie gekregen, 's Avonds vielen er nog zandkorrels uit mijn haar, als ik heel hard nee schudde. Halve duinlandschappen op de kustwegen. Geopende bruggen die uit het lood worden gebla zen en hun klep niet meer dichtkrijgen. Fietsers die in een windtunnel na een gebouw op eens meters opzij worden ge zet. Zo hoort dat in Zeeland. PRIJSVRAAG GENIET MIDDELBURG - Energiebedrijf Del ta wil op meer plaatsen in Zee land wifispots introduceren. De wifispots worden gevormd door internetklanten van Delta die hun modems beschikbaar stel len aan gasten. Afgelopen zomer begon het energie- en multime diabedrijf een proefin Vlissingen. Delta wil nu deze service uitrol len in Zeeland. Het energiebedrijf concentreert zich de komende da- VLISSINGEN - Witte koppen rollen over het asfalt aan de voet van de Vlissingse boulevard. De harde wind zorgt ervoor dat donkergrij ze wolken in een mum van tijd verdwijnen en weer terugkomen. Felle buien en zon wisselen el kaar af. Saskia van der Weel uit Middel burg staat bij het beeld van Michiel de Ruyter, samen met haar zoon Joram. Ze houdt be schermend zijn arm vast. „De windvlagen zijn soms zó hard!" Moeder en zoon genieten. „Dit is het mooiste van Zeeland", zegt Saskia. „Die luchten en die gol ven: het blijft spectaculair om te zien. Toen we net de boulevard opliepen was er zó veel wind: we konden bijna niet ademen." De eerste najaarsstorm is voor veel mensen een uitje: bij het beeld van Michiel staan tientallen auto's geparkeerd. De meeste toe schouwers bekijken de golven van bovenaf; een enkeling durft zich op de loodsensteiger te bege ven. „Daar waag ik me niet aan. Straks heb ik een natte broek", zegt Gerrit Tiurp uit Eindhoven. Hij is met zijn vrouw Yvonne op een korte vakantie in Zeeland. „We maken een tour langs de kust. Prachtig om te zien hoe de zee tekeer gaat." Heidi en Jürgen Rombeck staan even verderop. Ze hebben hun ca puchons stevig over hun hoofd ge snoerd. Het Duitse echtpaar ver blijft in Westkapelle, maar is spe ciaal naar Vlissingen gekomen om de 'dolle branding' te zien. „Dat ruwe weer vinden we heer lijk!", jubelen de twee. Strandpaviljoenhouders en cam pingeigenaren werd gisteren door Dit is het mooiste van Zeeland. Die luchten en die golven: het blijft spectaculair Rijkswaterstaat geadviseerd om voorzorgsmaatregelen te nemen voor de hoge waterstand en de storm. Patrick Troost van cam ping Julianahoeve in Renesse heeft het zeil boven het centrale plein van het campingterrein weg gehaald. „De overkapping moet te gen windkracht 9 kunnen, maar we hebben hem voor de zeker heid verwijderd. We hebben gas ten met tenten gewaarschuwd en geadviseerd om stormbanden te gebruiken. De meeste mensen wa ren al voorbereid." Rond half twee 's middags loopt Marianne Hofman van strandpa viljoen Kijkduin in Renesse op het dak van haar zaak. „Het gaat hier nu behoorlijk tekeer. We ha len alles wat los zit weg en leggen de parasols plat." Jörg Frank van strandpaviljoen Corazon in Renes se heeft voorzorgsmaatregelen ge nomen. „Vorig jaar zijn de ruiten rondom het terras eraf gewaaid. Daardoor hadden we een hoop schade. Daarom hebben we ze nu weggehaald." 'mm WiïÊÊÈÊm- Ui gen op Zeeuws-Vlaanderen. Klan ten krijgen informatie over deel name aan wifispots. Delta onder streept dat de privacy en de inter- netsnelheid van de digitale gast heer of -vrouw zijn gewaarborgd. Het wifispots-netwerk is geschei den van de privéverbinding. De openbare wifiverbinding wordt standaard beschikbaar gesteld aan andere klanten. Wie niet mee wil doen, kan dat aangeven. Een verdere verdieping van de Westerschelde en het creëren van nieuwe natuur is volgens D66 één van de onderwerpen die bij uit stek vraagt om een brede volks raadpleging. Dat geldt ook voor het al dan niet eerder tolvrij krij gen van de Westerscheldetunnel en een eventuele gemeentelijke herindeling in Zeeland. Volgens D66 'is er objectief be schouwd nauwelijks sprake van een feitelijke vertegenwoordiging' in het provinciebestuur. „Slechts iets meer dan de helft van de kiesgerechtigdè Zeeuwen spreekt zich in verkiezingstijd uit voor een bepaalde politieke partij. En dan alleen in algemene zin. Ze kunnen er niet bij vertellen wat hen in het programma van die partij wel en niet aanspreekt. Het is alles of niets." Maar ook belan genvertegenwoordigingen vertol ken slechts de opvatting van een beperkt deel van de Zeeuwse be volking, motiveert Hijgenaar zijn plan. D66 heeft een initiatiefvoorstel voorbereid dat de koppeling van een volksraadpleging aan de ver- kiezningen mogelijk moet maken. Dat voorstel wordt 31 oktober voorgelegd aan de andere partijen in Provinciale Staten. Eerder nam het provinciebestuur al een veror dening aan dat het instellen van een referendum mogelijk maakt. Dat is nog nooit in de praktijk ge bracht. Jan van Damme Voor meer columns: www.pzc.nl/columns WILHELMINADORP - De familie Van den Ouden uit Scharendijke is de trotse winnaar van de prijsvraag van het herfst-nummer van de Geniet! De juiste op lossing was 'Spotlight'. Zij winnen een compleet verzorgd 5-gangen diner ter waarde van 275,-. In het midden prijswinnaars de heer en mevrouw Van den Ouden, met links en rechts Rutger en Jessica van der Weel van Restaurant Katseveer. foto Johan van der Heijden Genieten van het ruwe weer en de 'dolle branding* door Cornelleke Blok Saskia van der Weel De noordwesterwind stuwde het Noordzee water op tot ruim drie meter boven NAP door Marcel Modde VLISSINGEN - D66 wil bij de Staten verkiezingen standaard ook een re ferendum toevoegen over contro versiële onderwerpen die spelen in Zeeland. Kiesgerechtigden krijgen zo een directe stem in de menings vorming over die principiële zaak. Dat komt een zo objectief mogelij ke besluitvorming ten goede, vindt D66-fractievoorzitter Alex Hijgen- aar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74