Kapelle wil plan voor C1000 veranderen Gazon op bekendste bouwput BEVELANDEN en THOLEN 35 Schippers balen niet van afgelaste Bietentocht in Zierikzee. 'Het gaat toch vooral om de gezelligheid'. zierikzee - „Als we nu zouden uit varen, gaat het hele schip kraken en piepen. We redden het wel, maar je wilt tijdens een tocht toch liever geen schade oplopen. Bovendien is het nu gevaarlijk voor kleine scheepjes. Die steken met dit weer nog hooguit een me ter boven water uit en varen meer onder dan boven water", vertelt schipper van platbodem Hol landsch Diep uit Willemstad Pie- ter van der Wulp. Hij was giste ren net als 23 andere schippers ge dwongen om in de haven van Zie rikzee te blijven nadat de Bieten- tocht werd afgelast vanwege het slechte weer. In plaats van een strijd op het water streden de plat bodems gisteren om punten door De Bietentocht is vooral een creatieve tocht Het is meer dan zeilen alleen een rebus te maken met de woor den: 'de zestiende historische bie tentocht' en door zelf een alle- mansendje te knopen. Op de vraag wat dat is beginnen de bemanningsleden van het char terschip hard te lachen. Een van hen legt uit: „In de VOC-tijd ge bruikten ze dat touw om hun ach terste mee af te vegen. Daarna werd het terug in zee gegooid. In de loop der jaren kreeg het een an der doel. Nu wordt het gebruikt om de scheepsbel mee te luiden." Terwijl de wind buiten giert en de regen op het dek slaat, verma ken de bemanningsleden zich vol gens eigen zeggen prima aan boord door 'een beetje rond te hangen en samen over onzin te kletsen'. Dat ze vandaag niet uit kunnen varen, vinden ze niet zo erg. Schippersvrouw Jeanet van der Wulp: „De Bietentocht is vooral een creatieve tocht, geen wedstrijd. Het gaat om zo veel meer dan zeilen alleen. Zo zijn we dit jaar van de blauwe knoop en hebben we dus geen drank aan boord. We maken ook zelf bieten- bitter, maar dan zonder alcohol natuurlijk", zegt ze met een grote grijns. Platbodem Hollandsch Diep heeft de Bietentocht vorig jaar gewon nen. Trots laten de mannen hun gewonnen bietenbei zien, met daaraan het allemansend uiter aard. Ook dit jaar gaat de crew van het schip opnieuw voor de winst, maar het is ze toch vooral te doen om de gezelligheid. Jea net: „Aan het einde van zo'n week zijn we gebroken. Nee niet van het zeilen, maar van alle avondjes die zich afspelen in het café. De bietentocht staat eigen lijk voor een beetje zeilen en uren napraten." Kjeld en Fleur Ruitenga uit Helle- voetsluis hebben van hun platbo dem Tippie een comfortabel huis gemaakt. Ze wonen er al langer, maar zijn sinds februari tot en met vorige week dinsdag druk be zig geweest met verbouwen. Ook zij doen vooral mee voor de gezel ligheid. Fleur: „We zijn hier met zijn allen één grote familie. Je treft bij dit soort evenementen steeds dezelfde mensen en dat vinden we heel leuk." Na de Bietentocht gaan Fleur en Kjeld naar een vaste ligplaats in Kamperland. Dit omdat daar nog een ligplaats voor hun platbodem beschikbaar was. Fleur: „Wij val len met de Tippie overal net bui ten. We zijn groter dan het gemid delde jacht, maar we zijn kleiner dan een binnenvaartschip. Dat maakt dat je weinig keus hebt in ligplaatsen." Dat ze in de haven moeten blij ven komt het stel eigenlijk wel goed uit. Fleur: „De accu's moes ten vervangen worden. Dat is een mooi klusje voor op zo'n regen achtige dag als vandaag. Het was voor ons toch al een bonus dat we nog mee konden doen, aangezien we nog maar pas klaar zijn met de verbouwing." Dat moet gebeuren als de super markt C1000 een verbouwing on derneemt waarmee de winkel met 70 vierkante meter wordt uit gebreid. De startnotitie is de ge meenteraad via de ingekomen stukken voor de gemeenteraads vergadering van volgende week dinsdag aangeboden. Het gaat om een relatief kleine uitbreiding, he lemaal achterin de winkel aan de kant van de Ooststraat. Die uit breiding gaat niet ten koste van het aantal parkeerplaatsen bij de C1000 aan de Biezelingsestraat, maar stelt de supermarkt wel in staat een veel efficientere inrich ting te maken. De kosten van een onderzoek ko men voor rekening van C1000 maar eerst moet overleg worden gevoerd met het waterschap en de provincie. In een exploitatie overeenkomst wordt geregeld dat C1000 ook voor de kosten op draait in geval van een planscha declaim. Na de startnotitie komt er geen voorontwerp Bestem mingplan maar meteen een ont werp, waartegen zienswijzen kun nen worden ingediend. In de Stadsschouwburg werden omwonenden gisteravond geïnfor meerd over de komende werk zaamheden. Het gazon dat straks de bouwput afdekt is slechts een tijdelijke op lossing, benadrukt bouw- en vast goedonderneming Heijmans. Het bedrijf is vastbesloten om zijn in vesteringen in de bouwput ooit rendabel te maken. „We geven de put niet op. We hebben met de aankoop en reparatie vandeze bouwput een groot risico geno men en een enorme investering gepleegd. Die willen we een keer terugverdienen", zei Wieland Zwemer, projectontwikkelaar van Heijmans. Maar dat is een kwestie van lange adem, ook al is de bouwmarkt in Middelburg het dieptepunt voorbij, volgens Zwe mer. Omwonenden hadden vooral praktische vragen. „Ik juich toe dat er eindelijk wat gebeurt", zei Rens Petiet, die al jarenlang vanaf de eerste rij het bouwputdrama volgt. Hij heeft een fietsenzaak te genover de put. „Maar", vervolgde hij, „dat het nu uitgerekend in de cember moet gebeuren, als ik met de verkoop van vuurwerk een flink deel van mijn jaaromzet moet halen." Een jonge student, die vlakbij de put woont, had andere zorgen. „Ik zie op de powerpoint werktijden vanaf zeven uur. Is dat elke och tend?" De vrachtwagens rijden straks de put in, lossen hun lading en rij den weer weg om hun volgende vracht op te halen. Elk uur zullen drie tot vijf vrachtwagens naar de Zuidsingel rijden. De gemeente houdt binnenkort een enquête om ideeën op te doen voor het ge bruik van het grasveld. Komende zomer moet de bouwput een groe ne oase zijn. Met daaronder een laagje aarde, drie meter zand en grind en zes meter beton. WOENSDAG 22 OKTOBER 2014 'Een beetje zeilen en uren napraten' door Wendy de Jong I De bemanning van de Hollandsch Diep vermaakt zich met kletsen over 'on zin'. Jeanet van der Wulp KAPELLE - De gemeente Kapelle heeft een startnotitie gemaakt voor een wijziging van het Bestem mingplan voor het dorpscentrum. door Theo Giele MIDDELBURG - De bouwput aan de Middelburgse Zuidsingel wordt vanaf volgende week vrachtwagen voor vrachtwagen gevuld met zand, afgedekt met aarde en inge zaaid met gras.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71