Terug naar Sierra Leone? Graag, maar nu voorlopig niet Zwitserse Alpen met bus en trein va. effeweg.nl 6 BINNENLAND Theo Vreugdenhil is 'vooral moedeloos' na een week lang leven met op de vlucht geslagen Irakezen. cAA4ILy HOPE Kijk voor nog veel meer scherpe aanbiedingen op: Wk www.effeweg.nl/Wegener of bel: 0529 - 46 96 67 NIEUWEGEIN - Het leed van de mens die voor Islamitische Staat (IS) op de vlucht zijn geslagen, zat Theo Vreugdenhil (23) uit Nieuwe- gein en zijn zwager Albert Groot- hedde (32) al een tijd heel erg dwars. De twee wilden meer doen dan vanaf veilige afstand bidden en geld doneren. Na weken pein zen, research doen en overleggen ging de kogel door de kerk: ze ver trokken met 150 kilo kleding naar het vliegveld. Bestemming: Irak. Na een heftige week in de omge ving van Erbil zijn de mannen sinds afgelopen weekend weer vei lig thuis, zonder al te veel kleer scheuren, maar 'met een hoofd vol chaos', aldus Theo. De beslis sing om te gaan was een moeilij ke. „Je kunt veel mooie woorden hebben over hoe erg het is, maar het is veel belangrijker om ook daadwerkelijk van betekenis te zijn." Dat gaf de doorslag. „En dus namen we contact op met kerken in Irak, daar konden we verblij ven." De toenadering uit Nederland werd met veel enthousiasme ont vangen. „Ze zeiden gelijk: 'kom als jeblieft, we zijn moedeloos.' Lo gisch, die mensen zijn al weken zeer intensief aan het zorgen voor vluchtelingen. Nadat we research deden naar de veiligheid, besloten we om te gaan." Het leidde tot de nodige ongerustheid in Theo's di recte omgeving. „Vrienden zei den: je bent écht gek. Maar mijn vrouw begreep het wel. We ver trouwden op God, dat stemde ons gerust." Na een paar uur reizen waren Theo en Albert in het relatief veili ge Erbil, waar geen IS aanwezig is, maar wel duizenden vluchtelin gen die tussen de veelal rijke stads bewoners verblijven. „Je ziet gelijk een hoop ellende, wat natuurlijk veel indruk maakt. Het voordeel is: we konden zo meedraaien met vrijwilligers en dus gelijk aan de slag- Zorgvuldige voorbereiding ten spijt, bij het uitdelen van babykle ding in de eerste dagen liep het uit de hand. „We dachten dat we het zelf wel een beetje konden coördineren, maar we werden be stormd door schreeuwende men sen die met elkaar begonnen te vechten. We zijn toen in een ka mertje gaan zitten, met de deur op slot, om ze één voor één bin nen te laten." Dan klinkt een die pe zucht. „Die mensen, moeders met kinderen, zagen er ontzet tend hopeloos uit." De verbazing over de aanwezig heid van Theo en Albert was groot. „Ze zien wel eens westerlin gen, maar die brengen iets en gaan weer. Dat wij spelletjes de den, bij ze sliepen en aten vonden ze heel apart, maar na verloop van tijd heel bemoedigend." Behalve Erbil werd ook Duhok be zocht, een islamitische stad. „Daar hadden we ons een beetje op ver keken. Bij ons hotel aangekomen spraken we op het oog zeer geïnte resseerde mannen. Maar ze begon nen druk te overleggen en we hoorden ze in het Arabisch de woorden 'Hollanders' en 'IS' zeg gen. We vertrouwden het niet en zijn naar een ondergrondse kerk gelopen, achterom kijkend of we niet werden gevolgd. Voor IS zijn we namelijk veel geld waard. Een maal in de kerk hadden we een bij zondere ontmoeting met een jon gen die uit het Sinjar-gebergte was gevlucht, hij wordt al jaren op gejaagd. Toen voelden we ons wel watjes." Tegelijkertijd maakt die ontmoe ting ook de uitzichtloze situatie duidelijk. „Zo ontzettend veel mensen worden al jaren verjaagd. Ze willen nu allemaal weg uit Irak, maar 1,8 miljoen mensen la ten vertrekken is ook geen optie." Op de vraag of zijn reis voor her haling vatbaar is, zegt Theo: „Ze ker. Een klein teken van liefde kan een enorm verschil maken. Maar zo'n reis doet enorm veel met je. Voorlopig mag eerst iemand an ders gaan, dat moedig ik zeker aan." De asielzoeker, die op vrijwillige basis zou terugkeren, volgde het afgelopen jaar cursussen en be reidde zich voor op het opzetten van een patatzaak en een nieuw bestaan in Freetown. In de hoofd stad van Sierra Leone zijn de afge lopen maanden zeker zestig be smettingen met ebola geconsta teerd. Fofana heeft zijn terugkeer voorlopig stop gezet. „Dat vinden ze bij de ambassade van Sierra Leone ook een beter idee. Ik ken nog zeker drie mensen die nu ook niet terugkeren." Zijn beslissing heeft voorlopig geen gevolgen, lang niet alle illegalen worden door de overheid opgespoord en vastgezet. Eerder deze week oordeelde de rechtbank in Den Bosch dat staats secretaris Fred Teeven (Asiel) uit geprocedeerde asielzoekers wel ge dwongen mag uitzetten naar lan den waar ebola heerst. Dat proces werd aangespannen door een 31-jarige man uit Liberia die in vreemdelingendetentie op uitzet ting wacht, maar niet terug wil. De oppositie in de Kamer heeft Teeven opgeroepen asielzoekers nu niet gedwongen uit te zetten. Uit cijfers van de IOM (Internatio nale Organisatie voor Migratie) blijkt dat er de afgelopen vier maanden acht afgewezen asielzoe kers zelfstandig zijn teruggekeerd naar Liberia (1), Sierra Leone (4) en Guinee (3). „Wij krijgen geen signalen van mensen die vanwege ebola niet terug willen", zegt een woordvoerder. De organisatie helpt jaarlijks zo'n 2500 vreemde lingen terug naar hun land van herkomst. „We informeren de mensen extra over het virus. Ze moeten een document onderteke nen waarin staat dat ze die infor matie daadwerkelijk hebben gele zen." De PW wil dat asielzoekers die uit ebola-landen hierheen ko men eerst drie weken in quaran taine worden geplaatst. Het CDA pleitte gisteren voor het invoeren van ebola-controles op Schiphol voor passagiers uit de drie landen. 8 daagse busreis 2014:31 okt, 7,14 nov 2015:9,23 jan, 28 feb, 6,13,20 mrt, 3,10,17 apr HALFPENSION Inclusief 3 treinritten Üi &É^«nWaMI - 'Radeloze mensen bestormden ons in Irak voor babykleding' door Sjoerd Hartholt I Theo Vreugdenhil vertrok met zijn zwager naar Irak, om iets te doen aan de situatie van mensen die op de vlucht zijn voor IS. foto Rob Huibers/HH door Cyril Rosman ROTTERDAM - Na dertien jaar had Ramarana Fofana eindelijk beslo ten om terug te keren naar Sierra Leone. De asielzoeker (30) zette de knop om na een lang, uitgepro cedeerd en daarmee illegaal en uit zichtloos bestaan in Nederland. „Maar nu wil ik voorlopig niet te rug. Er heerst daar ebola. Ik vind het te gevaarlijk", zegt Fofana. De uitgeprocedeerde Ramarana Fofana. eigen foto Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon en o.b.v. een boeking voor 2 personen. Exclusief excursie en entreegelden en €18,- reserveringskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6