Woede over vandalisme strandje Krabbendijke 'Reimerswaal moet maatwerk Verbouw Oosterkerk na leveren voor schrijnende gevallen' sloop vloerbedekking Met de koffer naar de Buffer FAILLISSEMENTEN 32 BEVELANDEN en THOLEN Café Happy Dayz op de Grote Markt in Goes, is failliet. Het is al het derde café in een jaar tijd. Het praathuisje nabij het strandje aan de Oosterschelde is afgelopen weekend opnieuw vernield. Ver schillende ruiten zijn ingeslagen en ook het slot is geforceerd. „Dit gebeurt helaas een paar keer per jaar. Vooral in de zomer is het raak. Dan liggen er bijna stan daard scherven van kapotgegooi- de bierflesjes." Gorter weet niet precies wie er achter de 'kinderachtige' vernie lingen zit, maar hij vermoedt dat het om een groep jongens tussen de 16 en de 20 jaar gaat. „Als ik overdag zie dat ze flesjes stuk gooien, geef ik ze wel eens een draai om hun oren zodat ze de rommel opruimen." De grote ver nielingen vinden vooral zaterdag avond plaats. „Het is gewoon heel jammer. Vroeger stond hier ook nog een douche voor de badgas ten, maar nadat die een paar keer in de fik heeft gestaan, hebben ze die ook maar weggehaald." Het praathuisje werd oorspronke lijk gebruikt door 'oude manne tjes'. „Nadat een aantal van hen was overleden, stond het leeg. Een jaar of vijf geleden heb ik aan de gemeente gevraagd of we het als kitesurfers mogen gebruiken." De kitesurflocatie bij Krabbendij ke kan alleen gebruikt worden bij noordenwind, ,,'s Winters komt de wind vaker uit het noorden en zijn we daar ook vaker. Dan is het fijn om een plek te hebben Waar je even kunt omkleden en opwar men." Volgens Gorter heeft ook een zorginstelling in het dorp een sleutel, zodat het huisje als rust plaats kan worden gebruikt tij dens een wandeling. Een woordvoerder van de gemeen te bevestigt dat het praathuisje van Krabbendijke regelmatig te lij den heeft onder vandalisme, even als die in Waarde en Rilland. Rei- merswaal is sinds 2013 ruim 3000 euro kwijt aan reparaties aan deze huisjes. De bijzonder opsporings ambtenaar boa van de gemeente houdt de zaak extra in de gaten. te weinig. Bovendien vraagt de ge meente Goes enorme bedragen voor de terrassen en aan reclame belasting. Vroeger kon je hier op zo'n marktdag over de koppen lo pen. Maar de mensen hebben par- keergeld betaald. Als ze al een kop je koffie hebben gedronken, moe ten ze rennen, want de meter loopt af." Al lopen er in de Goese cafés wei nig mensen in de bediening met een vast contract, ook personeel is duur. Er zijn nauwelijks een manszaken op de Grote Markt. Vist de Goese horeca niet te veel in dezelfde vijver? De kastelein vindt van niet. „Misschien gold dat wel een beetje voor Pubbles, en Lambik, waar ongeveer hetzelf de publiek kwam als in Nationaal en Midcity. Maar Happy Dayz had een eenvoudige kaart en organi seerde ook weieens concertjes. Een café als De Pompe heeft een eigen publiek en De Post, bijvoor beeld, scoort goed met 25-plus- en 40-plus-avonden. Het is niet dat we niet allemaal proberen met extra activiteiten mensen bin nen te krijgen, maar reken eens uit wat een avondje in de kroeg kost. Met een ploegje van vier en pakweg vijf rondjes, ben je al gauw vijf tientjes kwijt. Uit eten is voor iemand met een gewoon salaris ook al niet te betalen. Het is moeilijk, maar we houden vol." Een uitzondering op alle regels is De Landbouw, een zaak waar al sinds mensenheugenis betaalbaar eten en drinken wordt geser veerd. De Landbouw zit ook op deze marktdag behoorlijk vol. Voor een bakje koffie betaal je er 1,30 euro en een pintje kost 1,90 euro. GOES - Treurig: het zicht op de oostelijke gevelwand van de Goe se Grote Markt. En dat is niet al leen omdat de herfst nu definitief heeft laten weten dat die nog be staat. Van drie cafés - Pubbles, Lambik en Happy Dayz - zijn de deuren voorgoed dicht. De laatste, die door oudere Goesenaren nog bij de oude naam 'Flora' wordt ge noemd, werd vorige week failliet verklaard. Pubbles en Lambik ga ven vorig jaar al de pijp aan Maar ten. In de andere cafés zitten hier en daar mensen op het terras, waar je droog zit en verwarmd. Binnen is er alleen wat drukte in zaken waar je iets kunt eten. De vraag is, of er nog wel wat te verdienen valt. Een kastelein die beslist niet met naam en toenaam in de krant wil, antwoordt daarop volmondig 'nee'. Het café houdt het nog wel vol, maar de kosten rijzen de pan uit. „De huren zijn hoog en je bent verplicht alles bij de brouwe rij af te nemen. De prijzen van een kleintje bier schommelen hier op de Markt tussen 2,20 euro en 2,60 euro, koffie tussen 1,80 en 2,20 euro. Eigenlijk is ook dat nog De fractievoorzitters van de par tijen, Tin Janszen van de SGP en Sjaco van Damme van de Chris tenunie dienen volgende week een motie in om het college 'een steun in de rug te bieden'. De mo tie komt op een moment dat de gemeenten veel meer verantwoor delijkheden krijgen op het gebied van allerlei sociale zaken. Volgens Janszen hebben sommige gezinnen, waarbij iemand bijvoor beeld door een ernstig ongeluk of een ziekte gehandicapt is geraakt, extra hulp nodig. „In die gevallen is maatwerk nodig, dat soms bui ten de vastgestelde kaders valt." De fractievoorzitter van de SGP noemt als voorbeeld het tóch uit voeren van een woningaanpas sing in plaats van het aanbieden van een andere, reeds aangepaste woning, die ook niet geheel op de situatie van de mensen in kwes tie is toegesneden. In zo'n geval zou het college, zonder hiervoor eerst de gemeenteraad te raadple gen, de bevoegdheid moeten heb ben af te wijken van de regels. „Wij willen dat het college op een sociale, christelijke manier kan op treden." De SGP en Christenunie hebben de motie opgesteld met di verse 'praktijkgevallen' in het ach terhoofd. Janszen zegt door juist het college meer bevoegdheden te geven, te willen voorkomen dat de gemeenteraad later over per soonlijke situaties moet spreken. Over de motie, waarvan Janszen verwacht dat deze op brede steun kan rekenen, wordt volgende week dinsdagavond gesproken en vervolgens gestemd. Daarom is sloopbedrijf Sturm en Dekker met gespecialiseerde werk lui aan de slag in het gebouw dat het kloppend hart van de Goese PKN-gemeente moet worden. In de kerk zijn speciale tenten opge hangen waarin de asbestverwijde- raars, zelf ook goed ingepakt, de vloerbedekking losmaken, opvou wen en heel goed verpakken. Bij de deur staat een waarschuwings bord dat er binnen met asbest wordt gewerkt. Dat wil volgens scriba Flip Hom burg niet zeggen dat het gevaar lijk is om langs de kerk te lopen. „,Je moet er alleen niet naar bin nen gaan, ook al staat de deur open. Daar is die waarschuwing voor." De PKN Goes, die tot voor kort in drie gebouwen kerkte, wil De Hoogte in Goes-Zuid verkopen. Dan blijven de Grote Kerk en de Oosterkerk over waarvan de laat ste heel geschikt is om, na een ver bouwing, alle andere activiteiten van de kerk onderdak te bieden. door Joeri Wisse KRABBENDIJKE - Kitesurfer en Krab- bendijkenaar Mark Gorter heeft het helemaal gehad met jeugdige dorpsgenoten die keer op keer ver nielingen plegen bij het strandje aan de Roelshoek. GOES - Tijdens de herfstvakantie kunnen kinderen aan het sjouwen gaan bij de Stoomtrein Goes-Borsele. Gisteren konden ze in Goes hun koffer inladen in een wagon achter de antieke diesellocomotief Sik die hen naar Hoedekensker- ke vervoerde, waar ze iets lekkers kregen in attractiecentrum De Buffer. De goederentreindagen zijn ook nog vandaag en morgen, foto Mechteld Jansen Drie cafés in één jaar failliet op de Markt door Mieke van der Jagt Alleen op de terrassen waar je droog en verwarmd zit, is volk. door Joeri Wisse KRUININGEN - De gemeenteraads- fracties van de SGP en de Christen- Unie in Reimerswaal willen het col lege van burgemeester en wethou ders meer ruimte geven om maat werk te leveren voor zorg aan 'schrijnende gevallen'. GOES - Met een beetje goede wil kan bouwbedrijf Van de Linde op 1 november beginnen met de verbou wing van de Oosterkerk in Goes. Maar dan moet eerst de vloerbe dekking eruit zijn en daar zit as best in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68