'Alles goed afgelopen?' Nooit ver de zee in Slechtste nacht Verbinding met Boven 16 DE BEVRIJDING DE ERVARINGEN VAN LEZERS de inundatie in 1944. foto Zeeuwse Ankers Toen kwam het water en moesten wij met alleen onze kleren en wat koffers met paard en wagen van Melis Gilde naar Serooskerke en vandaar, bij laagwater, naar de Duinweg in Oostkapelle. Mijn moeder was in dracht, een grote muts en dubbele krullen en mijn zusje was nog maar negen maan den. Dat huisje was erg klein en lag erg laagvTijdens een bombar dement werd ik 's nachts op de schouders getild en door het wa ter naar een boerderij tegenover Ipenoord gebracht Onderweg ver dwenen we in een éénmansput die de Duitsers hadden gegraven. Sindsdien ben ik bang voor water en ga nooit ver de zee in. Jaap Walraven, Vlissingen, in 1944 geëvacueerd in Brigdamme 19 oktober 1944 was voor Rilland een rampzalige dag. Een gedeelte van het dorp werd gebombar deerd, de Derdeweg, Adriaan Bu- tijnweg en de Zandbaan. Veel in woners van het dorp waren al ge vlucht naar de boerderijen in de omliggende polders. Maar niet al lemaal, zo ook wij niet. Verschil lende mensen werden gedood, ook een oud echtpaar waar nooit - meer iets van teruggevonden is. Omdat alles zo dichtbij kwam, vluchtten we ook. Tot de avond hebben we in een sloot gezeten en zijn toen toch naar huis terug gegaan. Maar de volgende dag werd het ons weer te bang, toen gingen we naar de Zimmerman- polder, naar de boerderij van Wil lem Walraven, waar veel mensen van het dorp waren. Maar dat was daar ook niet veilig. De volgende dag gingen we toch weer op nieuw naar huis. De artillerie beschietingen wer den als maar heviger. De laatste twee nachten zijn we de hele nacht beschoten vanaf de Brabant se wal. Drie huizen bij van ons vandaan was een granaatinslag vlak voor het kelderraam en de scherven vlogen door het raam naar binnen, waardoor één van de mensen zwaargewond raakte. In de laatste nacht voor de bevrij ding werd het tegen de morgen akelig stil. Vader zei: 'Ik denk dat we vandaag bevrijd worden'. Hij was in 1940 ook in dienst en had daar ook zoiets meegemaakt, maar toen werden we bezet dus was het nu heel wat anders. En va- def had het goed geraden. Rond een uur of tien 's morgens stond hij naast het huis en zag over de Batseweg een kleine tank rijden. Op 24 oktober kwamen de Cana dezen te voet langs in ganzepas. Opeens riep daar zo'n Canadees: „Is alles goed afgelopen?" Dan sta je toch wel raar te kijken. Maar de Bevrijdingsdag eindigde bijzon der triest. Een moeder met haar dochter werden getroffen door een granaat die de Duitsers had den afgeschoten. Ze waren net te rug uit de Zimmermanpolder, waar ze naar toe gevlucht waren. H. de Leeuw, Rilland Wij moesten naar een pakhuis van de brouwerij aan de Flessen- straat. Daar was niets; geen de kens, eten, drinken of toiletten en een temperatuur van rond het vriespunt. We sliepen op een sta pel rekken of op de stenen vloer. De slechtste nacht van mijn le ven. 's Morgens gingen we via de Palingstraat (waar nog een dooie mof op het trottoir lag), richting het oude Arsenaal. We waren net goed allemaal binnen toen door de hoge openstaande voordeuren een granaat naar binnen vloog en tegen de muur ontplofte. Er wa ren in het gebouw een paar hon derd mensen. Later bleek geluk kig dat niemand was gewond, 's Nachts werd een kindje geboren. Jan Kruisdijk, Vlissingen Wat een niet onder woorden te brengen opluchting toen midden in de nacht de brievenbus klep perde en een stem riep: 'De tom mies bin der!!' Het bleken Canadezen te zijn als ik me goed herinner. Een soldaat in vreemd uniform droeg een kast op zijn rug. Met een antenne. Doordat het stikdonker was kon ik het uiteinde van de antenne niet zien. Omdat hij in een microfoon praat te besloop mij even de gedachte dat hij rechtsstreeks met 'Boven' in verbinding stond. Aan de ene kant griezelig maar anderzijds ook iets van een geruststelling. J. Zande, Middelburg, in 1944 geëva cueerd in Wemeldinge. Triest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60