Das is eine Judin SS'ers op het erf Hij huilde van geluk Ratten en muizen DE BEVRIJDING 15 En toen begon het Midden in de nacht floot de ene na de andere granaat over het huis of viel er bo venop. Gelukkig hield de kelder stand. We waren met 42 mensen. Er werden vele prevelementjes ge daan. De boer raakte helemaal overstuur en deed allerlei beloftes aan de Heere als we hier heel huids uit zouden komen. In de ochtend werd het stiller en hoor de je het geratel van tanks en in de verte geschiet Opeens hoor den wij iemand in het Engels iets roepen. Gelukkig kon een onder wijzer uit 's-Gravenpolder het ver staan. Hij riep dat er ouders met kinderen waren. „Niet schieten." Een ogenblik later zat een Cana dees bovenaan de trap met twee handgranaten in zijn handeft. Hij zei dat hij net daarvoor van plan was geweest ze in de kelder te werpen. Hij huilde van geluk dat hij die granaten toch maar niet had gegooid! Piet de Vos maakte de bevrijding mee in een boerenschuur in Nisse Een Feldwebel zei: „Das ist eine Judin." Hij zag op het erf van mijn oom een onmiskenbaar zwartharig 10-jarig Joods meisje, dat mijn oom een tijdje daarvoor achterop op de fiets had gehaald van Noord-Beveland, van de boer derij van zijn zoon. Ze hadden daar een huiszoeking gedaan, maar haar niet gevonden. De Feld webel liet haar ën mijn oom en tante verder met rust, mogelijk omdat de route naar Bergen op Zoom al was afgesloten door geal lieerden. Het meisje was een leu ke speelkameraad, die ik jaren la ter nog een show zag geven op de televisie. In Israël was ze, geloof ik, een bekendheid. Een paar jaar geleden las ik in de krant, dat ze vond dat ook dat mijn familie in Washington op een lijst van een monument had moeten staan. Ik denk niet dat ze het belangrijk hadden gevonden, want na de oor log werd er eigenlijk nooit meer over die tijd gepraat. Reinier Scheele, Eversdijk Op de boerderij van Marien de Bruine zaten wij met 70 mensen, allen gevlucht uit Oostburg. Maar niet alle mensen waren gevlucht. Aan het eind van de Nieuwstraat viel een granaat in één van de schuilkelders, 20 mensen dood, en 20 mensen in een andere kel der zonder dak boven hun hoofd. Zij vluchtten naar de boerderij. Ik heb hen zien komen, emoties on beschrijfelijk. Twee zwaarbewapende SS'ers kwamen op de boerderij om zich er te nestelen. Onze onderduikers wilden hen doodschieten. De Bruine gaf aan dat er op zijn erf geen moord gepleegd kon wor den. De onderduikers zeiden te gen de SS'ers dat zij weg moesten om te voorkomen dat een boerde rij met 70 vluchtelingen door de Canadezen beschoten zou wor den. De lichaamstaal van de on derduikers gaf aan dat een vertrek van de SS'ers voor hun zelf ook verstandiger was. Ze vertrokken. Jaap Schijve, Retranchement De duister was ingetreden. We werden in een amfibievoertuig in gescheept. Midden op de Wester- schelde ging het vaartuig stuk. We moesten overstappen op een ander. Na alle ongemakken bereik ten we Walsoorden. We werden naar een boerderij gebracht om te overnachten tussen de ratten en de muizen. Maar als achtjarige slaap je door alles heen. Het Rode Kruis gaf ons voedsel. Daarna gin gen we naar Hulst, waar we te ho ren kregen dat we in Clinge bij de familie Nóens zouden worden on dergebracht. Drie weken daarna konden we huiswaarts keren. Een schipper uit Terneuzen heeft ons en vele anderen teruggevaren. Zo kwa men we weer op Zuid-Beveland- se bodem in het voormalig haven tje van Baarland. We liepen terug naar Oudelande om weer in onze woning, die gelukkig niet bescha digd was, intrek te nemen. J. Remijnse, Goes, in 1944 te Oudelande WOENSDAG 22 OKTOBER 2014 1944. foto archief PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59