Zonder een schot Gloeiend hete huls Nooit over gesproken Bevrijd en alles kwijt Scherven in de klok Lezers stuurden hun herinnering aan de bevrij ding naar de PZC. Verhalen van angst voor het geweld, verdriet om de slachtoffers en blijdschap om de bevrijding. 14 DE BEVRIJDING DE ERVARINGEN VAN LEZERS I m w Zondag 29 oktober was het stil, doodstil. Op straat zag je geen mens. Iedereen wachtte binnen angstig af. En ineens waren ze er; de bevrijders. Zonder dat er een schot viel, kwamen ze onze stra ten ingelopen, gevolgd door jeeps en tanks. Een uitbundige drukte barstte los. Overal gingen deuren open en kwamen mensen jui chend naar buiten. Iedereen be groette de bevrijders, vrouwen vielen hen om de hals. We pro beerden met hen te praten, maar niemand sprak Engels. Canade zen waren het; ruige, geharde ke rels, maar hartelijk en joviaal. Ze gaven ons chocolade en sigaretten en stonden lachend toe dat je op hun tank meereed. Snel versche nen de eerste vlaggen. Na jaren van hakenkruisvlaggen deed ons rood-wit-blauw zo weldadig aan, dat het menigeen te veel werd» Je zag mannen die hadden onderge doken gezeten om aan de arbeits- einsatz te ontkomen. De laatste Duitsers gaven zich lachend over; ze waren net zo blij als wif. Simon Snoek, Goes De geallieerden installeerden zwa re kanonnen buiten Kruiningen en begonnen daarmee Schou- wen-Duiveland, dat nog bezet was, te beschieten. Ik keek bege rig naar de mooi glimmende gro te koperen hulzen die na het afvu ren uit het kanon kwamen. Ik wil de er graag één hebben. Dat mocht, zei één van de kanoniers. Hij zei 'next one': toen de huls uit het slot van het kanon vloog, ren de ik er naar toe om hem op te vangen. De kanonier gaf een gro te schreeuw, maar het was al te laat, de gloeiend hete huls zat aan m'n handen geplakt. Mopperend heeft hij me beetgepakt en m'n handen mét de huls in een slootje ondergedompeld.Wat later was het losgeweekt, m'n huid dus ook. De betreffende huls staat nog steeds bij ons in de gang. {Fragment uit de oorlogsherinnerin gen van Teunis Rosmolen uit Zierik- zee, die met zijn ouders vanuit Schou- wen-Duiveland naar Zuid-Beveland werd geëvacueerd en de bevrijding in Kruiningen meemaakte). Aan het eind van de oorlog moesten we weer uit Vlissingen verkassen. We kwamen in Kortge- ne terecht. Noord-Beveland werd overspoeld door terugtrekkende Duitse soldaten. En ontstond het gevaar dat ook daar gebombar deerd zou worden. We kregen het advies Noord-Beveland te verla ten. Intussen was Zuid-Beveland door de Canadezen veroverd. Mijn vader heeft toen met een aantal anderen een binnenvaart schip kunnen charteren en is, dui delijk zichtbaar op het dek, met meerdere mensen naar Wol- phaartsdijk zijn gevaren. Wij zijn vandaar naar Goes gefietst. Ook niet zonder gevaar. Langs het fiets pad konden mijnen liggen. Uitein delijk zijn we naar Vlissingen ge-^ gaan. Ons huis stond er gedeelte lijk nog, zij het gesteund door zware balken. Er werd bij ons thuis toen, maar ook later, niet meer over de oorlog gesproken. Het vreemde is, dat nu ik wat ouder ben, 79 jaar, de herinnerin gen steeds helderder terugkomen. Piet van der Meulen, Vlissingen Op 3 november waren we bevrijd, op de tiende verjaardag van mijn jongste zus. Alles waren we kwijt, we hadden alleen de kleren die we aan hadden. Lau de Kam zorg de dat we een onderkomen kre gen in het souterrain van het zwaargehavende Strandhotel aan de Badhuisweg in Domburg. Va der zorgde dat het redelijk be woonbaar werd. Regelmatig kwa men bommenwerpers laag over. Op het strand spoelden lijken aan van omgekomen soldaten. Wim de Feijter, Middelburg, toen Westkapelle In het najaar van 1944 landen de Geallieerden op Walcheren en werd er hevig gevochten, vooral aan de noordelijke kust. In november werd ook Middel burg flink beschoten door het slagschip Warspite, een 'reus' uit de Eerste Wereldoorlog dat bui tengaats lag. Tijdens die beschie tingen zaten wij allen opgepropt in onze kleine kelder, ik hoorde dan regelmatig een doffe knal, daarna een fluitend geluid en dan maar afwachten waar de schroot- granaat van 38 cm zou inslaan! Vlak voor ons huis was het raak, alles trilde van die inslag met als gevolg dat alle ramen eruit gevlo gen waren, de dakpannen op straat lagen en de plafonds en meubels behoorlijk beschadigd waren. Alleen in onze Friese klok zaten al zo'n dertig kleine scher ven. Aannemer de Buck van het Seisplein omschreef toen onze woning als 'onbewoonbaar', maar... waar moesten we heen? Tjerk Westerterp, Middelburg Huilende Canadees bovenaan de trap Duitse krijgsgevangenen in een bomtrechter bij Westkapelle. foto archief PZC Bevrijd Oostburg, oktobe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58