De bevrijdings- tocht van zaterdag doet west-Brabant aan. Nu komt heel de slag om de Schel de tot zijn recht. 1 DE BEVRIJDING 13 Baarland Yersel Woensdrecht Rilland-Bath Krabbendijke 25 OKTOBER 9.30 UUR VERTREK BEVRIJDINGSTOCHT Bergen op Zoom heeft van oudsher al een heel hech te band met de Canade zen. Mede om die reden eindigt de tocht van de 25-ste ook met een défilé op de Grote Markt in Ber gen op Zoom. De bevrijdingstocht van een week later, zaterdag 1 november, is een volledig Zeeuwse aangelegenheid. Op verzoek van de Canadese ambassade worden zaterdag twee Canadese oorlogs begraafplaatsen symbolisch met elkaar verbonden. Op de begraafplaats van Ade- gem net over de grens met België wordt DE SLAG OM DE SCHELDE om 8.00 uur de Canadese vlag gestreken en die wordt een half uur later in Malde- gem overhandigd aan de Zeeuwse com missaris van de koning Han Polman. Aan het eind van de tocht wordt die vlag gehe sen op de Canadese oorlogsbegraafplaats bij Bergen op Zoom. Willem Meijer van het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp licht toe: „De Canadezen heb ben bij de Slag om de Schelde meer men senlevens verloren dan tijdens alle ande re operaties in Europa. Niet minder dan 6367 Canadezen sneuvelden, raakten ge wond of vermist. De rol van de Canade zen is in het verleden altijd vergeten en door de Britten gemarginaliseerd. En Zee land had wel wat anders aan het hoofd, de wederopbouw en de watersnood ramp. Dan heb je geen tijd om zoiets als een Airborne Wandeling te organiseren." De colonne vanuit België en west- Zeeuws-Vlaanderen rijdt, na verschillen de kransenleggingen, uiteindelijk via de Westerscheldetunnel naar 's Gravenpol der. Ondertussen wordt om 9.30 uur een krans gelegd in Colijnsplaat in aanwezig heid van het 17-de pantserinfanteriebatal- jon Garderegiment Fuseliers Prinses Ire ne. Na de kranslegging komt een colonne van ongeveer 15 voertuigen naar de her denking op de Sloedam. Naar die Sloedam vertrekt ook een colon ne van ongeveer 70 voertuigen van het bevrijdingsmuseum. Daarin zitten de kinderen die na de herdenking mee zul len doen aan de vijfde Mallardmars vanaf de Sloedam. (www.mallardmars.nl) De herdenking op de Sloedam is om 11.00 uur. Na de herdenking vertrekken de historische legervoertuigen naar 's Gravenpolder, waar ze om 13.00 geza menlijk met de Zeeuws-Vlaamse colon ne over Zuid-Beveland richting Bergen op Zoom rijden. Dat zal een stoet zijn van ruim 125 voertuigen uit alle delen van Nederland. Om 15.00 is er een her denking op de Canadese begraafplaats te Bergen op Zoom en om 16.00 uur begint het défilé op de Grote Markt. Een week later volgt de tweede herden kingsdag. Dan vormen de landingen die voor de bevrijding van Zeeland hebben plaatsgevonden, de rode draad. Ook deze dag zijn er op verschillende plekken her denkingen. Zo is er 's ochtends om 8.15 uur een bij de brug in Retranchement. Van daaruit gaat het naar Breskens, waar de burgerslachtoffers worden herdacht die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Zeeland zijn gevallen. Vervolgens wor den nog op enkele plekken kransen ge legd, waarna de colonne via de Zak van Zuid-Beveland naar het landingsmonu ment aan de zeedijk bij Baarland rijdt. Hier is om 11.15 uur een herdenking, 's Middags zetten deze voertuigen door de Zak van Zuid-Beveland koers richting de Vredesboulevard in Vlissingen. Diezelfde morgen stelt om 9.45 uur een colonne van ongeveer 90 voertuigen zich op in de buurt van de Zuidstraat in West- kapelle. Deze stoet vertrekt om 10.00 uur voor een rit over Walcheren met verschil lende kransleggingen. Om 12.35 uur splitst deze colonne zich in twee delen na de passage van Koudekerke. De zware voertuigen gaan naar het Park Tooren- vliedt voor de onthulling van een monu ment en vervolgens richting de Markt van Middelburg. De overige voertuigen gaan naar de Vredesboulevard in Vlissin gen, waar ze tegen 13.00 uur aankomen. Daar zal ook een Spitfire overvliegen. Na de herdenking en de opening van de Vredesboulevard gaat het naar het Dam plein in Middelburg, waar de capitulatie van de Duitsers wordt herdacht en kan om 15.15 het défilé door het centrum van Middelburg beginnen, gevolgd door een taptoe op de Markt. - - - - - utr 16 uur Défilé met taptoe I op de Markt Bergen op Zoom Kapelle 13.05 uur 12.30 uur 's-Gravenpolder samenvoegen Bevrijdingstochten Kwadendamme 15 uur Herdenking op Canadese begraafplaats Colijnsplaat I hele Slag om de Schelde WOENSDAG 22 OKTOBER 2014 Nu herdenken we de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57