DE BEVRIJDING 9 België is mijn tweede vaderland ik ga hier mijn leven verder slijten land helpen bevrijden. Het ligt voor de hand, hoe moeilijk ook, te ontsnap pen naar Frankrijk en/of Engeland, de geallieerde bondgenoten van Polen. Sylwester Bardzinski slaagt erin via Frankrijk Engeland te bereiken. Hij sluit zich in februari 1942 aan bij de in Schotland opgerichte Eerste Poolse Pantserdivisie, die onder leiding staat van generaal Stanislaw Maczek. Ruim twee jaar later, op 1 augustus 1944, maakt de divisie de oversteek naar Normandië, waar een kleine twee maanden eerder de eerste gealli eerde troepen met succes zijn geland op D-Day. De oorlog is voor de Polen opnieuw begonnen. Sylwester Bard zinski is tankoperator. Hij is betrok ken bij de slag van Falaise in Frankrijk en neemt als bemanningslid van een Sherman-tank deel aan de bevrijding van België. In Sint-Gillis-Waas ont moet hij zijn latere vrouw, Marcella van der Heyden. Sylwester Bardzinski geeft geen inter views meer. „Hij vindt dat hij zijn ver haal al vaak genoeg heeft verteld", legt Mario Maas van het Gdynia-mu seum uit Zittend in zijn rolstoel bij de herdenking van de bevrijding van Axel, 19 september jongstleden, ziet hij er kwetsbaar uit. Al geniet hij ook van de aandacht en het grote aantal bezoekers. In zijn museum laat Mario Maas een documentaire met de Poolse oud-strij der zien. Wouter Verbeke heeft die ge maakt. Sylwester Bardzinski trekt met één van zijn beste vrienden, Fir min Verbeke, naar de slagvelden van Nor mandië. Ze staan stil bij graven van Poolse soldaten. In Sylwester Bardzin ski lijkt dan iets te breken. Hij moet te gen zijn tranen vechten. Hij vermant zich en legt na een korte stilte zijn ziel bloot. „Ik voel me bedrogen. Ik was twintig jaar, toen ik mij bij het Poolse leger aanmeldde als vrijwilliger. Achteneen- half jaar later ben ik afgezwaaid. Mijn jongste jaren heb ik opgeofferd voor mijn vaderland." Terug naar Polen kan Sylwester Bard zinski echter niet, zoals alle Poolse mi- litairen die in het westen van Europa hebben gevochten. Polen wordt al snel na de Tweede Wereldoorlog com- mpnistisch. De Britse premier Churchill, de Amerikaanse president Roosevelt en de Russische heerser Sta lin hebben begin 1945 het naoorlogse Europa verdeeld. Polen komt onder de vleugels van de Sovjetunie. Tot 1989, als Oost-Europa zichzelf be vrijdt, zal Sylwester Bardzinski zijn va derland niet bezoeken. Het verklaart zijn gevoel van bedrog. Tot in het hoge noorden van Duits land heeft de Eerste Poolse Pantserdi visie gevochten. In Wilhelmshafen krijgen de Polen die alle gevechtshan delingen hebben overleefd, te horen dat de oorlog voorbij is, maar ze kun nen niet naar huis. Sylwester Bardzin ski besluit naar het Belgische Sint-Gil lis-Waas te trekken, waar hij kennis had gemaakt met de familie Van der Heyden en verliefd was geworden op dochter Marcella. Sylwester Bardzinski noemt België in de documentaire van Wouter Verbeke onomwonden 'zijn tweede vader land'. Hij werkte er als mechanieker en was jarenlang actiefin de vrijwilli ge brandweer van Sint-Gillis-Waas. Als je hem hoort spreken in de docu mentaire, zou je - als je niet beter weet - denken dat hij gewoon een Vla ming is. Het is slechts schijn. Sylwes ter Bardzinski is diep in zijn hart al tijd Pools gebleven. Sylwester Bardzin ski is op 3 decem ber 1918 geboren in Jaksice, onge veer in het mid den van het hui dige Polen. Hij volgt een technische oplei ding, als hij in 1938 besluit zich als vrijwilliger aan te mel den bij het Poolse leger. Hij vlucht in de herfst van 1939 na de verovering van Polen door Duitse en Sovjet-troepen. Hij slaagt erin Engeland te berei ken en sluit zich aan bij de Eer ste Poolse Pantserdivisie. Sylwester Bardzinski woont in Sint-Gillis-Waas, waar hij in de oorlog zijn vrouw Marcella heeft ontmoet. WOENSDAG 22 OKTOBER 2014 Sylwester Bardzinski bij de jubileumherdenking van de bevrijding van Axel, 19 september dit jaar. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53