DE BEVRIJDING 7 van NSB'ers die al gevlucht waren." Een andere foto, weer een tank met Canadese soldaten. Eromheen blije mensen. „Er hing een euforische sfeer in de stad. Een stukje losbandigheid kwam met die blijheid mee, dat moet gezegd. Er zijn nadien heel veel kin dertjes geboren." Na jaren waarin niemand veel verder durfde te denken dan de dag van nu, was het tijd om verder te kijken en plannen te maken. „Sommigen kozen ervoor in militaire dienst te gaan om Indië te bevrijden, zoals dat toen heet te, of - niet te vergeten - de rest van Nederland. Want om Walcheren moest nog geknokt worden, denk er om. Of ze gingen weer aan het werk. Of vervolgden hun studie." „Dat laatste deed ik. Ik ging verder stu deren aan het Zeeuws Technisch Insti tuut in Goes. Het gewone leven kwam terug. Alleen was het niet ge woon. Niet zoals het eerst was. Het was een bevrijd leven, een ander le ven. En wij waren geen kinderen meer, maar volwassen. Naar volwas senheid toegegroeid in de oorlog. Het kan je in negatieve zin tekenen, maar ook in positieve zin. Dat is bij mij het geval. Ik ben mijn hele leven blij ge weest dat ik de mogelijkheid had me te ontwikkelen. Je moest hard werken tijdens de wederopbouw, maar je kon ook hard werken. Bruggen herstellen, sluizen herstellen. Met plezier wer ken, met plezier leven." Jaap Rus (29 november 1923, Goes) is drager van het Verzetsherdenkings- kruis en Officier in de Orde van Oranje Nas sau. Tijdens de oorlog ging Rus bij de onder grondse, waarvoor hij onder meer spioneerde. Als lid van de Binnenlandse Strijdkrach ten werd hij ingedeeld bij de Ordedienst, die direct na de be vrijding tot taak had het gezag te handhaven en chaos te voor komen in het machtsvaccuüm dat onstond door het wegval len van het Duitse gezag. Na zijn studie aan het Zeeuws Technisch Instituut werkte hij als weg- en waterbouwkundi ge, onder meer bij Rijkswater staat. bij de spoorlijn in Goes, ziet de twin tigjarige student een Canadese carrier rijden. Vanuit de richting van het sta tion worden schoten gelost - een scherpschutter, denkt Jaap bij zich zelf. De Canadezen beantwoorden het vuur, onstuitbaar trekt het pant servoertuig verder op, richting het centrum van Goes. 'Dit is het. De bevrij dingschiet het door hem heen. Een paar uur na de intocht van de Canade zen komt er een verbindingsman langs met een bericht van de burge meester. Alle OD'ers verzamelen! „We kwamen samen bij de Katholie ke Meisjesschool. De hele club, een man of vijfentwintig. 'Verrek, zit jij er ook in?' hoorde je mensen uitroepen. Want uit veiligheidsoverwegingen kende je altijd hooguit een man of drie; dan kon je er ook niet meer ver raden als de Duitser je pakte. Dat was waar je altijd bang voor was: dat ie mand verraad pleegde, dat mensen op gepakt werden en gemarteld en na men vrijgaven, waardoor er nog veel meer opgepakt werden." „Onze eerste opdracht was: NSB'ers oppakken en huiszoeking doen. Ik heb in zo'n NSB-huis nog éenvuüf-' wapen gevonden, 's Nachts patrouil leerden we. Walcheren was nog niet bevrijd, de granaten vlogen over Goes heen. De stuiptrekkingen van het oor logsgeweld. Ik herinner me dat ik bij de Stenen Brug in Goes wacht liep, toen een granaat insloeg in een zij straat. Een hele dakkapel en een stuk van het dak aan flarden. Het was erg onrustig." Zoals verwacht, gingen er mensen voor eigen rechter spelen. „Vrouwen werden van huis gehaald en kaalge schoren omdat ze met Duitsers zou den hebben geslapen. Onwezenlijke toestanden waren het. Dat is toen wel gestopt. De Canadese stadscomman- dant zei: dat gaat niet door. Hij pro beerde het te verhinderen. Wij waren daar natuurlijk zelf ook tegen. Er zijn ook leegstaande huizen geplunderd, WOENSDAG 22 OKTOBER 2014 Jaap Rus: „Het gewone leven kwam terug. Alleen was het niet gewoon. Niet zoals het eerst was. Het was een bevrijd leven, een ander leven." foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51