Sluis heeft primeur met Urban Trail Wozniacki verrast Sjarapova in driesetter 40 SPORT Puntenverlies Groene Ster 2 Goud bij trekken vrachtwagens Anton Geesink won op 23 oktober 1963, nu vijftig jaar geleden, olympisch goud. Zijn broer Gerard, die er ook wat van kon, vindt hem de beste judoka aller tijden. EMPEL - Elke avond dat hij thuis in Empel is, zit Gerard Geesink op zijn vaste plek in de huiskamer. Zoals hij elke twee weken een keertje in Utrecht móét zijn ge weest, zo heeft Geesink (67), voor de liefde zuidwaarts getrokken, ook 's avonds een vast ritueel. Op een zeker moment trekt hij een la open om er een foto van zijn va der uit te pakken. „Daar kijk ik dan naar", zegt Gerard, terwijl zijn vingers over de vergeelde foto gaan. De vertedering is hoorbaar. „Ik heb zoveel van die man gehou den." Een van de redenen waarom zijn vader hem zo lief is, is dat de oude Geesink alle vijf zijn kinderen ge lijk behandelde. Anton Geesink kreeg dus geen voorkeursbehande ling omdat die toevallig een aardi ge schouderworp in huis had. Ster ker: de tijdens zijn actieve loop baan al legendarische judoka moest het op de mat steevast zon der steun van zijn ouders stellen. Ze kwamen nooit kijken. Vader Geesink kon nog zeggen dat hij zijn zoon ooit in een judopak heeft gezien. Er is een foto waarop Anton en Gerard - de twee scheel den dertien jaar - beiden in tenue poseren, met erachter hun vader. Toen de loopbaan van Anton Gees ink richting het einde liep, bereik te zijn broertje de volwassen leef tijd. In 1967 zouden de Europese jeugdkampioenschappen in Lissa bon zijn. „'Wat wil je?', vroeg An ton. Ik kon maar één antwoord ge ven: goud. Als ik 'brons' had ge zegd, had hij er geen energie in ge stoken." De jonge Geesink wón goud in Portugal, een glanzende carrière in de voetsporen van zijn broer lonkte. Maar een jaar in Japan maakte aan die illusie een einde. Daar kwam hij Mitsuo Matsunaga tegen, de Japanner die in de WK-fïnale van 1965 verloren had van Anton. Matsunaga trok met een gemene actie beide schouders van Gerard aan gruzelementen. Pure kwaadaardigheid, wraak, dat is althans de lezing van het slacht offer. Die laat foto's zien waarop een Japanse fysio de gewonde de helpende hand biedt. Het kwam niet meer goed. De loopbaan van de nog geen twintigjarige Gerard Geesink werd in de knop gebro ken. „Ik heb het daar heel zwaar mee gehad. Maar dat heb ik nooit tegen iemand gezegd, ook niet te gen Anton. Ik wilde niet zielig doen. En de buitenwereld zag me aankomen: het broertje van dat ook wat aandacht wilde. Ik heb het in stilte verwerkt, maar dat heeft me heel veel moeite ge kost." Nu is er vooral het besef dat hij zo slecht nog niet was, en zijn broer 'de beste Nederlandse sporter aller tijden'. „Dat vind ik echt. Noem iemand die groter was dan An ton!" Kom bij Gerard Geesink niet met Wim Ruska aan. „Dat deed Mart Smeets een keer op tv, zeggen dat Wim Ruska een grotere judoka was dan Anton. Hoe durft ie? De erelijst van Anton is vele malen langer. Bovendien had Ruska één favoriete techniek, Anton wierp je hoe het hem uitkwam. Links, rechts, een houdgreep, dat maakte hem niks uit" „De enige foto die ik van ons drie ën heb." Moeder Mien, in de Utrechtse Wijk C beter bekend onder de naam Mina Bakgraag omdat ze de hele dag in de keuken stond, zag de witte pakken alleen in de was. Het verhaal van 23 oktober 1964, de dag dat Anton Geesink met het winnen van olympisch goud door een zege op een Japanner in Tokio miljoenen Japanners aan het hui len maakte, is veelzeggend. Vader Gerard ging gewoon werken op de bouw. „Mensen snappen dat niet. Maar de waarheid was dat we het geld gewoon niet konden missen", zegt Gerard, die zelf ook aan de slag moest op de steiger, een ra diootje in zijn tas. Thuis luisterde moeder Mien met haar dochter ook, al ging dat nog bijna mis om dat ze de zender niet konden vin den. De Geesinks waren niet zo van de moderne apparatuur. Nog steeds niet. Gerard Geesink gaat er prat op geen computer te gebrui ken en nog nooit te hebben ge pind. „Ik weet ook niet waarom ik zo ben." In huize Geesink, in elk geval on der de twee judoënde zoons, telde maar één woord: winnen. Anton was op dat gebied een lichtend voorbeeld. Die dacht niet eens na over verliezen, iets dat hem dan ook slechts bij grote uitzondering overkwam. Anton probeerde die instelling over te brengen op zijn jongere broertje, die op zich best aanleg voor judo had, maar in de Utrechtse cafés geen onbekend ge zicht was. „Dat kon ik niet laten, ik moest de stad in. Maar tegelijk trainde ik als een beest. Als ze me 's ochtends om half zes kwamen halen om te gaan werken, was ik al wezen hardlopen. En aan het eind van de dag zetten ze me er voor Utrecht uit, dan rende ik naar huis." werkendam - In de strijd om de bovenste plaatsen liepen de zaal voetballers van topklasser Groene Ster 2 averij op in de uitwedstrijd tegen CFM/Transito 1. In Werken dam gingen de Vlissingers na een 3-3-ruststand met 7-5 onderuit. Voor Groene Ster 2 waren Morad Bobouh (2x), Amine Elbekkaoui (2x) en Badr Belhadj de doelpun tenmakers. ECHT - De Zeeuwen kwamen uit stekend voor de dag bij het Lim burgs kampioenschap vrachtwa gen trekken. In de klasse -100 kilogram werd de krachtpatser Romario Tewari eerste. Michiel Kodde en Richard Dirven legden in de klasse 100+ beslag op respectievelijk de eerste en de derde plek. De laatste twee wonnen samen ook nog bij de teams. Recentelijk volgden de trail (on der meer Kop van Schouwen), de Nighttrail (Zoutelande), de In- doortrail (Goes), de Colourrun (Vlissingen en Terneuzen), de Light Kustrun (Walcheren) en de Obstaclerun (Goes). Op 27 december krijgt Sluis een primeur met een zogenaamde Ur ban Trail, een loop over tien kilo meter waarin je het stadje hardlo pend leert kennen. Volgens Frank Gijsel, een van de organisatoren, is de Urban Trail Sluis de eerste in zijn soort in Zuidwest-Nederland. In België be gint hij al vastere voet aan de grond te krijgen. Zo werd in Brug ge zondag de tweede Urban Trail gehouden. Het was een tocht door straatjes en steegjes van de stad, waarbij ook allerlei gebou wen werden aangedaan, zoals het stadhuis en een brouwerij. Gijsel was er vorig jaar met zijn Sluise loopgroep al bij toen daar de eerste loop werd gehouden. Ie dereen was razend enthousiast. Inmiddels is in Sluis een parkoers van tien kilometer uitgezet, die over de bolwerken, door de stad en allerlei gebouwen gaat: de brandweerkazerne, een molen, hotel De Dikke van Dale, een win kel en het Belfort. Het startschot voor de loop is om 11.30 uur. Inschrijven en verdere informatie is te vinden op de site www.urbantrailsluis.nl Het tweetal stond dit seizoen een keer eerder tegenover elkaar. Dat was bij de US Open, toen Woz niacki ook te sterk bleek voor Sja rapova. De Deense plaatste zich destijds, eveneens na drie sets (6-4 2-6 6-2), voor de kwartfina les. Uiteindelijk haalde Woz niacki de finale, waarin ze verloor van Serena Williams. Het komt niet vaak voor dat Sjara pova een driesetter verliest, maar tegen Wozniacki gebeurde dat dus al twee keer dit jaar. Volgens de 24-jarige Deense komt dat om dat ze vol in training is om ko mende maand de marathon van New York te lopen. „Maria staat bekend om haar strijdlust, met na me in een derde set. Maar door al le looptraining kon ik vandaag al les halen. Ik kon maar blijven gaan", aldus Wozniacki. „Ik bleef tegen mezelf zeggen: als je nu al moe bent, hoe ga je dan ooit die marathon uitlopen?" Het andere duel in de witte groep ging dinsdag tussen de Tsjechi sche Petra Kvitova en de Poolse Agnieszka Radwanska. De Poolse won de partij eenvoudig met 6-2 6-3 en gaat daardoor na één duel aan kop in de witte groep, ge volgd door Wozniacki, Sjarapova en Kvitova. 1 Ouders door Chris van Mersbergen Geesink kwamen nooit kijken Anton Geesink, in 2010 overleden, is volgens zijn broer Gerard ongeëvenaard, foto Hans Heus/Hollandse Hoogte door Koen de Vries VLISSINGEN - Nieuwe hardloopwed strijden volgen elkaar in Zeeland in hoog tempo op. De marathon was in onze provincie dankzij de Aflos singsmarathon in Terneuzen al enigszins bekend, maar twaalf jaar geleden namen de 42 kilometers en 195 meters pas echt een hoge vlucht dankzij de geboorte van de Kustmarathon. Sluis staat op 27 december in het teken van de Urban Trail, een nieuw fenomeen op hardloopgebied. SINGAPORE - Caroline Wozniacki heeft gisteren Maria Sjarapova ver slagen bij de WTA Finals in Singa pore. De Deense tennisster was haar Russische opponente in het eerste duel in de witte groep na drie sets de baas: 7-6 (4) 6-7 (5) 6-2. Wozniacki stapte pas na 3 uur en 13 minuten spelen als winnares van de baan. Caroline Wozniacki

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40