Fitheidstest ouderen trekt veel bezoekers Een unieke kijk in het depot van het Vlissingse gemeentearchief Zwarte lamp voor beste bijdrage donkere nacht .1 32 WALCHEREN BOUWPUT ZUIDSINGEL Volgende week begint bouwbedrijf Heijmans met het vullen van de bekendste bouwput van Zeeland. e? MBKP 3 Ze gaat meer spelletjes met haar kleinzoon op de Wii doen, zegt ze grappend. En ze heeft het ad vies gekregen wat meer te wande len, eventueel samen met ande ren. Want ook dat kan beter. Vol gens haar komt dat omdat ze niet echt van wandelen houdt. Ze fietst wel veel. „Maar", zo zegt ze zachtjes, „op een elektrische. Heb ik gekregen voor mijn verjaardag van al mijn familieleden." Ze noemt een dergelijke fiets 'de uitvinding van de eeuw voor mij'. „Ik houd niet zo van fietsen met al die wind hier. Er is altijd wel een stuk tegenwind, vaak meerde re stukken. Soms heb ik tegen als ik doorga en terug kom. Met die nieuwe fiets heb ik daar nauwe lijks last van. Ik steek soms zelfs van die jonge gasten voorbij." Ik heb een krantenwijk, ik be weeg genoeg, vertelt Middelbur ger Ad van den Driest (68) als hij klaar is met de test. Hij heeft last van chronische rugpijn, is daar door al vroeg wakker. Een vriend adviseerde hem een krantenwijk te nemen. „Dan moet je ook vroeg opstaan en doe je flink wat aan beweging." Zover hij kan zien heeft hij alle oefeningen goed doorlopen. „Over enige tijd krijg ik per post thuis hoe ik het doe ten opzichte van mijn leeftijdge noten. Dat wil ik graag weten." Hij verwacht niet dat er in die post mededelingen zitten die hem zullen verontrusten. „Want het gaat goed." Bewoners van 55 jaar en ouder uit een aantal Middelburgse wijken, konden dinsdag in De Sprong te weten komen hoe het gesteld is met hun fitheid. Ondanks het stormachtige weer kwamen heel wat oudere bewoners naar de sporthal om allerlei oefeningen te doen, constateerde coördinator Dennis Plantinga van Sport Zee land tevreden. Hij noemt het belangrijk dat men sen blijven bewegen. Volgens hem is er aanbod genoeg maar is het vaak moeilijk een passende or ganisatie te vinden die iets aan biedt wat interessant genoeg is. Hij vindt het dan ook jammer dat heel wat kleinere sportorganisa ties en sportclubjes niet aan naamsbekendheid doen. „Als ze dat wel zouden doen, bijvoor beeld die mensen die samen een uurtje een sporthal huren, dan zou de belangstelling voor sport beoefening toenemen." MIDDELBURG - Het gaat om een tij delijke invulling, werd gistera- vond nog maar eens benadrukt. Uit het feit dat vanaf volgende week de bouwput aan de Middel burgse Zuidsingel vrachtwagen voor vrachtwagen met zand wordt gevuld, afgedekt met aarde en ingezaaid met gras, mag niet worden afgeleid dat eigenaar Heij mans de moed heeft opgegeven. Uitgerekend in de Stadsschouw burg - het gebouw dat zou ver dwijnen als op de bouwput het nieuwe theater was verrezen - werden omwonenden geïnfor meerd over de komende werk zaamheden. Het gazon dat straks de bouwput afdekt is dus slechts een tijdelijke oplossing. Bouw- en vastgoedon derneming Heijmans is vastbeslo ten om haar investeringen in de bouwput ooit rendabel te maken. „We geven de put niet op. We hebben met de aankoop en repara tie van deze bouwput een groot ri sico genomen en een enorme in vestering gepleegd. Die willen we een keer terugverdienen", zei Wieland Zwemer, projectontwik kelaar van Heijmans. Maar dat is een kwestie van lange adem, ook al is de bouwmarkt in Middel burg het dieptepunt voorbij, vol gens Zwemer. Omwonenden hadden vooral praktische vragen. „Ik juich toe dat er eindelijk wat gebeurt en ik snap dat er overlast zal zijn door het werk", zei Rens Petiet, die al jarenlang vanaf de eerste rij het bouwputdrama volgt. Hij heeft een fietsenzaak tegenover de put. „Maar", vervolgde hij, „dat het na al die jaren wachten nu uitgere kend in december moet gebeu ren, als ik met de verkoop van vuurwerk een flink deel van mijn jaaromzet moet halen." Om het aan- en afrijden van vrachtwagens soepel te laten ver lopen, worden parkeerplaatsen in de buurt van Petiet tijdelijk opge offerd. Wethouder Saskia Szara- finski beloofde hem met Heij mans naar een oplossing te zoe ken, zodat hij en de andere onder nemers geen omzetschade onder- We geven de put niet op. Het is een investering die we terug willen verdienen vinden. Dat zou zelfs kunnen lei den tot een tijdelijk stopzetten van het werk. Een jonge student, die vlakbij de put woont, had heel andere zor gen. „Ik zie op de powerpoint werktijden vanaf zeven uur. Is dat elke ochtend? En is dat herrie waar je doorheen kunt slapen?" De omwonenden zullen minder hinder van het werk hebben dan van het storten van het onderwa- terbeton in 2011. Toen draaiden de betonmixers bij de put en werd met veel lawaai beton de put inge pompt. De vrachtwagens rijden straks de put in, lossen hun la ding en rijden vervolgens weer weg om hun volgende vrachtje op te halen. Elk uur zullen drie tot vijf vrachtwagens naar de Zuidsin gel rijden. Verkeersregelaars moe ten voor de veiligheid zorgen. De gemeente houdt binnenkort een enquête om ideeën op te doen voor het gebruik van het grasveld. De winter wordt benut om tot een besluit te komen. Ko mende zomer moet de bouwput een groene oase zijn. Met daaron der een laagje aarde, drie meter zand en grind en zes meter beton. Werktijden vanaf 7.00 uur. Is dat herrie waar je doorheen kunt slapen? Het is dan open archievendag. En gezien de naderende bezuinigin gen is dat misschien wel voor het laatst in het bijzondere pand aan de Hellebardierstraat. Het archief zet die dag niet alleen de deur van het archief wagen wijd open, maar ook die van het depot. Dat betekent dat belangstel lenden een brief met de handteke ning van Michiel de Ruyter van dichtbij kunnen bekijken. Maar ook het oudste archiefstuk uit de vroege zestiende eeuw, bouwteke ningen van dë Schelde en een kaart met alle bominslagen die in Vlissingen tijdens de Tweede We reldoorlog plaatsvonden. Rondlei dingen zijn er om 12.00 uur, 13.30 uur en 16.00 uur. In het archief zelf is een fotoex positie met als onderwerp Vriend en Vijand, het thema van de Maand van de Geschiedenis, waar de open archievendag deel van uit maakt. De tentoonstelling over Vlissingen tijdens de Eerste We reldoorlog is ook nog te zien. Daarnaast worden oude schoolpla ten getoond en is er een verkoop van overtollige boeken en prent briefkaarten, waarvan er zo veel zijn dat ze in aanmerking komen voor afstoting. En dan het hoogtepunt: in het ka der van Vaders Voor Lezen, in sa menwerking met bibliotheek 't Spui, leest gemeentearchivaris Ad Tramper van 13.30 tot 14.30 uur voor aan kinderen van vier tot acht jaar. Met hen gaat hij ook nog op zoek naar het archief- spook. Aanmelden is noodzake lijk, via activiteit@spui.nl Het gemeentearchief van Vlissin gen is zaterdag open van 10.00 tot 17.00 uur. De trofee wordt uitgereikt door Govert Schilling, sterrenkundige en wetenschapsjournalist. Aan sluitend geeft hij een lezing over het oudste licht in het heelal en de relatie van de mens met de sterren. Achttien initiatieven dingen mee, zoals op Walcheren de led-verlich ting op de Sint Jacobskerk in Vlis singen, het sterrenwachtcomplex van Klaas Jobse in Oostkapelle, de Westerscheldeflat in Vlissingen, de verlichting van torens en mo lens in de gemeente Veere, en de activiteiten tijdens de Nacht van de Nacht in Middelburg. Elders in Zeeland dingen onder meer mee: de straatverlichting in Nieuwer- kerk, de verlichting van de Goese stadswallen, het duisternisproject bij de Vluchthaven in Bruinisse, en de verlichting van muziektent en kerktoren in Kattendijke. Er is zowel een publieks- als een juryprijs. Aanvang 19.30 uur. Toe gang gratis, mits aangemeld via www.zmf.nl. Daar kan tot van avond nog gestemd worden. MIDDELBURG - Mijn oog-hand-coor- dinatie is niet meer perfect, zo zegt Marieke van Klaveren (68) als ze de fitheidstest in sporthal De Sprong in Middelburg heeft afge rond. I Lucien van Haelst kijkt hoe het gesteld is met de soepelheid van de rug van een inwoner van Middelburg, foto Lex de Meester Gazonnet j e op 3 meter zand en 6 meter beton door Theo Giele Wieland Zwemer, Heijmans Student, omwonende bouwput door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Wie nieuwsgierig is naar de historische krochten van Vlissingen, moet zaterdag naar het gemeentearchief. MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieu Federatie reikt vanvond in de Druk kerij de Zwarte Lamp Trofee uit voor de beste bijdrage aan een don kere nacht in Zeeland. Achttien ini tiatieven dingen mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32