Loods Tien in nieuw jasje klaar voor komst van Waterdunen BUITEN 19 In deze rubriek volgen we de aanleg en achter gronden van Waterdunen bij Groede. Kustver- sterking en aanleg van een groot natuurgebied gaan daar hand in hand. Vandaag: de ver plaatsing van strandpaviljoen Loods Tien. De gemengde gevoelens over Water dunen begrijpt hij best. Maar puur als strandpaviljoenhouder is René Blankenstijn dolblij met de aanleg van Waterdunen. Het park komt straks op een steenworp afstand van zijn paviljoen, Loods Tien, dat momenteel een totaal nieuw aanzien krijgt. Blankenstijn had, een jaar of twee geleden, het paviljoen bij Breskens net gekocht toen het waterschap langskwam. „Het gebouw kwam te veel in de duinen te liggen", ver telt hij. „Duinen zijn nu eenmaal dyna misch. Daarom kreeg ik de opdracht het pa viljoen een paar meter zeewaarts te ver plaatsen." Daar schrok Blankenstijn wel even van. „Ik had het paviljoen net overge nomen, en enkele aanpassingen gedaan. Tja, dat is dan wel even zuur." Aan de ande re kant gaf het hem dé mogelijkheid om de kleine, uit containers bestaande strandtent om te bouwen tot iets mooiers. „We wor den twee keer zo groot, groeien van 300 naar 600 vierkante meter. Er komt een apart gedeelte voor multifunctioneel ge bruik, zoals vergaderingen en feesten." Dat deel, 'het boothuis', heeft zicht op de Westerschelde en Walcheren. De rest van het paviljoen, dat een lounge-achtige uit straling krijgt, is meer zijwaarts georiën teerd: daar staat immers de bekende vuur toren van Breskens op een paar honderd meter afstand. „Ik heb geprobeerd aan te sluiten bij de strandnota van de gemeente Sluis", vertelt Blankenstijn. „De gemeente wil graag per kustdorp thematiseren. Bij Breskens hoort het predikaat 'maritiem'. Daar ben ik met het ontwerp op ingespron gen." Ook buurman Het Halve Maentje moet, om dezelfde reden als Loods Tien, een stukje worden verplaatst. „Die gaat ook nieuw bouwen. We hopen hierdoor sa men op dit stuk strand een kwaliteitsslag te maken." Loods Tien ligt straks direct aan Waterdu nen. De bezoekers zijn er nog niet, maar de eerste voordelen wél. De parkeerplaatsen zijn immers al klaar, en één ervan ligt pre cies ter hoogte van Loods Tien. „Dat is een grote vooruitgang", geeft Blankenstijn aan. „Voorheen stonden de auto's langs de weg, en als daar geen plaats was, reden ze door." De omgeving krijgt ook een opknapbeurt: de nieuwe vogeltelpost ligt op een steen worp afstand, er komen nieuwe paden door de duinen. „En het waterschap legt een nieuwe afrit aan. Het wordt dan een stuk gemakkelijker om het paviljoen te be reiken, óók voor hulpdiensten." Binnen een paar jaar weten ook meerdaag se bezoekers van Waterdunen én dagjes mensen de weg naar het strand ongetwij feld te vinden. „Als ondernemer ben ik dol blij met Waterdunen", vertelt Blan kenstijn. „Ik heb met de bouw van het pa viljoen al rekening gehouden met een toe komstige groei van het aantal bezoekers. Aan de andere kant begrijp ik heel goed dat landbouwers die hun grond kwijtraak ten, flink geprotesteerd hebben." Blankenstijn startte al begin september met de bouw van de nieuwe Loods Tien, en is dus al een aardig eindje op weg. Hij hoopt rond Pasen 2015 open te gaan. WOENSDAG 22 OKTOBER 2014 Eendenmossels die zich vastgehecht hebben aan een drijver van een visnet, foto's Chiel Jacobusse Eendenmossels behoren tot de familie van de kreeftachtigen. Twee rotganzen aan de vloedlijn. door Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19