Rijk echtpaar zee op voor Franciscus is tevreden o 8 BUITENLAND Betogers en politie slaags in Hongkong Een beschadigde Russische duikboot zou in Stockholmse archipel een noodsignaal hebben uitgezonden. De Zweden spreken officieel van 'een verhoging van militaire aan wezigheid wegens verdachte bui tenlandse onderwateractivitei ten'. Aanleiding is een noodsig naal dat donderdag verstuurd zou zijn vanuit de baai Kanholmsfjarden, zo'n 40 kilome ter ten oosten van het centrum van de Zweedse hoofdstad. De ontvanger zou zich volgens Zwe den bevinden in Kaliningrad, de Russische exclave waar de Russi sche Oostzeevloot is gestatio neerd. Veertien uur later werd een onderzeeboot gespot in de Zweedse baai. De Zweedse minis ter van Defensie Peter Hultqvist sprak over 'een of meer kunstma tige objecten onder het oppervlak van de wateren voor de kust van Stockholm'. Zweedse media citeerden dit weekeinde bronnen die vermoe den dat het gaat om een bescha digde Russische onderzeeër. Het Russische ministerie van Defen sie ontkende gistermiddag dat er Russische schepen in de proble men waren. „Er hebben zich geen buitengewone situaties voorge daan, laat staan noodsituaties", al dus een woordvoerder. Maar Zweedse media meldden gisteren dat een geheim Russisch schip richting Zweden vaart voor een zoektocht naar een mogelijk ver miste Russische onderzeeër. De 'Professor Logatsjev' zou zaterdag avond in alle haast de haven van Sint-Petersburg hebben verlaten. Na het noodsignaal stuurde de Zweedse marine vrijdag schepen en helikopters naar het gebied. De klopjacht wordt bemoeilijkt door de ruim 30.000 eilanden en rot sen van de Stockholm-archipel. Zo'n 200 manschappen kammen de eilandengroep uit, op zoek naar de bron van het noodsignaal. Op basis van privéfoto's meldde dè Zweedse krant Aftonblatet dat het om de onderzeeër Zr. Ms. Bruinvis zou gaan. Hoewel er mo menteel vijf Nederlandse marine schepen voor een oefening in de Oostzee zijn, bevinden die zich niet in de buurt van Zweden. Ma rinewoordvoerder Alex Kranen burg: „Zr. Ms. Bruinvis was vorig weekeinde in Stockholm en oefen de vorige week in de regio, met medeweten van Zweden. Dit weekeinde ligt de Bruinvis in Tal linn, de hoofdstad van Estland." Stockholm bevestigde ook dat het een Russische olietanker in de ga ten houdt. Deze NS Concord zou bij de archipel rondjes hebben ge varen. Mogelijk zou het schip de beschadigde onderzeeër hebben proberen te bereiken. Zweden heeft ruime ervaring met Russische onderzeeërs in haar wa teren. In 1981 strandde de Sov jet-onderzeeër U-137 in de buurt van de Zweedse marinebasis Karlskrona, met een diplomatieke rel tot gevolg. Stockholm ontdek te atoomkoppen aan boord. Na tien gespannen dagen escorteer den de Zweden het schip terug naar open zee. Deze zomer lieten ze op eigen kos ten een 40 meter lang schip (de Phoenix) vanuit Malta zoeken naar de vaak in slechte toestand verkerende boten. Het schip is uit gerust met drones (voor het zoe ken), rubberboten (voor het on derscheppen) en een medisch team. Sinds augustus heeft de boot meer dan 2000 vluchtelin gen van boten op zee geplukt en aan land gebracht of overgedra gen aan de Italiaanse marine. „De paus en VN-baas Ban Ki-Moon hebben het publiek op geroepen actie te ondernemen. We beseften nog sterker dat dit nodig was toen we tijdens een ple- ziervaart een winterjas zagen drij ven, waarschijnlijk van een ver dronken migrant", verklaart het stel hun beweegreden. De Catrambones maakten fortuin met een verzekerings- en nood- hulpbedrijf. Zelf zeggen ze 'welge steld, maar geen miljonairs te zijn'. De missie kost zo'n 400.000 euro per maand, meldt een woord voerder. Het geld van de Catram bones wordt daartoe aangevuld uit andere particuliere fondsen. De missie van de Phoenix is een van de weinige particuliere initia tieven op de Middellandse Zee. De Italiaanse marine meldde dit weekeinde dat met de nationale operatie Mare Nostrum in een HONGKONG - In Hongkong heb ben in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw gewelddadige confrontaties plaatsgevonden tus sen demonstranten en politie. In het dichtbevolkte district Mong Kok vielen betogers agenten aan. Zowel agenten als demonstranten raakten lichtgewond bij de rellen. Volgehs de regering zijn twintig mensen gewond geraakt. Op sociale media brak gisteren protest los van demonstranten die stellen dat de politie de aanval uitlokte. De politie zegt dat agen ten 'minimaal geweld' moesten gebruiken omdat de betogers op eens aanvielen. ring", zei Franciscus op een vol gepakt Sint-Pietersplein. De paus roemde de door hemzelf opgeleg de 'open discussiewijze'. Daar mee werd ook gesproken over on derwerpen die tot nu taboe wa ren, zoals de mogelijkheid van ge scheiden katholieken om de hos tie te ontvangen en toenadering tot (samenwonende) homoseksue- Juist op deze punten spleet de sy node. Tijdens de door Franciscus meteen openbaar gemaakte stem ming over de 66 paragrafen ble ken de teksten over homoseksue len en gescheiden of samenwo nende katholieken niet de twee derdemeerderheid te halen. Ze kunnen daarom ook niet gelden als 'mening van de synode'. Paus Franciscus geeft niet op. Inte gendeel, bij de zaligverklaring, gis teren, van zijn voorganger Paulus VI (1963-1978), toonde de Argen tijn zich strijdbaar, maar ook te vreden met de synode over huwe lijk en gezin van de afgelopen twee weken. De vergadering van bisschoppen leverde een slotdocu ment op waaruit blijkt dat het conservatieve blok in de kerk nog groot en invloedrijk is. „De synode was een grootse erva- Zweden jaagt op duikboot door onze correspondent Koen Verhelst RIGA - De Zweedse marine is uitge varen in de archipel rond Stock holm nadat een noodsignaal rich ting Rusland was onderschept. Naar verluidt zou er een Russische onderzeeër in de problemen zijn gekomen. Het gezin Catrambone (linksboven) bekommert zich op de Middellandse Zee om de redding van vluchtelingen. Deze door Cyril Rosman VALETTA - Na de bootramp bij Lam- pedusa waarbij 366 bootvluchtelin gen verdronken, bekritiseerde paus Franciscus de 'wereldwijde onver schilligheid' tegenover het drama dat zich afspeelt op de Middelland se Zee. Het Italiaans-Amerikaanse echtpaar Chris en Regina Catrambo ne besloot gehoor te geven aan de oproep en zelf vluchtelingen uit zee op te pikken. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - „Laten we ons openstellen voor nooit gedachte wegen en la ten we ons vernieuwen om samen te werken aan het rijks Gods." Een betoger in Mong Kok draagt een helm en een gasmasker om zichzelf te beschermen in de gevechten tegen de politie. Foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8