Kamer eist uitleg over stilleggen kernreactor m Enorme groei poliklinieken voor zieken zonder diagnose Iff? 6 BINNENLAND 66 Alle vereiste tijdelijke maatregelen zijn inmiddels uitgevoerd 66 Al bijna twaalf jaar ontbreekt er van alles aan de veiligheidscultuur 66 Als je je goed voelt, is je pijndrempel ook hoger ff Aanleiding daarvoor is een onder zoek van Brandpunt Reporter en De Volkskrant waaruit bleek dat de reactor vorig jaar is stilgelegd door de Kernfysische Dienst na een reeks incidenten waarbij de veiligheid in het geding was. Ex ploitant NRG maakte nooit de wa re reden voor het stilleggen van de reactor bekend. In een afvaltank bij de reactor werd vorig jaar zó veel uranium gemeten, dat een spontane ket tingreactie mogelijk was. De me ting bleek achteraf niet te klop pen, maar NRG had niet genoeg gedaan om het personeel te be schermen. Bij een ander incident had straling kunnen ontsnappen door onvoorzichtigheid. De Kernfysische Dienst greep van wege de incidenten in en NRG kreeg van het ministerie van Eco nomische Zaken een hoge voor waardelijke boete. Een aantal werknemers is ontslagen vanwe ge het overtreden van 'essentiële' veiligheidsregels. De veiligheidssituatie in Petten is inmiddels een stuk beter, reageert de directie. Het personeel is bijge spijkerd over de veiligheidsvoor schriften. PvdA-Kamerlid Jan Vos wil de situatie rond de reactor niet langer tolereren. „Daarvoor zijn er te veel incidenten. Al bijna twaalf jaar ontbreekt er van alles aan de veiligheidscultuur bij de kernreactor in Petten", zegt hij. „De veiligheid van burgers en me dewerkers moet voorop staan, maar het is wel goed dat de Kern fysische Dienst heeft ingegre pen." D66-Kamerlid Stientje van Veld hoven noemt de situatie 'heel ern stig'. Een veiligheidscultuur die te kortschiet, lijkt haar lastiger aan te pakken dan een technisch pro bleem. Kamerlid Liesbeth van Tongeren (GroenLinks) wil dat Kamp onmiddellijk in actie komt en de reactor in Petten onder ver scherpt toezicht plaatst. Volgens Kamp is de Tweede Ka mer al op de hoogte gebracht. Vol gens hem is de veiligheid nooit in het geding geweest. De roep van uit de Kamer om eigenaar van de reactor NRG onder verscherpt toe zicht te plaatsen, lijkt weinig doel te treffen. De minister wijst erop dat NRG al onder verscherpt toe zicht van de Kernfysische Dienst staat. Vrijdag maakte Kamp nog bekend maximaal 82 miljoen te lenen aan ECN (Energieonderzoek Cen trum Nederland) en dochterbe drijf NRG om de verouderde reac tor nog tien jaar open te kunnen houden. In 2024 vervangt de nieu we onderzoeksreactor Pallas de huidige reactor. In Petten wordt ruim 30 procent gemaakt van het basismateriaal voor medische isotopen, die we reldwijd worden gebruikt voor de behandeling van kankerpatiën ten. In een verklaring stelt de NRG-di- rectie dat er sinds 2013 een nieuw- beleid geldt waarin veiligheid bo ven alles staat. Volgens de directie is alles nu ingericht op-risico-uit sluiting, veiligheidsbeheersing, competenties en deskundigheid. In 2013 is gekeken naar de techni sche staat van de reactor. Een in vesteringsprogramma moet de be trouwbaarheid voor de toekomst garanderen. „Alle vereiste tijdelijke maatrege len om de installaties weer be trouwbaar in bedrijf te kunnen nemen, zijn inmiddels uitge voerd", stelt de directie. M mmm. *5ör SpprEZWp \;v.s fiü mi mi «u w* «mé De klachten variëren van ver moeidheid, prikkelbare darmen, oorsuizen en rugklachten tot ver lammingen, stuipen of zelfs blind heid. Patiënten ondergaan vaak talloze onderzoeken om uiteinde lijk zonder diagnose en mét klach ten weer naar huis te moeten. Lichamelijk Onvoldoende ver klaarde Klachten (LOK) heet dit in medische termen. Bij hoeveel Nederlanders dit speelt, is lastig te zeggen, stelt bedrijfsarts Rob Hoedeman van ArboNed Utrecht, die erop promoveerde. „Het wordt al gauw een definitiekwes tie. Strenge onderzoekers komen uit op 20 procent van de consul ten van artsen, onderzoekers die een ruimere definitie hanteren op 40 procent. Ik ga in het midden zitten en zeg dat het bij 30 pro cent zeker speelt." „Wat doe je bijvoorbeeld met ie mand die na een lichte hartaanval na een jaar nog aan het tobben is, terwijl anderen na twee of drie maanden alweer aan het werk zijn? Strenge onderzoekers zullen dat een hartaanval blijven noe- mèn, anderen zullen het na die twee of drie maanden over LOK hebben." Jaap Spaans van het landelijke Netwerk Onvoldoende verklaarde Lichamelijke Klachten (NOLK) vertelt dat bij dat netwerk inmid dels 52 instellingen zijn aangeslo ten waar LOK-patiënten terecht kunnen. De groei stopt voorlopig niet, verwacht hij. „Hoewel die niet meer zo exponentieel zal zijn als in de jaren hiervoor." De behandeling in gespecialiseer de LOK-poliklinieken is bewezen effectief en zorgt voor grote bespa ringen, stellen Hoedeman en Spaans, vooral op de onderzoeks kosten van wat anders draaideur patiënten worden; mensen die zie kenhuis in, ziekenhuis uit gaan. Carsten Leue is psychiater bij zie kenhuis Maastricht UMC, dat als een van de eerste in Nederland speciale zorg aan LOK-patiënten bood. Hij vertelt dat als een nieu we patiënt zich meldt, een team deskundigen van verschillende af delingen eerst checkt of geen diag nose over het hoofd is gezien. Daarna wordt een behandelplan gemaakt. „Omdat bij een meerderheid van de patiënten sprake is van een combinatie van lichamelijke en angst- en stemmingsklachten, be staat zo'n behandelplan meestal uit een combinatie van medicij nen, gedragstherapie en fysiothe rapie", legt hij uit. „De gedragsthe rapie is doorgaans gericht op de gevolgen van LOK; bijvoorbeeld doorkrijgen dat je uit angst voor de pijn automatisch de plek ont ziet waar die zich manifesteert, waardoor op andere plekken nieu we klachten ontstaan. Het is dan zaak dit te veranderen." Het zijn dus de symptomen die worden aangepakt in plaats van de kwaal. „Het mes snijdt zo aan twee kanten", zegt Leue. „Want als je je goed voelt, is je pijndrem pel ook hoger." door Roel van Leeuwen PETTEN - Een meerderheid van de partijen in de Tweede Kamer wil dat minister Henk Kamp (Economi sche Zaken, WD) snel uitlegt wat er nu precies aan de hand is bij de kernreactor in Petten. Directie NRG PvdA-Kamer!id Jan Vos regiokatern: Intensiever toe zicht kerncentrale Borssele WllllJi!!'! Wiiirïiïfa I De nucleaire installatie bij Petten. Volgens minister Kamp is de veiligheid er nooit in het geding geweest, foto Frans Lemmens/HH door Saskia Wassenaar ZEIST - Ziek zijn zonder dat duide lijk is waardoor; bij ongeveer een derde van alle bezoeken aan huis artsen, bedrijfs- en verzekeringsart sen lijkt dit het geval. Het aantal poliklinieken gespecialiseerd in de behandeling ervan is de laatste ja ren heel hard gegroeid. Carsten Leue, psychiater www.nolk.info

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6