ZEELAND 25 tiger dan verwacht) en het jachthaventje van Hoedekenskerke. Het idee ontstond in het ka der van Kansen in Zeeland, een initiatief van Het Centrum voor beeldende kunsten, vorm geving en architectuur (CBK), Stichting Het Zeeuwse Gezicht en de Zeeuwse tak van archi tectenkoepel BNA. Creatievelingen werden uitgedaagd met idee ën te komen om Zeeland 'wat spannender' te maken. De twee architecten en de twee beel dend kunstenaars speelden daar op in met 'Buitenland'. „Het zag er prachtig uit", herin nert Schenk zich nog. „Het zouden ook duur zame woningen worden met gebruik van ener gie uit de Westerschelde. Ik weet ook nog dat het dorp er niet helemaal weg van was. Er was commotie. Het uitzicht op de Westerschelde was weg, vreesden ze. Ik zag het als raadslid uiteindelijk ook niet als een haalbare kaart. Het lukte niet investeerders te vinden." Borselse raadsleden konden in een mum van tijd een aantal mogelijke belemmeringen (bij voorbeeld op het gebied van natuurregels) op sommen. „Maar als je meteen rekening houdt met beperkingen, kom je nergens. Er zullen vast nog de nodige aanpassingen worden ge daan, maar waarom zou een liefhebber van na tuur dit idee niet omarmen? Vanuit een paal woning beleef je de natuur op een prachtige manier", vertelde Bos. De dorpsraad Hoedekenskerke was verrast door het plan van de architecten en kunste naars om havengebied meer bij het dorp te be trekken. Dorpsraadsecretaris Arjan van Erk had zo zijn bedenkingen. „Ik ken het plan ei genlijk nog amper, maar mijn eerste persoon lijke indruk is dat dit niets wordt. Volgens mij zit niemand in het dorp op zo'n futuristisch project te wachten. Maar misschien stel ik mijn mening wel bij als ik iets meer van het plan heb gezien", zei hij. Het kunstenaars- en architectenkwartet dacht overigens dat het 'paalhuisjespark' ook prima kon aansluiten bij een ander spraakmakend initiatief in Hoede kenskerke: een zonnebos vol bomen met zon necollectoren. Dat zonnebos is er tot op de dag van vandaag ook niet gekomen. De vier bedenkers wilden 'Buitenland' zelf verder ontwikkelen. De kosten van het project bedroegen anderhalf tot twee ton. Uitvoering was voorzien in 2013. „Nogmaals, het was een prachtig idee, maar het is dus uiteindelijk niet gelukt daar uitvoering aan te geven", aldus wethouder Schenk. De gemeente Borsele had onlangs nog contact met het viertal om ze te informeren over een nieuw project om Hoedekenskerke, de omge ving en de Westerschelde beter op het toeris- Vanuit een paalwoning beleef je de natuur van de Westerschelde op een prachtige manier. Waarom zou je het idee niet omarmen? tische netvlies te krijgen. Stedenbouwkundig bureau OD205SL heeft, geïnspireerd door het gebied, geheel belangeloos het visiedocument HKK (Hoedekenskerke) 360 graden gemaakt. Geen paalwoningen en buitendijkse zwemba den meer, maar een meer realistische kijk op ontwikkelingen die volgens het bureau kans rijk zijn. Het gaat dan vooral om het opzetten van een Toeristisch Ontwikkelings Punt (TOP) in een kleinschalige wellness-voorzie- ning op het havenplateau bij de jachthaven. Vanuit dit TOP krijgt de toerist arrangemen ten aangeboden en wordt de toerist de weg ge wezen naar bestaande voorzieningen zoals de stoomtrein en de vlindertuin. „We vonden het wel netjes de vier bedenkers van de paalwoningen op de hoogte te brengen van het visiedocument. We stelden ze de con crete vraag in hoeverre ze nog mogelijkheden zagen in 'Buitenland'. Dan zou het betrokken kunnen worden bij het visiedocument. Ze snappen echter dat de paalwoningen in de hui dige tijd niet meer realistisch zijn. Daar zijn gewoonweg geen investeerders voor te vin den. De huisjes zijn daarom definitief van de baan", zegt Schenk. Wat wel doorgaat zijn de inspanningen van het stedenbouwkundig bureau geïnteresseer de partijen te vinden voor ontwikkeling van het havenplateau. Op 11 november is een infor matiebijeenkomst in Hoedekenskerke. Er is ook een website. www.hkk360.nl. Bij het jachthaventje van Hoede- kenskerke waren de paalwoningen gepland. Die komen er niet. De modernisering van het haventje staat echter nog wel op het pro gramma. foto Izaak Verkeste bleef bij droomland Lilian Bos, architect

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59