Eindelijk weer wat te vieren GEHELE COLLECTIE 20 ZEEUWS-VLAANDEREN AFSCHEID BENNIE HEK DE HOUDOE'S 'k Èn d'r van henoöt'n bi joe te zin Moar alles hoad oit noa de kloöt'n Eêrder dan je docht, misschien... Bier en schlagers op Oktoberfest Terneuzen Het is slechts een kwestie van tijd voor er in Zeeuws- Vlaanderen weer bevers en otters zijn te vinden. EANS Ma 20 Okt t/m Zo 26 Okt TERNEUZEN - Het is niet de bedoe ling dat hier bevers en otters wor den uitgezet. De dieren maken een sterke opmars in de omliggen de gebieden. De dieren moeten zélf de overstap naar Zeeuws- Vlaanderen maken. De Zeeuwse Werkgroep Soorten beleid, met daarin afgevaardigden van Zeeuwse natuurclubs, Natuur monumenten, stichting Land schapsbeheer Zeeland, stichting Het Zeeuws Landschap, Staatsbos beheer en de provincie, wil aan het begin van het jaar een sympo sium beleggen om Zeeland voor te bereiden op de komst van de bever en de otter. Plan is ook een voorlichtingsfolder uit te geven voor beleidsmedewerkers van Rijkswaterstaat, het waterschap en eigenaren van natuurgebieden; hoe bever- en ottersporen te her kennen zijn en hoe ervoor te zor gen dat de dieren hier goed kun nen gedijen. Zo is het nodig dat extra gelet wordt op muskusrat- vallen en visfuiken waar otters in kunnen verdrinken en ook moet erop worden gewezen hoe bomen kunnen worden beschermd tegen de knaagdrang van bevers. Otters kwamen volgens Pepijn Calle, ecoloog bij Het Zeeuws Landschap, tot eind jaren zeven tig voor in Zeeuws-Vlaanderen. Daarna raakten de marterachtige roofdiertjes hier uitgestorven. Er is nu een kleine populatie vlakbij de Belgische grens bij Wachtebe- ke waargenomen. Bevers komen al ruim twee eeu wen niet meer voor in Zeeuws- Vlaanderen. Hun biotopen ver dwenen. Door de verzoeting en aanleg van nieuwe natuurgebie den en een beter beheer van be staande natuurvriendelijke oevers door het Waterschap, zullen ze zich hier nu wel thuisvoelen. De grote knaagdieren zijn al ge spot in het Krammer-Volkerak. Calle: „Ze hoeven dus alleen nog maar het kanaal over te zwem men en dan zijn ze al in de pro vincie." Ook zouden ze al langs de Schelde tussen Gent en in Ant werpen gezien zijn. Voor beide soorten vormt ons landschap, rijk aan kreken en vochtige natuurge bieden, een zeer aantrekkelijk leef gebied. De laatste jaren is veel aandacht besteed aan het aanleggen van ecologische verbindingszones. Zo wordt nu de laatste hand gelegd aan de Papeschorpolder tussen Sas van Gent en Sluiskil. Hier door kunnen dieren veilig tussen Oost- en West Zeeuws-Vlaande ren migreren. Zo ligt er al een tun neltje onder de drukke weg langs het Kanaal van Gent naar Terneu- zen waar dieren, zoals ook de ot ter en de bever gebruik van kun nen maken om over te steken. Ook bij de verbreding van de Trac- taatweg wordt straks gezorgd dat deze dieren veilig onder de weg door kunnen. HULST - Waar het tien jaar gele den zowat begon, en temidden van hun grootste fans, daar trok ken Bennie Hek en de Houdoe's* zaterdagavond de stekker er uit: in Hulst. Het afscheidsconcert was er een met een lach en een traan. En kippenvel. Ze spugen niet in een pint en daarom was de plaats van het af scheidsconcert ook erg goed geko zen: de moutzolder van de Huls ter brouwerij De Halve Maan. Bennie Hek (Edie van Driel, 43, We wonen erg ver uit elkaar en iedereen heeft ook zo zijn eigen beslommeringen zang) en de Houdoe's Jesse Broek (38, gitaar), Ries Jacobs (40, basgi taar) en Joris Verstraeten (37, drums) vinden het mooi geweest. De vijf studiematen die elkaar vonden in Tilburg wonen inmid dels door het hele land (Hulst, Utrecht, Zaltbommel en Den Bosch) en dat maakt repeteren en bij elkaar komen om nieuwe num mers te schrijven best lastig. „Ie dereen heeft tegenwoordig ook zo zijn eigen beslommeringen", zegt Hek/Van Driel. „Daarom hebben we besloten er een punt achter te zetten." Op het stoppen van de 'Zee- Bra-rockformatie' (Zeeuwse en Brabantse rockers) is door fans en in de Zeeuwse muziek- en dialect wereld met grote teleurstelling ge reageerd, tot genoegdoening van het viertal. „Leuk! Eindelijk erken ning!", zegt Van Driel geksche rend. Want over erkenning heb ben Bennie Hek en de Houdoe's nooit te klagen gehad. Een kleine bloemlezing; in 2004 kwam in ei gen beheer de eerste cd uit: Mega Melige ZeeBra-Rock. Met hierop hun eerste en een van hun be kendste hits: Un hast die a Truus 'eet (naar A boy named Sue van on der meer Johnny Cash). Het num mer was landelijk diverse malen te horen in het radioprogramma Andermans Veren op Radio 2. In 2006 en in 2008 werd de ju ryprijs van de liedjeswedstrijd Zing Zeeuws gewonnen. In 2007 bereikte het nummer De Solonaise de tiende plaats in de Carnavals Top 30 van Omroep Brabant, en werd met 'Truus' de 20e plaats in de Zeeuwse Top 40 van Omroep Zeeland bereikt. In 2008 lanceerde de band in sa menwerking met Petra de Boeve- re (Het Meisje van de Slijterij) de carnavalssingle Boemlala in het tv-programma Mooi! Weer De Leeuw en in datzelfde jaar kwam de tweede cd uit: het 'Paars met KAPELLEBRUGSE KERMIS UM CRAAUW - In een enorme versier de feestent op het sportveld in Graauw wordt zaterdagavond weer het Oktoberfest gehouden. Vanaf 20.00 uur serveren in dirndl gestoken deernes enorme pullen bier die de - vaak ook in Beierse jurken en lederhosen ge stoken - gasten zich aan lange ta fels laten smaken. Partyband Zu- gabe en dweilorkest de Bareelen zorgen voor de muziek. Wegens aanpassing van de keuken zijn wij nog t/m 3 november gesloten. Vanaf 4 november bent u weer van harte welkom! Happy Garden Zuidlandstr. 28 Terneuzen T. 0115-697045 Noordstraat 34 GEOPEND 9:30-17:30 Bevers en otters terug Rockers in de streek zingen De Leste door Sheila van Doorsselaer door Sheila van Doorsselaer Bennie Hek/Edy van Driel 1 KAPELLEBRUC - Met een springkasteel, eendjes vissen, een schietkraam en ijs, friet, een wafel of broodje paling vierde Kapellebrug zondag een beetje kermis als vanouds op het erf van Freddy Warrens aan de St. Janstraat. Met café Fabie verdween jaren geleden ook de kermis. Alleen fanfare St. Jan deed altijd nog een rondgang. Nu deden ze dat ook op het erf. foto Peter Nicolai 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56