Bij elk nieuw centrum melden zich spontaan veel vrijwilligers aan Renata (8) overleden aan zeldzame leukemie H: m en 4 BINNENLAND VLUCHTELINGEN leder nieuw asielzoekerscentrum roept op dit moment gemengde en felle reacties op. ZWOLLE/ORANJESTAD - Astrid van Gelder (24) twijfelde geen mo ment. Dit zou haar eigen, kleine bijdrage zijn aan het lenigen van de nood in de wereld. Toen ze hoorde dat er 400 asielzoekers naar de IJsselhallen in Zwolle zou den komen, nam ze contact op met Vluchtelingenwerk: of ze vrijwilliger kon worden. Nu houdt ze drie keer per week twee uur spreekuur in een kantoortje in de hal waar 400 vluchtelingen, vooral Syriërs, slapen op stapel bedden. „We beantwoorden vra gen over de asielprocedure. We kunnen niet altijd het gewenste antwoord geven, maar je merkt dat ze het prettig vinden dat ze er gens terecht kunnen." Waar een nieuw asielzoekerscen trum doorgaans gepaard gaat met protesten en onstuimige informa tiebijeenkomsten, tikt Vluchtelin genwerk driftig tientallen namen op van mensen die zich aanbie den als vrijwilliger. 6.800 zijn het er inmiddels, verspreid over heel Nederland. „En dit zijn alleen de mensen die via ons werken", zegt Lies Jellesma, werver van vrijwilli gers bij de organisatie. „Er mel den zich ook veel mensen die kin deren les willen geven, willen le ren jongleren of goochelen, of met ze willen voetballen. Die stu ren we door naar het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers of naar particuliere initiatieven." Bij de opvang in vakantiepark Oranje in Drente ging de aanmel ding van vrijwilligers zó hard, zegt Jellesma, dat de vacature voor 'vrijwilligers gezocht' van de website is gehaald. „Er stonden el ke dag mensen voor de deur die hun diensten aanboden." Het zijn vooral vrijwilligers uit Oranje zelf of uit de directe omge ving. Dat is opmerkelijk. Hetzelf de Oranje protesteerde tegen de overlast van de vluchtelingen in het vakantiepark. Het buurtcomi- té eiste dat er maximaal 250 zou den komen in plaats van de ge plande 1400. Een groep van 100 vooral Afrikaanse mannen werd al verplaatst. Voornaamste argumenten: het zijn er teveel, ze overstromen de supermarkt en de buurtbus, lo pen met vier man naast elkaar over de weg. Het verstoorde het normale leven in het kleine dorp. Jellesma: „Dat is niet zo raar: nor maal is het een verlaten vlakte In mijn omgeving kreeg ik vooral veel waardering voor mijn vrijwilligerswerk met een kanaal, nu lopen er op eens mensen. Het zijn vooral de negatieve reacties die de meeste aandacht krijgen, de anderen spre ken zich niet zo uit. Maar ik was in de Jumbo-supermarkt in Smil- de, daar vlakbij, en daar zeiden ze: laat die mensen maar komen!" Ook in Zwolle was er veel scepsis bij de aankondiging van de nood opvang van 400 man in een expo sitiehal midden in een woonwijk. Er waren ook meer dan honderd vrijwilligers. „Veel mensen heb ben kleding gebracht", zegt As trid van Gelder. Inmiddels heb ben twee teams van SV Zwolle een potje tegen de vluchtelingen gevoetbald. Van Gelder: „In mijn omgeving kreeg ik vooral veel waardering voor mijn vrijwilli gerswerk: goed dat je dat doet." Soms zijn de vragen die ze krijgt lastig. „Gisteren kwam er een Sy riër wiens vrouw nog daar is en binnenkort gaat bevallen. Hij moet het kind erkennen na de ge boorte, anders is hij officieel niet de vader. Hoe los je dat op? Dan gaan we bellen met de Syrische ambassade." Vluchtelingenwerk zoekt mensen met minimaal een hbo-opleiding, nodig voor het opstellen van rap porten en het hebben van contac ten met advocaten en de IND. Die mensen zijn niet alleen nodig bij de noodopvang, maar ook als een asielzoeker een verblijfsvergun ning heeft en begint aan zijn inte gratie in Nederland. Van Gelder: „Dit werk is bevredigend. Ik ben deze mensen van dienst. Als wij niet in dat kantoor zitten, wordt hun vraag niet beantwoord." ASIELZOEKERSCENTRA IN NEDERLAND <2 tf Breda QC) 1 Ze is niet meer ontwaakt uit de kunstmatige coma waarin ze sinds augustus werd gehouden na complicaties bij een beenmerg transplantatie. Haar familie kwam in het voor jaar van 2012 naar Nederland en vroeg politiek asiel aan. Het gezin kwam terecht in het asielzoekers centrum in het Limburgse Bae- xem. Omdat ze de Europese Unie via Polen hadden betreden, stuur de de Immigratie- en Naturalisa tiedienst hen naar dat land terug. Enkele weken voor haar uitzet ting kreeg Renata last van hoge koorts en bloedneuzen. De medi sche dienst van het asielzoekers centrum besloot enkele dagen af te wachten. De ouders gingen naar een huisartsenpost. De arts daar bestelde een bloedonder zoek, maar dat werd niet uitge voerd. Het gezin werd naar het Detentiecentrum Rotterdam ver voerd en op een vliegtuig naar Po len gezet. Daar bleek dat Renata aan een Acute Lymfatische Leukemie (ALL) met het Philadelphia-chro- mosoom lijdt, een zeldzame va riant. Chemotherapie is dan meestal niet afdoende; een been mergtransplantatie is nodig. Daar door is de kans op complicaties groter dan bij gewone ALL. De zaak kwam in de zomer van 2013 aan het licht. Artsen verklaarden toen dat de ziekte op basis van de eerste bloedresultaten in Polen eerder vastgesteld had moeten worden en dat Renata in direct le vensgevaar verkeerde. In opdracht van staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justi tie, WD) hebben de inspectie diensten voor de gezondheids zorg en veiligheid en justitie vo- rig jaar een niet-openbaar rapport opgesteld. Zij concludeerden dat de procedures goed zijn gevolgd. Renata zou door de verlate diagno se geen extra risico hebben gelo pen. Die conclusies krijgen veel kritiek uit medische hoek. SP-ka- merlid Gesthuizen, die vaak bij Renata op bezoek ging, stelt dat haar kansen beter waren geweest als ze niet was uitgezet. Teeven besloot het gezin permanent te rug te halen naar Nederland. Renata werd eerst behandeld in het Erasmus MC in Rotterdam. Voor de beenmergtransplantatie werd ze overgeplaatst naar het UMC Leiden. Renata's dood heeft veel emoties losgemaakt. In een persverklaring roept de familiead vocaat op tot terughoudendheid. Asielzoeker kan rekenen op door Cyril Rosman Astrid van Gelder l'I'HI Capaciteit bestaande locaties «mm Capaciteit nieuwe locaties £0] Bungalow/recreatiepark j li Voormalige gevangenis Den Helder Bergen aan Zee d Heerhugowaar A Ikmaar Katwijk Utrecht Wassenaar s Gravendeel Budel fy 1mj? IllfSpfs I Renata en haar vader Abram Agamiryan. foto EO door Michiel van Blommestein LEIDEN - Renata Agamiryan (8) uit Georgië is vrijdagavond overleden in het Leids Universitair Medisch Centrum. Staatssecretaris Teeven besloot het gezin permanent terug te halen naar Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4