Cameramuseum vangt bot na hulpvraag Sportdorp Burgh-Haamstede weer van start na een zomerstop SMWO zoekt de mantelzorgers weer op I I Mijlpaal voor Dikke Toren HOBBY Eerste hobby- en creatiefbeurs Burgh-Haamstede trekt ruim 400 bezoekers naar sportcentrum. 20 SCHOUWEN-DUIVELAND 60.000 BEZOEKERS De opzet van de beurs is geva rieerd in aanbod. Van kaarten ma ken tot het roken van vis. Nee, de sporthal Westerschouwen in Burgh-Haamstede stond niet blauw van de rook, maar wie met Rinus Smalheer uit Dreischor in gesprek ging, kon in korte tijd toch veel leren over de kunst van het roken. Smalheer is hobbyist, al zou je dat gezien zijn professio nele materiaal niet zeggen. „Mijn thema is van hobby tot ambacht", vertelt hij. Hij staat niet zo vaak op dit soort beurzen. „Ik ben voor al bij feesten en partijen", zegt hij. Marleen Konings uit Wouw staat juist wel vaak op fairs en beurzen om een beetje te verko pen. „Dan kan ik weer nieuw ma teriaal kopen." Ze noemt haar zeepjesmakerij 'een uit de hand gelopen hobby'. „Kijk, je begint met gietzeep, die breek je in klei ne stukjes en verwarm je. Dan ko men er geur- en kleurstoffen bij en giet je het in een mal", ver klapt Konings een deel van het ge heim van de smid. En dat is nu juist de bedoeling van deze beurs. Geen kramen waar je alleen kan kopen, maar een beurs waar de monstraties zijn en waar uitleg worden gegeven. Een kans die Erik Brugman niet aan zich voorbij laat gaan. Samen met zijn vrouw is hij speciaal uit Rotterdam gekomen om naar de ze beurs te gaan. Hij zit geconcen treerd achter een kantkloskussen. „Dit is leuk om te doen als ik het zou kunnen", zegt hij terwijl hij worstelt met de klosjes. Maar na een minuutje of tien prutsen en uitleg heeft hij de techniek wel zo'n beetje onder de knie. „Ik ben er zeker van dat hij dit thuis ook gaat proberen", zegt zijn vrouw. Brugman houdt van handwerken, zijn vrouw is meer van het grove werk als klussen en schilderen. „Bij ons is het omgekeerd." Audry houdt het bij knutselen met 'foam clay'. Ze huppelt weg met een kleurrijk paardje in haar hand. Is het moeilijk? „Nee hoor, je drukt het er gewoon op", legt ze beeldend uit op een manier zo als alleen kinderen dat kunnen doen. Maar het is niet alleen 'doen'. Er zijn ook koopjes te halen, zoals bij Heieen de Ridder uit Goes. Haar gebreide sokken trekken veel be kijks. „Zeven vijftig, dat is niet duur." De sokken zijn door De Ridder op de breimachine ge maakt. „De teen brei ik met de hand en daarna maas ik ze dicht. Er is een naad, maar daar voel je bij het dragen niets van." De Rid der is een hobbyist pur sang. Haar kraam staat overvol met zelfge maakte dingen, van gebreide kerstballen tot ingemaakte cour gettes en jam. Alles voor een zacht prijsje te koop om weer nieuw materiaal te kunnen ko pen. „Wat moet je anders doen in de wintermaanden?" Organisatoren Wilma Vreden- bregt en Janny Kristelijn zijn zeer tevreden over de belangstelling voor beurs. „Wat mij betreft vol gend jaar weer", zegt Kristelijn. Het museum had een verzoek in gediend voor ondersteuning in de vorm van (incidentele) subsidie of hulp bij huisvesting omdat het museum kampt met een exploita tietekort, ondanks dat elk jaar meer bezoekers het museum in de Visstraat weten te vinden. De gemeente wijst het verzoek af omdat in 2013 besloten is maxi maal vijf musea financieel te on dersteunen. Daardoor hebben de overige musea op het eiland geen enkele kans, concludeert Noomen. „Het wachten is feitelijk op het verzelfstandigen van het Stadhuismuseum, dan komt er weer een plekje vrij." Om daar voor in aanmerking te komen, moet het Cameramuseum dan wel concurreren met de andere musea op het eiland die ook geen subsidie krijgen. Noomen had vooraf nog wel hoop gehad dat de gemeente steun zou bieden. Het museum is sinds de opening flink gegroeid en heeft zich - mede op advies van de toenmalige wethou der - aangesloten bij de vereni ging van Schouwse Musea (VMSD). Ook is binnen de collec tie een stevige component 'Schouws erfgoed' opgenomen, ook een voorwaarde voor subsi die. „En ondanks het positieve ad vies van de VMSD krijgen we nu toch niets", verzucht Noomen. „Eerst advies vragen en dan zeg gen dat maar vijf musea subsidie kunnen krijgen. Dan denk je: 'waar doe ik al die moeite voor?"' Het bestuur van het Cameramu seum overweegt in beroep te gaan tegen de afwijzing. „En daar naast zullen we op zoek moeten gaan naar andere subsidiebron nen." Uit de gemeentelijke stuk ken blijkt dat - mede naar aanlei ding van deze afwijzing - het sub sidiebeleid 'aan herijking toe is'. Toch biedt dat volgens wethouder Jacqueline van Burg geen hoop voor het Cameramuseum. „Nee, dat geldt voor het hele subsidiebe leid en niet alleen voor musea." Sportdorp Burgh-Haamstede is opgezet om zoveel mogelijk men sen in beweging te krijgen en richt zich vooral op de 55-plusser. Dat er belangstelling is, bleek afge lopen voorjaar tijdens de enquête die gehouden is onder de inwo ners. „Er zijn bijvoorbeeld 25 men sen in beeld die wel willen wan delen", zegt Vader. Het is nu alleen de kunst om de vraag en het aanbod met elkaar in overeenstemming te laten ko men, legt hij uit. In het geval van de vraag naar wandelen kan je dan bijvoorbeeld denken aan de combinatie van wandelen en ge nieten van de natuur door IVN er bij te betrekken. „Of het program ma Elke Stap Telt, waarbij een gro te interactie is met de deelne mers. Mensen moeten kunnen kiezen." Niet alleen de fysieke ge zondheid is belangrijk. Ook het sociale aspect van in beweging ko men is volgens Vader erg belang rijk. Bewegen in groepsverband betekent vaak ook nieuwe contac ten op doen en dat kan helpen te gen vereenzaming. „En soms is het dan nodig dat mensen wor den opgehaald, meegenomen door bijvoorbeeld de buurvrouw. Daarvoor hebben we ook tips en tricks voor de verenigingen." De stuurgroep Sportdorp heeft nog meer plannen. Zo is het de be doeling begin volgend jaar te star ten met een fittest voor voor de 55-plussers. ZIERIKZEE - Mantelzorgers op Schouwen-Duiveland worden op 10 november, de jaarlijkse dag van de Mantelzorg, weer in de bloemetjes gezet door SMWO Schouwen-Duiveland. Het is be doeld als een hart onder de riem voor de vele vrijwilligers die de (gedeeltelijke) zorg op zich heb ben genomen voor een naaste of buurman of-vrouw. Om zoveel mogelijk mantelzor gers te bereiken, roept SMWO in woners van Schouwen-Duiveland op om mantelzorgers uit de eigen omgeving aan te melden voor de ze dag. Mantelzorgers zijn de men sen die op basis van een relatie (partner, buurman of -vrouw vriend of bijvoorbeeld ouder) zorg verlenen aan iemand. Vrijwil ligers die via een organisatie zorg verlenen vallen niet onder de doelgroep. Aanmelden kan tot 1 november, bij voorkeur digitaal via de website www.welzijnsd.nl. Om de bloemetjes te kunnen be zorgen, is het van belang om niet alleen de naam, maar ook de adresgegevens zo volledig moge lijk in te vullen. SMWO zoekt ook nog vrijwilli gers die op 10 november mee wil len helpen de bloemetjes te bezor gen. Aanmelden hiervoor kan ook via de website. Ideeën opdoen door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Het is gezellig druk tijdens de eerste hobby- en creatiefmarkt van de Ondernemers vereniging Burgh-Haamstede. Veel vrouwen, maar ook opvallend veel mannen. „Ik doe dit liever dan met mijn vrouw gaan winkelen", grapt een van hen. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het Cameramuseum in Zierikzee krijgt geen financiële of materiële steun van de gemeente Schouwen-Duiveland. „Teleurstel lend", zegt voorzitter Bob Noomen. ZIERIKZEE - De familie Nijssen uit Barendrecht is in de bloemetjes gezet om dat zij dit seizoen de 60.000e bezoekers waren van de Dikke Toren in Zierik zee. De familie was een dagje uit en besloot de toren te bezoeken. Vorig jaar bleef de teller staan op 48.000 bezoekers. De Dikke Toren is te beklimmen. Be neden zijn een informatiepunt en een expositie, foto Izaak Verkeste I 'Christmas carol'-muizen. Te koop De bonbonnetjes van zeep zien er De sokken van Heieen de Ridder of zelf maken voor Kika. bedrieglijk echt uit trokken veel bekijks. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Na een zo merstop gaat Sportdorp Burgh- Haamstede weer van start. Op 10 november wordt een avond gehou den met verenigingen uit het dorp. „Het doel is de verenigingen weer mede enthousiast te maken voor sportdorp en samen te kijken waar wij de verenigingen kunnen hel pen", zegt voorzitter Patrick Vader van de stuurgroep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46