De Kuip is weer van Feyenoord, maar de vraag is voor hoelang l' I I Joël Veltman ziet om zich heen veel misgaan I 2 SPORT Jetro Willems (20) plaveit de weg voor PSV naar de tiende thuiszege op rij, AZ met 3-0 opgeveegd. ef Het gejuich van het Rotterdamse thuispubliek dat losbarstte bij het eindsignaal van scheidsrechter Makkelie leek eerder gevoed door opluchting dan door pure vreug de. Of misschien maskeerde het wel de plaatsvervangende schaam te over zo veel gebrek aan scherp te. Met de derde thuiszege op rij (de Europese winst op Standard Luik meegerekend) lijkt De Kuip weer van Feyenoord te zijn. De vraag is echter gerechtvaardigd voor hoe lang. Als Feyenoord zo onzorvul- dig met zijn kansen omspringt als tegen het povere Heracles, wordt de Rotterdamse voetbaltempel nooit de onneembare vesting die de thuisclub er zo graag van wil maken. Nog maar een handvol weken ge leden is het dat iedereen De Kuip in- en uitliep en de punten mee nam. Of Feyenoord nu slecht (te gen FC Utrecht en Willem II) of erg goed (tegen Ajax) speelde. Nooit eerder pakten de Rotter dammers in een seizoensstart zo weinig punten in eigen huis, zelfs met de wedstrijd van zaterdag er bij. De kentering die drie weken geleden werd ingezet in de com petitiewedstrijd bij Go Ahead Eag les en die een vervolg kreeg in de twee volgende thuiswedstrijden, zorgde wel -voor een positieve sfeer rond de stadionclub. En voor het geloof dat Heracles het volgende simpele slachtoffer zou worden van de voetbalmachine die trainer Fred Rutten met de 4-o-zeges op Go Ahead en FC Groningen op de rails gezet leek te hebben. Daar had het zaterdag in het be gin van de wedstrijd ook alle schijn van. Heracles verdedigde dermate kinderlijk dat Feye- noords Europa League-held Elvis Manu binnen twintig minuten zijn eerste twee competitiegoals op het scorebord kon schieten. Eerst na een crosspas van Luke Wilshire, daarna uit een hoek schop van Jens Toornstra. „Hope lijk is dit het begin van meer. Ik weet zeker dat ik dat kan", zei 'Ma- nutelli' na zijn eerste eredivisie- treffers van dit seizoen. Vervolgens begon de grote kan- senmis-show. En na rust leek Feyenoord zichzelf in slaap gesust te hebben. Een overtreding van Wilkshire - „Domme actie, het was inderdaad een penalty", vond hij zelf - deed de Rotterdammers weer wakker schrikken. Jeroen Veldmate benutte de strafschop en schoot de 2-1 voor Heracles bin nen. Een geërgerd ogende Fred Rutten spoorde zijn team vanaf de zijlijn aan tot. nieuwe aanvals driften, maar ondanks alle nieu we kansen niet tot meer doelpun ten, waardoor het tot het einde toe billen knijpen bleef. Doelman Kenneth Vermeer voor kwam op het laatste moment met Het werd nog heel spannend. Dat had eigenlijk niet gehoeven. een prima redding op een inzet van Bryan Linssen zelfs nog een ultieme gelijkmaker van Heracles. „Het werd nog heel spannend", zei Terence Kongolo na afloop. „Dat had eigenlijk niet gehoe ven." Met die twee zinnen vatte de centrale verdediger uiterst kernachtig de hele wedstrijd sa men. Rutten stelde achteraf dat hij nooit het gevoel gehad had dat Heracles nog gelijk zou maken in de door Feyenoord gedomineerde wedstrijd. „We speelden minder sprankelend dan in de wedstrij den hiervoor, maar de overwin ning was zeker verdiend. Daarbij zijn de drie punten, in de fase waarin wij zitten, het belangrijk ste." Rutten had Feyenoord aan de wedstrijd laten beginnen met Jo ris Mathijsen op de plaats van de geblesseerde Sven van Beek (bo venbeen) in het hart van de defen sie. De routinier viel kort na rust met klachten aan zijn kuit uit en werd vervangen door de heel be hoorlijk debuterende Matthew Steenvoorden. Rutten zei na af loop niet te verwachten dat Mat hijsen op tijd fit zal zijn voor het Europa League-duel met HNK Rijeka, komende donderdag in Kroatië. EINDHOVEN - Jetro Willems is geen jongen die de komende acht tegenstanders van PSV even uit zijn hoofd opdreunt. Zijn loopje oogt soms laconiek. Bijna elk duel zijn er wel een paar totaal onnodi ge slordigheidjes. Het zou er alle maal weinig toe moeten doen. Willems heeft zoveel in huis dat hij zijn zwakke punten makkelijk kan maskeren. Een verdediger met een sterk lijf en een fenome nale (trap)techniek die een plaag kan zijn voor de hele rechterflank van de tegenstander. Offensief on betwist de beste linksback in de eredivisie, defensief nog veel te vaak kwetsbaar. En dat laatste blijft zijn kerntaak. Met twee geniale ingevingen pla veide Willems zaterdag tegen AZ voor PSV de weg naar de tiende thuiszege op rij (3-0). Niet voor het eerst dit seizoen was hij de aanjager achter de eerste treffers van zijn club. De splijtende pass op Luciano Narsingh voor de 1-0 was het absolute hoogtepunt van een voor PSV heerlijke avond. De actie van Willems leek op die van een kunststoter die op het biljart de meest lastige stijlfiguur moet uitvoeren. Zijn strakke pass had precies de juiste snelheid en rich ting tussen al die bewegende ob stakels op het veld. Over de vloer, zoals zijn eerste coach Fred Rut ten bij PSV zo vaak riep. Zo'n fe- nomale bal verdiende een goal, Narsingh gaf het enige juiste ver volg aan het balcontact van zijn ploeggenoot en schoot onberispe lijk binnen. Willems staat voor een cruciale periode in zijn loopbaan. Tech nisch manager Marcel Brands haalde hem in 2011 voor ruim ze ven ton op bij Sparta. Een broekie met branie en bluf. Willems kreeg nummer 43 bij PSV, zo'n cij fer dat bij het eerste elftal nooit op het wedstrijdpapier staat. Zelf zag hij het anders. „Ik speel me zelf hier wel in de basis en snel ook." Rutten piepelde hem tij dens de trainingen, zoals dat gaat en hoort bij jonge spelers. Wil lems liet zich niet gek maken. „Kijk eens Jetro, een mooi meisje langs de kant", zei de trainer voor dat hij bij een van zijn eerste ses sies op De Herdgang een voorzet moest geven. Willems was onver stoorbaar, maar gaf toch een bal die de coach niet aanstond. „Wat voor punt zou jij aan die voorzet geven", vroeg Rutten in het bij zijn van de selectie. „Ik denk een zes", antwoordde de toenmalige benjamin van de ploeg. „Nee Jetro. Dit is PSV, geen Sparta. Het moet beter. Veel beter." Willems had bij zijn komst naar PSV een grote mond, maar kreeg wel gelijk. Blessures van Erik Pie- Veltman had uitgekeken naar de duels met Luc Castaignos. „Heer lijk. Fysiek." Het verging hem uit stekend. Maar, net zoals op de bank bij Oranje, zag Veltman nu binnen de lijnen van alles mis gaan. „Ik vond dat ik zelf wel lek ker speelde. Maar als team begon nen we slecht. We gaven niet thuis, waren geregeld een stapje te laat. Het was slordig, onnauw keurig." Dat was overigens ook een verdienste van Twente, dat vroeg druk zette en Ajax een ver zorgde opbouw belette. Veltman zal het met leedwezen aan hebben gezien. Terwijl hijzelf in de vrijworstelpartij met Luc Castaignos vrijwel voortdurend de bovenliggende partij was, had den ploeggenoten om hem heen de grootste moeite zich staande te houden. Niklas Moisander bouwde matig op, de backs Ricar- do van Rhijn en Nick Viergever hadden het lastig tegen de be weeglijke Ryo Miyaichi en Jesus Corona. Iets verder voor hem zag Veltman in die eerste helft zelfs vrijwel al les misgegaan. Thulani Serero had tegen PEC Zwolle een helftje geëxcelleeerd als verdedigende middenvelder, maar leek nu com pleet verloren. Lucas Andersen legde veel te veel risico in zijn spel, leed geregeld balverlies. Voor Davy Klaassen was er zo doende weinig aan te redden in deze fase. Dat Ajax pas in de 37e minuut via Kolbeinn Sigthorsson een eerste doelpoging waagde, zei veel over de offensieve kracht. Niet eerder had Ajax dit eredivisieseizoen voor de pauze een goal tegen ge kregen, Twente had - niet onte recht - de primeur. Het doelpunt, in de zeventiende minuut al, was tekenend voor Ajax' niveau voor de pauze. Na balverlies van Ander sen haalde Serero na een lange rush eindelijk Corona in. Vervol gens kreeg de Mexicaan weer te veel armslag. Diens beweging naar binnen verraste de Zuid-Afri kaan. Met links werd vervolgens ook Jasper Cillessen verschalkt. Ondanks het matige spel wan hoopte De Boer niet. Thurlijk be sefte hij dat het dinsdag tegen Bar celona veel beter moet, dat zijn team anders vanaf het beginsig- naal onder de voet wordt gelopen. Maar in de eredivisie hoefde een dergelijk zwakke start niet de nek slag te betekenen. „Twente was agressief begonnen, schoof goed door. Maar ik weet dat zo'n speel wijze veel kracht kost. Geen ploeg kan dat negentig minuten volhou den." Dat bleek na de rust. Velt man bleef Castaignos de baas, zijn ploeggenoten gingen ook steeds beter spelen. Een vrije trap van Lasse Schone zwabberde van dertig meter op de lat, Klaassen raakte de paal na een fraaie combi natie met Schone en Andersen. De mooiste pass van de dag kwam echter van Ricardo Kishna. Na een rush van eigen helft be diende hij met finesse Sigthors son. De IJslander werd door Ras mus Bengtsson weliswaar uit ba- lans gebracht, maar schoof de bal met een voor hem haast onge woon subtiel tikt je langs Nick Marsman: 1-1. Kishna.en Sigthors son werden na de 1-1 direct gewis seld. De Boer: „Ik had het idee dat ze wat alertheid misten." Hun ver vangers Anwar El Ghazi en Arek Milik konden het evenwicht niet meer verbreken. EF door Jan Martens ROTTERDAM - Zo veel kansen, zo weinig goals. Feyenoord toonde za terdagavond in de thuiswedstrijd tegen hekkensluiter Heracles Alme lo (2-1-winst) nog minder rende ment dan de gemiddelde spaarreke ning anno 2014. Terence Kongolo Een broekie door Rik Elfrink 25 I Elvis Manu, de Europese Feyenoord-held, zette binnen twintig minuten zijn eerste competitiegoals op het scorebord, foto Jan den Breejen/VI Images Met 25 doelpunten is PSV de produc tiefste ploeg in de eredivisie. De Eind- hovense koploper wordt op de voet (één doelpunt) gevolgd door Vitesse. Daarachter valt een gat. door Edward Swier ENSCHEDE - Het was een frustre rende week geweest voor Joël Velt man. Vanaf de reservebank had hij toegekeken hoe Oranje tegen Ka- zachstan en IJsland de reputatie te grabbel gooide. Zelfs een inval beurt, zoals tijdens het WK, zat er niet in. En nu, in de eerste helft van Twente-Ajax, zag de verdedi ger om zich heen opnieuw het no dige geschutter. Gelukkig had hij er dit keer wel enige invloed op. In een duel met twee gezich ten is Ajax er niet in ge slaagd FC Twente de eerste nederlaag toe te brengen. Joël Veltman (links) in duel met Luc Castaignos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30