Dagbladbezorger A PZC Een generatie tussenuit Intensiever toezicht kerncentrale na vertrouwenskwestie bij epz k l! The Passion m 18 ZEELAND Nieuwvliet en Breskens bijbaan? ONTKERKELIJKING Uit Scoop-onderzoek blijkt dat steeds minder Zeeuwen zich aan een kerk verbonden voelen of daarin actief zijn. maandag d~ et houdt de gemoe deren in Zeeland nogal bezig. Nadat eerder Vlissingen weigerde, heeft nu ook Middel burg een verzoek van de EO af gewezen om het tv-spektakel The Passion mee te organiseren. Het is de volkse variant van de Matthaus Passion die elk jaar door het kabinet in de kerk van Naarden wordt bijgewoond. The Passion, het evangelie vol gens John Ewbank, wordt letter lijk voor de man in de straat op gevoerd. Terwijl zangers die ooit vroegtijdig sneuvelden in de battle van The Voice of Hol land of zangeressen uit de cate gorie 'Joh, lééft die nog?' liedjes als 'De waarheid' of'Lopen op het water' kwelen, wordt in de motregen een groot verlicht kruis door een donkere binnen stad gezeuld. Een voor dertig zilverlingen ingehuurde sport- commentator kletst de neder- popliedjes aan elkaar tot iets wat lijkt op het paasverhaal. De indruk bestaat dat het door miljoenen bekeken tv-program- ma goed is voor de promotie van een stad. Het CDA Goes vroeg burgemeester en wethou ders daarom deze week ervoor te ijveren het kruisigingsspekta kel dan maar naar hun gemeen te te halen en in Provinciale Sta ten pleitte D66 voor extra geld. Want daar wringt de schoen. Vlissingen en Middelburg vin den The Passion te duur. Als staatssecretaris Sander Dek ker een van de drie publieke netten wil afschaffen, staat heel Hilversum op de achterste benen, wat toch een beetje gek is, want de van overheidssubsi dies afhankelijke publieke om roep kan geen evenement orga niseren of ze kloppen bij loka len loketten aan voor nog meer centen. Zoals de EO nu dus met The Passion. Maar het is crisis. Zowel Vlissingen als Middel burg moet fors bezuinigen. Voor ze in het Gooi aan Zee land denken, hebben ze vast al in alle andere provincies lopen leuren. The Passion begint voor de EO dus een echte lijdens weg te worden. Ze raken het verlichte kruis aan de straatste nen niet kwijt Ik hoor de direc teuren Arjan en Jaap al jamme ren in hun Hilversumse kan toor: „Mijn God, mijn God, waarom hebt gij ons verlaten?" weGeNeR Media OPZOEK naar een Dat blijkt uit een enquête die het Zeeuwse onderzoeksbureau Scoop in Zeeland heeft gehouden onder de naam 'De staat van Zee land'. De cijfers over de Zeeuwen en hun godsdienst worden bin nenkort via de website van Scoop publiek gemaakt. Die informatie gaat dan tot op het niveau van dorpskernen en wijken. In 2009 werd de Staat van Zeeland al een keer gehouden en vorig jaar we derom. Sindsdien is Scoop bezig geweest met de uitwerking van de verschillende facetten van het onderzoek. In 2009 zijn 15.000 Zeeuwen in het kader van de Staat van Zee land bevraagd, in 2013 11.000 Zeeuwen. Uit het onderzoek komt naar vo ren dat het aantal aanhangers van de PKN daalde van 23 naar 19 pro cent in Zeeland. Het aantal katho lieken daalde van 18 naar 16 pro cent. Het aantal ondervraagden dat aangeeft reformatorisch te zijn steeg van 8 naar 11 procent. Maar Ankie Smit van Scoop te kent daar wel bij aan dat in 2009 de verschillende reformatorische stromingen nog waren uitge splitst waardoor minder mensen de categorie 'anders' aankruisten. Ongeveer 1 procent van de toena me in het percentage gereformeer- dèn is daaraan toe te schrijven. Ook het aantal Zeeuwen dat lid is van een kerkelijke vereniging daal de de afgelopen jaren, zo blijkt uit de Scoop cijfers. In 2009 gaf 17,5 procent aan lid te zijn van een ker kelijke vereniging. In 2013 was dat gedaald tot 14,5 procent van de Zeeuwen. Maar de kerkelijke vere nigingen zijn niet de enige vereni gingen die aan belang inboeten. Bij de vorige meting in 2009 was nog 67 procent lid van een sport-, kerkelijke of culturele vereniging en in 2013 was dit 60 procent. Van de mensen die lid zijn van een kerkelijke vereniging is 12 procent tussen de 16 en 29 jaar, 15 procent tussen de 30 en 59 jaar, 18 procent tussen de 60 en 80 procent en 27 ouder dan 80 jaar. Dat laatste ge tal geeft meteen het probleem aan waar de kerk in het algemeen en de kerkelijke verenigingen in het bijzonder op zich af zien ko men. De cijfers van Scoop zijn opmerke lijk omdat het CBS deze maand nog kwam met percentages over het aantal kerkgangers in Neder land. Daarbij bleek dat de minst kerkelijke provincies Groningen, Drenthe en Noord-Holland zijn. Vorig jaar noemde 53 procent van de Nederlanders zich godsdien stig/tegenover 55 procent in 2010. In Zeeland en Overijssel ligt het kerkbezoek volgens het CBS het hoogst. En het CBS signaleerde dat in Zee land de kerkgang niet afnam, maar juist steeg met anderhalve procent. MIDDELBURG - Jan Zwemer, histori cus te Serooskerke (W), herkent het beeld dat Scoop schetst wel. Er zijn steeds oudere trouwe kerk gangers die op de duur overlijden. De welvaart nam toe en de gang naar de kerk nam af. Dat de refor matorische kerken daar minder last van hebben is, volgens hem, ook wel te verklaren. Daar is spra ke van grote gezinnen en een gro te mate van kerkelijkheid. Zwemer ziet het ook om zich heen in zijn wekelijkse gang naar de PKN kerk van Oostkapelle. Het aantal kerkgangers van beneden de zestig jaar is behoorlijk afgeno men. Daar is als het ware een hele generatie tussenuit. Toch denkt hij niet dat het in de toekomst einde verhaal zal zijn voor de kerken. Ook jongeren zul len volgens Jan Zwemer aange raakt worden door de bijbelse boodschap. Maar er zijn altijd an dere factoren die daar ook een rol in spelen. Als voorbeeld noemt hij de katho lieke kerk, die enerzijds te kam pen heeft met allerlei schandalen. Maar anderzijds een nieuwe aan sprekende paus als leider heeft. BORSSELE - De Kernfysische Dienst heeft het toezicht op de kerncentrale te Borssele sinds sep tember geïntensiveerd. Volgens een mededeling van exploitant EPZ van de kerncentrale heeft dat te maken met een vertrouwensk westie tussen een aantal mede werkers en de directie. Dat zou dan weer gaan om de structuur van EPZ. Om meer duidelijkheid en transparantie in de structuur aan te brengen is besloten de func tie van operationeel directeur bij EPZ samen te voegen tot de func tie van algemeen directeur. Ad Louter was al langer bezig met een nieuwe baan. Afgelopen week is dat rond gekomen. Zoals eerder gemeld heeft hij een nieuwe baan als algemeen directeur van ura- niumverrijker Urenco in Almelo. Ron Joziasse, operationeel direc teur van EPZ, heeft te kennen ge geven geen belangstelling voor de functie van algemeen directeur te hebben. Er wordt dus buiten EPZ naar een opvolger voor Ad Louter gezocht. Ad Louter blijft tot 31 ja nuari 2015 als adviseur verbonden aan EPZ. Hij zal EPZ's financiële man Bram-Paul Jobse bijstaan die ad-interim de directeur van EPZ wordt. De Kernfysische Dienst heeft op alle niveau's gesprekken met het personeel van de kerncentrale ge voerd en interne verslagen bestu deerd om een beeld te krijgen van de interne veiligheidscultuur. Een woordvoerster legt uit dat tus sen het onderdeel techniek, het onderdeel organisatie en het on derdeel personele veiligheid een wisselwerking moet zijn. „Dat moet gewoon goed zijn." Van de kant van de Kernfysische Dienst wordt benadrukt dat de ontstane problemen geen weer slag hebben op het functioneren van de kerncentrale en op de nu cleaire veiligheid. 5 Ernst Jan Rozendaal rn H Voor meer columns: www.pzc.nl/columns De PZC is op zoek naar dagbladbezorgers die 's ochtends voor 07.00 uur de krant willen bezorgen. Wat staat er tegenover? Een prima maandelijkse vergoeding. Gratis de PZC lezen. Vele extra's. Uitstekend te combineren met andere bezigheden. Ga naar www.bezorgers.nl voor meer informatie. Direct aanmelden? Via internet: www.bezorgers.nl Telefonisch: 0800-0222710 Meer bereiken. Met Wegener Meeste Zeeuwen zijn niet kerkelijk door René Schrier MIDDELBURG - Het aantal Zeeuwen dat aangeeft niet tot een kerkge nootschap of religie te horen neemt toe. Meer dan de helft van de Zeeuwen zegt dat van zichzelf. Sinds 2009 is dat met 5 procent ge stegen tot 51 procent. I Historicus Jan Zwemer door René Schrier -J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18