ZEELAND Stoomtrein één keer genieten Peuter ernstig gewond door trap van paard almanak 24 en 25 22 Het is slechts een kwestie van tijd voor er in Zeeuws- Vlaanderen en de rest van Zeeland weer bevers en otters zijn. WmiË m Buitenland Hoedekenskerke bleef bij droomland Koddige Django maakt meters bij het uitlaten terneuzen - Bevers en otters ma ken een sterke opmars in om Zeeuws-Vlaanderen heen liggen de gebieden. Het is dan ook niet de bedoeling dat de dieren wor den uitgezet. Ze moeten zélf de overstap naar Zeeuws-Vlaande- ren en vervolgens overige delen van Zeeland maken. De Zeeuwse Werkgroep Soorten beleid, met daarin afgevaardigden van Zeeuwse natuurclubs, Natuur monumenten, stichting Land schapsbeheer Zeeland, stichting Het Zeeuws Landschap, Staatsbos beheer en de provincie, wil aan het begin van het jaar een sympo sium beleggen om Zeeland voor te bereiden op de komst van de bever en de otter. Plan is ook een voorlichtingsfolder uit te geven voor beleidsmedewerkers van Rijkswaterstaat, het waterschap en eigenaren van natuurgebieden; hoe bever- en ottersporen te her kennen zijn en hoe ervoor te zor gen dat de dieren hier goed kun nen gedijen. Zo is het nodig dat extra gelet wordt op muskusrat- vallen en visfuiken waar otters in kunnen verdrinken en ook moet erop worden gewezen hoe bomen kunnen worden beschermd tegen de knaagdrang van bevers. Otters kwamen volgens Pepijn Calle, ecoloog bij Het Zeeuws Landschap, tot eind jaren zeven tig voor in Zeeland. Daarna raak ten de marterachtige roofdiertjes hier uitgestorven. Er is nu een kleine populatie vlakbij de Bel gische grens bij Wachtebeke waar genomen. Bevers komen al ruim twee eeuwen niet meer voor in Zeeland. Hun biotopen verdwe nen. Door de verzoeting en aan leg van nieuwe natuurgebieden en een beter beheer van bestaan de natuurvriendelijke oevers door het Waterschap, zullen ze zich hier nu wel thuisvoelen. De grote knaagdieren zijn al gespot in het Krammer-Volkerak. Calle: „Ze hoeven dus alleen nog maar het kanaal over te zwemmen en dan zijn ze al in de provincie." Ook zouden ze al langs de Schel de tussen Gent en in Antwerpen gezien zijn. Voor beide soorten vormt ons landschap, rijk aan kre ken en vochtige natuurgebieden, een zeer aantrekkelijk leefgebied. De laatste jaren is veel aandacht besteed aan het aanleggen van ecologische verbindingszones. Zo wordt nu de laatste hand gelegd aan de Papeschorpolder tussen Sas van Gent en Sluiskil. Hierdoor kunnen dieren veilig tussen Oost- en West Zeeuws- Vlaanderen migreren. Zo ligt er al een tunneltje onder de drukke weg langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen waar dieren, zo als ook de otter en de bever ge bruik van kunnen maken om over te steken. OUDEWIJVENZOMER -:L Pi - WESTKAPELLE - Een tweeënhalf- jarig meisje raakte zaterdag in Westkapelle ernstig gewond toen zij werd getrapt door een paard. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor één 's middags bij één van de particuliere paardenstalletjes aan de Korte Wegeling. Volgens de politie liep het meis je bij het ongeval ernstig buik letsel op. Ze is met een traumahelikopter vervoerd naar een ziekenhuis in Rotterdam. De treinloze week in Zeeland werd vrijdagavond voorafgegaan door problemen die forse vertraging ople verden. Bij het knooppunt Lage Zwaluwe viel het raderwerk stil doordat er rook kwam uit een trein. Daardoor kwam het middenperron in Roosendaal propvol reizigers te staan. De NS koppelden bij aan komst van de eerste trein uit Dord recht naar Zeeland zoals gebruike lijk het achterste stel af. De fantasie ontbreekt om dit even naar Vlissin- gen mee te nemen en daarna weer terug. Dus werden de Zeeuwen als haringen in een ton vervoerd. Commentaar van een reiziger uit Veere op al dit klein leed: „Het stoomtijdperk is terug." MAANDAG 20 oktober 2014 i Bevers en otters komen er aan door Sheila van Doorsselaer Z'C- 1 WEMELDINGE - Zaterdag gaat de boeken in als de warm ste 18e oktober sinds 1921. Rond 16.30 uur was het in De Bilt 23 graden: ietsje warmer dan in 1921, toen het 22,9 graden werd. Dat meldt weerbureau Weeronline. Na- dia en Ernst (op de foto) uit België genieten er dan ook van. Vanaf vandaag is het afgelopen met de nazomer die ook wel 'indian summer' of oudewijvenzomer wordt ge noemd. Morgen en woensdag is het gewoon herfst met veel regen en harde wind. Het is allemaal het gevolg van een storing, waarin de restanten van orkaan Gonzalo zijn opgenomen, foto Johan van der Heijden Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17