Brieven over liefde, leugens en moord 10 DIZZIE Dizzie ni interview Hoe geweldda dig de twintigste eeuw ook was, na het voltooien van zijn Century-trilogie is Ken Follett juist optimis tischer geworden. „De vrij heid heeft gewonnen." Dizzie-leden vinden en inspireren elkaar BESTE MENEER S. HARRIS Zoë heeft iets op haar geweten. Iets verschrikkelijk afschuwelijk onomkeerbaar verkeerds. Hoewel omslag en achterflap van Onder de ketchupwolken niet onthullen wat ze heeft gedaan, kunnen we hier straffeloos vertellen dat Zoë een jongen heeft vermoord. Ze vertelt het zelf op bladzijde 14. De span ning zit echter in zo veel andere dingen dat het nauwelijks is aan te wijzen wat de tweede roman van Annabel Pitcher zo goed maakt. De vorm? Het schrijven over schrijven? Het gegeven dat Zoë alleen liegt over haar naam maar de rest, zegt ze, allemaal waar is? Of is het het wonderscho ne en pijnlijke liefdesverhaal, dat gespiegeld wordt in minstens vier andere verhalen van liefde en de vergankelijkheid ervan? Zoë heeft haar vriendje vermoord en ze is ermee weggekomen. Voor zichzelf kan ze haar schuld echter niet ontlopen. Om een uitweg te vinden, schrijft Zoë haar verhaal aan Stuart Harris, die in een do dencel wacht op de injectie, nadat hij zijn vrouw met messteken om het leven had gebracht. Als er ie mand is die haar zal begrijpen, is hij het wel. En in de brieven die tezamen de roman vormen, be denkt Zoë tegelijk het verhaal van de liefde die de moordenaar tot zijn daad moet hebben gedreven. Onder de ketchupwolken is een brie venroman waarin stukje bij beet je alles duidelijk wordt. Zoë maakt het voor 'Stu' urgent haar brieven te blijven openen, door dat ze pas vlak voor zijn dood kan onthullen wat er precies is ge beurd. Daarnaast worden lang zaam ook veel andere verhaallij nen duidelijker. Onder de ketchup wolken is een rijk verhaal, opge bouwd uit eenvoudig originele beelden, luchtige humor en een vorm die prachtig past. Jammer dat Pitcher niet van ophouden weet. Het ontknopingsoverschot is haar echter vergeven. Ik had zo graag over de strijd tegen de Apartheid geschreven maar ik kon het boek niet nog dik ker maken Strak in een diep blauw pak zit hij in een grote kamer in een van de hallen van de Frankfurter Buchmesse. Hij heeft een pr-manager pa raat om promotiemateriaal en drankjes uit te delen. Ken Follett (65), met wereldwijd 150 miljoen verkochte exempla ren, mag een bestsellerauteur he ten. Maar hij heeft ook een andere kant. Hij speelt bas in zijn eigen coverband. In de nacht voor het interview trad hij op in club Oran ge Peel, in hartje Frankfurt. Het stevige werk van toen: Born to be wild, start me up, maar ook minder voor de hand liggende liedjes als Pills van The New York Dolls. „Ja", zegt Follett met een grimas, „mijn oren suizen nog na." Heerlijk om te doen, muziek ma ken, spelen, optreden. Niet de broodnodige ontspanning naast zijn werk als schrijver van dubbel dikke historische romans. „Niet nodig. Gewoon fijn." Een verband met zijn romans is er nauwelijks, of het moet de een voud van stijl zijn. „Pills is drie ak koorden, vierkwartsmaat. Simpel en toch briljant." Graag zou hij dat laatste ook over zijn boeken zeggen. Ze zijn geschreven in een voudige zinnen. Geen stilistische poespas. „Mijn zinnen moeten heel simpel zijn en gemakkelijk om te lezen. Als een lezer denkt: 'Dat was een mooie beeldspraak', dan heb ik ge faald. Want ik wil niet dat ze aan mijn woorden denken, ze moeten denken aan het verhaal." Hij herhaalt wat hij bij eerdere ge legenheden zei: „De stijl moet een raam zijn, je kijkt er door heen." Ken Follett, telg uit een mijnwer kersfamilie uit Wales, is de rest van het jaar op tournee om zijn ro man Kou uit het oosten onder de Richard Flanagan doet boekje open Muze brengt poëzie naarsmartphone 8 2 I aandacht te brengen. Het is dan ook niet zomaar een boek. Kou uit het oosten is de afsluiting van zijn Century-trilogie, waarin hij zo on geveer de hele geschiedenis van de twintigste eeuw voorbij laat ko men. „Een eeuw in een miljoen woorden." Dit derde deel begint in 1961 en eindigt in 1989. Van de bou\v van de Berlijnse Muur tot de val er van. De rakettencrisis op Cuba, de moord op Kennedy, de Freedom Riders, de Vietnamoorlog, Oost-Europese burgers die in op stand komen tegen de communis tische onderdrukking, de strijd voor homorechten in Engeland, de opkomst van de rock-'n-roll, de wapenwedloop van de VS en Rusland, Watergate. Geen won der dat het boek 1.130 bladzijden dik is. Follett heeft het ingenieus aange pakt. Hij vertelt de verhalen aan de hand van doodgewone men sen die zich ophouden in de buurt van machthebbers door bij voorbeeld voor hen te werken. Zo wordt George Jakes adviseur van Kennedy en moet hij toezien hoe een van zijn vriendinnen minnares wordt van de Ameri kaanse president. Dimka Dvorkin wordt assistent van Chroesjtsjov. Follett voert deze historische figu ren ook sprekend op, zodat de le zer het gevoel krijgt dicht op de geschiedenis te zitten. „Mijn idee was een historische ro man over de twintigste eeuw te schrijven. Ik wist bijna meteen dat het een trilogie moest wor den. Want er waren vorige eeuw drie grote oorlogen: WO I, WO II en de Koude Oorlog. Drie oorlo gen, drie romans, drie familiege neraties." In alle verhaallijnen gaat het over de strijd voor vrijheid. „Daar gaat de hele trilogie over. Dat zag ik pas onderweg. Het was een eeuw van gruwelijke oorlogen, massa slachtingen, de meest bloedige eeuw ooit. Maar nu ik na het schrijven van de trilogie terugkijk op de eeuw ben ik positiever en optimistischer geworden. Ik heb elke strijd die is gevoerd bestu deerd. De suffragettes, de burger rechtenbeweging, de Oost-Euro peanen, de Vietnam-oorlog. Maar Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant: vol nieuws, recensies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Lees boekrecensies van anderen, schrijf ze zelf en koop je boeken direct online op Dizzie.nl. Ca naar Dizzie.nl YOUNG ADULT door Marjon Kok HOI STUART LIEFSTE STU Onder de ketchupwolken Annabel Pitcher Vertaling Ellis Post Uiterweer 304 biz. Moon 19,95 euro Lees een interview met An nabel Pitcher op Dizzie.nl door Theo Hakkert MAN BOOKER PRIZE Op Dlzzie.nl een eerder gehouden interview van Theo Hakkert met de auteur Richard Flanagan (foto), winnaar van de prestigieuze Man Booker Prize voor fictie voor The narrow road to the deep north. DICHTERS LEZEN VOOR Met de gloednieuwe app Muze van de Stichting Digitale Poëzie kun je voortaan wekelijks een gedicht voor gelezen krijgen door de dichter zelf. Het aanbod van poëzie wisselt cont- stant. Lees er meer over op Dizzie.nl s Kou uit het oosten Ken Follett Vertaling Fanneke Cnos- sen en Gerard Grasman 1130 blz. Van Holkema Warendorf 29,95 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10