10 jaar Nacht van de Donkerte schaars goed Clingse nacht is pure magie 'blootgesteld' te zijn, want dat bevordert een grotere productie van melatonine 's nachts. Melatonine is een hormoon wat helpt bij het in slaap vallen. Maar als de om geving lang licht blijft, door eigen toedoen of door niet te beïnvloeden licht van bui tenaf, wordt er minder melatonine aange maakt, zijn we alerter, en is het moeilijker om in slaap te vallen. En dat heeft dan weer gevolgen voor ons welbevinden over dag, zeker als dat slaaptekort vaste prik wordt. Overigens brengt ook het urenlange tv-kijken of computeren 's avonds een ge zonde slaap in gevaar. Tegenwoordig wordt een onnatuurlijk ho ge blootstelling aan licht gezien als een mo gelijke oorzaak van kanker. Uit epidemiolo gisch onderzoek in Kopenhagen bleek dat vrouwen die in nachtdiensten werken an derhalf maal zo veel kans hebben op het krijgen van borstkanker dan vrouwen die alleen overdag werken. De precieze oor- nachtmeetnet. Klaas Jobse vertelt erover. De wandeling is gratis én geschikt voor kin deren. Aanmelden via reserveringen@terramaris.nl. Terneuzen, van 19 tot 22 uur. in het zoge naamde Oud-Terneuzen gaat de verlichting uit en kan men donker tafelen, drinken en winkelen en luisteren naar duistere verhalen en muziek. De organisatie is in handen van Vestzaktheater De Paerdestal, Tuinpad 12 in Terneuzen. De activiteiten zijn geschikt voor kinderen en ze zijn gratis. Reserveren en meer informatie via info@paerdestal.com. zaak is nog niet duidelijk, maar het zou iets te maken kunnen hebben met melatonine, dat niet alleen van doen heeft met goede nachtrust, maar ook met de kracht van ons afweersysteem. Overigens wijst een recent TNO-onderzoek niet op een dergelijk ver band. In Nederland loopt sinds anderhalf jaar ook de Nightingale-studie, een onder zoek naar het genoemde verband onder 60.000 verpleegkundigen. Dit is een langlo pend onderzoek, dat pas op de langere ter mijn resultaten op zal leveren. En verder is er natuurlijk de hinder en de ergernis van te veel of te lang licht, en het besef van het gemis aan duisternis. Wie de nachtelijke duisternis in combinatie met stilte ervaart als iets kostbaars, komt in on ze maatschappij steeds moeilijker aan zijn trekken. Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie (ZMJ). Renesse, van 20.00 tot 22.30 uur. spannen de nachtwandeling door de afwisselende om geving van Renesse. Er wordt geluisterd naar het burlen van de herten en naar andere nachtgeluiden. Deelnemers doen verschillende nacht-proef jes en zoeken de sterren vanaf het duin. Voor afgaand aan de wandeling is met het As- troplanetarium de sterrenhemel verkend. De organisatie is in handen van NME-cen- trum Schouwen-Duiveland. Aanmelden via info@nmesd.nl of via 0111-462153. De wandeling kost 2 euro en is geschikt voor kinderen. I* - i - ÏJ T Leo van Damme, beheerder Strandcamping Groede Naam: Leo van Damme Woonplaats: Oostburg Wat betekent de nacht voor u? In de duisternis gaat een nieuwe wereld voor je open. Mijn liefde voor de donkerte deel ik graag met onze gasten, zo organiseer ik nachtactivitei ten. Duisternis is een goed dat steeds schaarser wordt. We moeten moei te doen om het donker te houden, ook in de duinen, aan de zee en op het strand. Bij de uitbreiding van onze camping, met slaaphuisjes op het strand, hebben we dan ook rekening gehouden met de verlichting. De huisjes hebben expres geen buitenverlichting. Dat is ook helemaal niet nodig. De reflectie van de maan op het strandzand geeft voldoende licht. En daarbij, als de verlichting te fel zou zijn, zouden de gasten niet kun nen genieten van het magische verschijnsel zeevonk in de branding, waarbij de zee feeëriek groenblauw oplicht als de golven breken op het strand. foto Peter Nicolai i /V Tamara Esseling, organisator nachtconcert Hulst onmisbaar Naam: Tamara Esseling Woonplaats: Clinge Wat betekent de nacht voor u? Ik woonde zestien jaar in Antwerpen. Daar is het nooit donker. Je hoort er echt 24 uur per dag de vogeltjes fluiten, dat is toch niet normaal? Ant werpenaren weten zelfs niet beter, die denken dat dat hoort. Het was een verademing toen we terugkeerden naar mijn geboortestreek. We wo nen nu bij de Clingse Bossen, 's Nachts is het donker en we horen alleen uilen en vossen. Toen ik weer hier kwam wonen, was ik bijna kinderlijk verrast. De donkerte en de sterrenhemel, dat is en blijft pure magie voor mij. Ik weet behoorlijk wat over de sterrenbeelden en ik mag dan ook graag naar boven turen. We slapen zelfs onder de sterrenhemel. Ons bed staat pal onder een groot Velux raam. Ik heb altijd al affiniteit met de nacht gehad, niet alleen omdat ik wel eens graag ga stappen, maar ook omdat je zintuigen van de donkerte op scherp gaan staan." foto Peter Nicolai ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 De boulevard in Vlissingen 's nachts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 95