Programma In het duister zie je meer De nacht brengt balans De mens kan niet zonder licht, maar ook niet zonder duisternis. Urenlang tv-kijken of computeren 's avonds is slecht voor de nachtrust, 's Nachts moet het donker zijn. Licht en donker zijn zo natuurlijk als wat. Maar 'natuurlijk' is de verdeling daarvan enorm beïn vloed door mensen, in ieder ge val in welvarende landen als Ne derland. Sinds de komst van de elektrische lamp zijn mensen gemiddeld anderhalf uur korter gaan slapen. Het zou vreemd voor ons zijn om met de kippen op stok te moeten wanneer het donker is. We kun nen door onze omgeving te verlichten on ze activiteiten veel meer naar eigen hand zetten. Maar heeft dit ook nadelen, bijvoor beeld voor onze gezondheid? Mensen en dieren hebben een biologische klok. Die is niet spreekwoordelijk, maar be staat echt en wel uit een verzameling ze nuwcellen aan de basis van de hersenen. De cellen hebben elk een afzonderlijk rit me met een cyclus van ongeveer 24 uur. Ze kunnen door verschillende prikkels van buitenaf worden beïnvloed, maar dit ge beurt in de eerste plaats door licht en don ker. Hierdoor komt het dat vrijwel al onze lichaamsfuncties en gedragingen een ritme van ongeveer 24 uur hebben. Voorbeelden hiervan zijn de lichaamstemperatuur, hor- moonafgifte en slapen en waken. Menig een heeft er last van als dat normale ritme wordt ontregeld: bij een jetlag of bij ploe gendienst. Een Wageningse studie naar de effecten van lichtbelasting wijst er op dat versto ring van het dag-nachtritme bij de mens negatieve lichamelijke en psychische gevol gen heeft, al gebeurt dat alleen bij relatief veel licht. In dat onderzoek worden geen definitieve conclusies getrokken, maar wel: 'Er kan op dit moment eigenlijk niet veel meer van worden gezegd dan dat verlich ting nog veel meer diep ingrijpende risico's voor mens en dier kan hebben dan men tot voor enkele jaren meende'. Al wel wordt gesteld dat een door extra licht verkorte avond en nacht leiden tot ver moeidheid en stress (in combinatie met an dere stressfactoren). En dat kan op den duur aantasting van de gezondheid opleve ren. Bovendien leidt vermoeidheid door concentratieverlies tot grotere kans op on gelukken, en meer problemen met sociale contacten. Een voorbeeld van invloed van licht op mensen is gevonden in ziekenhuizen, op zalen waar te vroeg geboren baby's lagen. Uit praktische overwegingen brandde het licht daar vroeger voortdurend. De baby's ervoeren dit als onprettig en daarom ging het licht grotendeels uit. Uit recent onder zoek blijkt dat het voor de baby's het pret tigst is als ze een dag- en nachtritme erva ren. Dus wanneer het buiten licht is, zijn de lampen binnen aan, en 's nachts is het donker. Slaapproblemen komen tegenwoordig maar al te veel voor, maar voor een deel zijn ze goed te verklaren uit te veel, te wei nig, of op de verkeerde tijden blootstelling aan licht en donker. Zo helpt het om overdag aan veel licht Oostkapelle, van 20 tot 22 uur: nachtwan deling met de boswachter en bezoek aan de sterrenwacht. Een spannende en ge heimzinnige wandeling met de boswach ter van Staatsbosbeheer door het bosgebied van De Manteling van Walcheren, één van de donkerste plekjes van Zeeland. Op het programma staat ook een bezoek aan de sterrenwacht van Klaas Jobse, waar twee te lescopen, een tiental camera's en compu ters staan die data verzamelen. Tijdens de Nacht van de Nacht zal een professionele lichtmeter in gebruik worden genomen, die deel gaat uitmaken van het landelijke Naam: Marijke Lieman Woonplaats: Koudekerke Wat betekent de nacht voor u? De nacht betekent vooor mij dat planten en dieren zich nog scherper la ten zien. Wie denkt dat juist bij (dag)licht alles helder is, die heeft nog nooit het bos in de nacht bezocht. Met het invallen van de duisternis ver dwijnen allerlei storende zaken naar de achtergrond. En zo zie je juist meer! Al je andere zintuigen raken veel meer geprikkeld en je beleeft al les om je heen veel intenser. Je gaat meer en beter horen, elk kraakje van een takje, het gescharrel van dieren, je ruikt de vochtige grond en bepaalde planten en je voelt de nerfjes van bladeren en de structuur van een boombast veel beter. Zelfs je smaak wordt intenser als het donker is. Tijdens de Nacht van de Nacht assisteer ik de 'schemerschim', een sprookjesachtige figuur die kinderen meeneemt om tijdens de overgang van de dag naar de nacht het bos te ervaren. Een onvergetelijke erva ring. foto Peter Nicolai Marijke Lieman, boswachter Niels Smits, directeur Veiligheid, Gezondheid en Milieu bij Dow Duisternis is door Gerda Spaander Naam: Niels Smits Woonplaats: Terneuzen Wat betekent de nacht voor u? Veiligheid en continuïteit zijn voor Dow van groot belang. Verlichting, ook 's nachts, speelt daarbij een cruciale rol. Desondanks probeer ik lichthinder voor de omgeving tot een minimum te beperken. De nacht betekent voor mij persoonlijk rust en balans. Zo pas ik dat ook toe bij Dow. Zo hebben we waar dat kan bewegingsmelders aangebracht, zo dat het licht pas aangaat als dat echt nodig is. Ook gebruiken we ener giezuinige verlichting. Heel belangrijk voor ons is, dat we het fakkelen zoveel mogelijk voorkomen. Want die vlam is tot in de wijde omtrek te zien. De Nacht van de Nacht is voor ons niet een jaarlijks evenement. Het is een blijvende stimulans voor ons om na te denken over manieren waarop we de nacht zo donker als mogelijk kunnen houden, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 94