Houd Oostkapelle donker Vleermuisvriendelijk m :m de voortplanting. Het is een soort 'stofzui ger-effect'. En het spreekt voor zich dat dieren die wer kelijk het licht mijden, beperkt worden in hun migratieroutes of in de grootte van hun leefgebied. Een aantal jaren geleden werd een aantal meervleermuizen gevan gen, van een zendertje voorzien en gevolgd in de omgeving van Terneuzen. Eén dier vloog steeds boven het kanaal tussen Ter- neuzen en Sluiskil. Iedere keer dat hij in de buurt van de sluizen kwam, draaide hij om, precies daar waar het ineens veel lich ter is. Het dier vloog ook over de Otheense kreek en daar vloog hij dan wel door tot aan de Westerschelde. Daar is niet zo'n zee van licht. De Sint-Baafskerk in Aardenburg blijkt als zomerverblijf voor vleermuizen ineens slecht te voldoen sinds de kerk 's nachts wordt uitgelicht. Wat kunnen we doen om de gevolgen van kunstlicht te ondervangen? De eerste vraag is uiteraard of iedere lamp pok echt noodza kelijk is. Is verlichting langs de weg werke lijk altijd veiliger? Wordt het gedrag niet aangepast indien je in het volledige duister moet rijden, in die zin dat je voorzichtiger wordt? Er kunnen systemen ontwikkeld worden waarbij lampen gereguleerd wor den via sensoren. Alleen verlichting indien er werkelijk behoefte aan is. De kleur van licht speelt ook een rol. Oranje licht lijkt minder te verstoren dan wit licht. Belangrijk is dat we op landschapsschaal onze verlichting aan een kritische blik on derwerpen. Op plaatsen waar wegen dwars door natuurgebieden lopen, zou verlich ting achterwege moeten blijven of zou al leen laag boven de grond gericht strijklicht toegepast kunnen worden. Peter Maas is lid van de Wantijredactie (ZMJ). van huisband Krapuul. Aanmelden via ledel- theater.nl. De activiteit kost 5 euro, inclusief consumptie. De activiteit is niet geschikt voor kinderen. Oostkapelle, van 20 tot 22 uur: spirituele nachtwandeling. Deze begint in de oude Dorpskerk in de Halve Maanstraat 37 met mu ziek en teksten. De wandeling gaat vervolgens van duin door bos. Het eindpunt is in landgoed Zeeduin met drinken. De activiteit is gratis en geschikt voor kinde ren. Aanmelden bij famgeene@zeelandnet.nl. Oostkapelle, van 18.30 tot 19.30 uur: Slaap wandeling: een familieactiviteit door de land schapstuin van Terra Maris aan de Duinvliet- weg 6, waarbij de deelnemers tijdens de wan deling op een aantal bijzondere momenten 'wakker worden'. De organisatie is in handen van Terra Maris. Aanmelden moet via reserveringen@terramaris.nl. De slaapwandeling is gratis en is geschikt voor kinderen. ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 I Kerkuil, foto Chiel Jacobusse t A.' Peter Geene, mede-opsteller dorpsplan Oostkapelle Naam: Peter Geene Woonplaats: Oostkapelle Wat betekent de nacht voor u? Ik vind de sterren interessant als het mooi donker is. Ik kijk al heel m'n Ie ven, soms op mijn rug in een weiland, naar de sterren en naar de onein digheid van de sterrenhemel. Ik maak me druk om het behoud van de duisternis in Oostkapelle. Het dorp is gekozen tot de donkerste plaats van Zeeland en dat moeten we zo houden. De afgelopen tien keer ben ik betrokken geweest bij de nachtelijke strandwandeling. Daarvan hebben we negen keer de Melkweg gezien. Omdat ik me graag overal tegen aan bemoei, heb ik meegedacht over de opzet van het dorpsplan. Daarin heb ben we het aspect duisternis verwerkt. Maar dat is geen garantie dat het nu goed gaat. Zo is er pas een rondweggetje rond Oostkapelle gekomen met veel lantaarnpalen die veel licht geven. We willen nu proberen de helft daarvan - op een fatsoenlijke manier - uit te krijgen, foto Ruben Oreel Marian Moelker, adviseur Rijkswaterstaat Naam: Marian Moelker Woonplaats: Grijpskerke Wat betekent de nacht voor u? 's Nachts slaap ik meestal. Maar ik kan een mooie sterrenhemel wel waar deren hoor. Als adviseur van de omgevingsmanager van Rijkswaterstaat Zee en Delta heb ik te maken met het omgevingsplan van de provincie Zeeland. Daarin staat dat het 's nachts in Zeeland zo donker mogelijk moet zijn. In dat kader hebben we op twee rotondes bij Schoondijke vleer- muisvriendelijke verlichting geplaatst. Die rotondes liggen op een route waar veel vleermuizen vliegen. Dat doen ze niet als daar gewoon wit licht schijnt. Het vleermuisvriendelijke licht heeft een andere golflengte en is veel geler. Overigens zitten de goede lampen er nog niet in. Dat zal pas te gen het eind van het jaar zo ver moeten zijn. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 93