'K Verschil is straks te zien De nacht is inspirerend Veel dieren komen 's nachts tot leven. Zij maken gebruik van de duisternis en hebben veel last van de door de mens aangestoken verlichting. 'f 5 Total Nachtdieren zien we niet vaak. Toch zijn er ongeveer net zo veel dieren 's nachts actief als overdag. Soms komen we ze tegen, zoals een haastig weg lopende egel op ons tuinpad of vleermui zen die langs de gevel van ons huis sche ren. Ook vangen we soms met de koplam pen van onze auto een konijn of een haas. Op dat moment kan de invloed van licht letterlijk de dood betekenen voor het be treffende dier. Veel dieren zijn aangepast aan het leven in de duisternis. Ze hebben zintuigen die vele malen scherper zijn dan de onze. Ze ver trouwen op hun ogen, oren en neus. Soms gebruiken ze zelfs licht om te communice ren. Wie ooit het geluk gekend heeft om te zien hoe de zee 'in bloei' staat, weet wat een fantastisch fenomeen dit is. Op zwoele zomeravonden kan de zee gaan lichten op plekken waar het water beweegt: in de gol ven, als je door het water loopt of zwemt of als je op het natte zand stapt. Het groenach tige licht wordt veroorzaakt door zeevonk, een ééncellige alg. Als dit algje heftig wordt bewogen, zorgt een chemische reactie er voor dat hij licht gaat uitstralen. Alleen bij absolute duisternis is dit door de mens te zien. Natuurlijke afwisseling van licht en donker is van groot belang voor tal van biologische processen. Soms lijkt de invloed van kunst licht 'positief, in die zin dat licht dieren aantrekt, zoals nachtvlinders die rond een straatlantaarn fladderen. Vleermuizen ma ken daar soms dankbaar gebruik van als voedselbron. Dagelijkse activiteiten van veel dieren raken verstoord langs verlichte wegen. Bij nachtvlinders is aangetoond dat kunstlicht een remmende werking heeft op de aanmaak van hormonen die de voort planting reguleren. Padden worden aange trokken door het licht langs wegen. Dit kan tot grote sterfte leiden tijdens de trek van winterverblijf naar voortplantingswa- ter. Dwergvleermuizen vliegen later uit in een verlichte omgeving. Dat verkort 's nachts hun actieve periode waarbij ze voed sel zoeken en dit kan leiden tot een ver zwakte conditie. Ook grutto's worden in verlichte zones verstoord bij het voedsel zoeken, veren poetsen of zelfs bij de voort planting, Aantrekking en afstoting als gevolg van kunstlicht hebben altijd een negatieve in vloed op populaties. Aantrekking door licht betekent bijvoorbeeld hogere sterfte kans (aanrijdingen of verbranding aan de lantaarnpaal). Ook worden populaties ont wricht doordat er exemplaren onttrokken worden en niet meer beschikbaar zijn voor .v - - - Nieuwerkerk, van 17-24.00 uur Donker tafe len in theetuin De Stokroos. Eindeseizoens- buffet in de stilte en duisternis van de thee tuin aan de Krabbenhoekseweg. Kosten 30,- euro per persoon, inclusief drank. Aanmelden bij a.slootmaker@planet.nl. Ook geschikt voor kinderen. Oostburg, van 20 tot 22.15 uur: Poetry Oost burg. Literair café: regionale dichters dragen in het Ledeltheater gedichten voor bij kaars licht, afgewisseld met akoestische muziek "v., J-«NCcS Adrie Coppoolse, Zeeland Refinery Naam: Jan Koeman Woonplaats: Kloetinge Wat heeft u met de nacht? De nacht is voor mij een inspirerend deel van de dag. Ik ben gefasci neerd door wat er 's nachts te beleven valt. Vroeger al ging ik er met mijn ouders en andere jongeren op uit om 's nachts leuke dingen te zien. Dat zijn dan bijvoorbeeld uilen en de geluiden die ze 's nachts ma ken. Maar als vrijwilliger van de sterrenwacht ben ik ook erg geïnteres seerd in verschijnselen als kometen, het poollicht dat ik in Zeeland al een paar keer gezien heb en bijvoorbeeld zonsverduisteringen. Ik ben 's nachts graag aan de Oosterschelde. Je wil niet weten wat je dan allemaal tegen kan komen. En eigenlijk is het vanafvier uur 's morgens nog veel mooier. Nachtfotografie is pas leuk geworden met de komst van de digi tale camera. Zet hem op een statief met de sluiter op een halve minuut en je ziet sterrennevels, fotokoeman.nl foto Marcelle Davidse Nachtdieren 1 door Peter Maas Jan Koeman, nachtfotograaf a* - Naam: Adrie Coppoolse Woonplaats: Oudelande Wat betekent de nacht voor u? Ik ben een natuurmens, ik vind donkere nachten mooi, zeker als je de sterrenhemel kan zien. Ik woon midden op Zuid-Beveland en daar kan het nog echt donker zijn. We zijn bij Zeeland Refinary bezig met een project om zo veel mogelijk verlichting te vervangen door led-verlich ting, om energie te besparen en minder lichthinder voor de omgeving te veroorzaken. Zo worden kwikdamplampen in de straatverlichting vervan gen door ledlampen. De oude lampen hebben een felle brandende licht bron die weerkaatst op het asfalt waardoor in de nachtelijke uren boven de raffinaderij een 'lichtbulb' ontstaat. We gaan ook een proef doen op een hoge destillatiekolom met ledlampen die afgeschermd zijn om te voorkomen dat ze zijwaarts lichthinder veroorzaken. Het is de bedoeling dat als alles klaar is, er waarneembaar minder lichtuitstraling is. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 92