Alleen noodzakelijk licht Ik speur de hemel af luisteren in de Lange Jan tot aan naar ster ren kijken bij de Sterrenwacht. De organisa tie is in handen van de Stichting Nacht van de Nacht. De meeste activiteiten zijn gratis, behalve het donker tafelen en duistere za ken. Meer informatie via info@nachtvandenachtmiddelburg.nl De ac tiviteiten zijn geschikt voor kinderen. Middelburg, Speelhof Hoogerzael van 17 tot 20.30 uur activiteit beleef de vier elemen ten. Speel met water, vuur, aarde en wind. Aanmelden www.speelhofhoogerzael.nl. tot 21.00 uur: ontdek de bontgevlekte Oe hoe en vind de drie soorten kometenstof waarmee je wijsheid verkrijgt. Zie Face- book.com/StadsparkMolenwater en Twit- ter.com/StadsparkM. Gratis en geschikt voor kinderen. Neeltje Jans, van 20 tot 22 uur: een avond wandeling door het duingebied van Neeltje Jans. Ruiken, voelen en ervaren staan cen traal. Aanmelden via 0113-569110 of info@hetzeeuwselandschap.nl. Volwassenen betalen 3 euro per persoon. Kinderen mo gen gratis mee, evenals donateurs HZL. Ver zamelen bij de Faelweg 5 in Vrouwenpolder. HOE OM TE GAAN MET LICHT Zeeland van afstand, in een zee van licht, foto Platform Lichthinder Peter Boelee, nacht(dieren)liefhebber Naam: Peter Boelee Woonplaats: Kwadendamme Wat heeft u met de nacht? leder organisme heeft recht op een donkere nacht. Dat staat zelfs in de wet. Maar dat donker is vaak ver te zeken. Hier op het dorp gaat om elf uur 's avonds de helft van de straatverlichting uit. Da's heel fijn, vind ik. In de brandgangen branden dan wel weer lantaarns de hele nacht. Dat zou voor de veiligheid zijn. Tegen inbrekers. Dat lijkt me dus niet logisch. Een inbreker valt in het stikdonker, met z'n zaklantaarn op zoek naar een sleutelgat, veel meer op. Ik vind ook dat de verlichting van openbare ge bouwen en objecten om elf uur 's avonds uit moet. Waarom de televisie toren in Goes de hele nacht laten branden. Ik hoor de merels zingen bij de verlichte tennisbanen. Tot diep in de avond. Weten die beesten veel, het is licht dus... Altijd licht is echt niet goed voor mens en dier. Donker hoort ook bij ons. foto Sarah Boelee Graphic Rob Paardekam Bron ZMf Rijk-Jan Koppejan, sterrenwacht Philippus Lansbergen Naam: Rijk-Jan Koppejan Woonplaats: Middelburg Wat heeft u met de nacht? De nacht is voor mij hét moment om met een telescoop de hemel af te speuren. Het mooist is dat als het onbewolkt is. Logisch natuurlijk, dan zie je het meest. Ik kijk het liefst rond nieuwe maan. Bij een volle maan overstraalt die de hemel. Volle maan geeft zo veel licht dat je de zwakke objecten, die verder in het heelal zitten, slechter ziet. Ik kijk vaak in het observatorium in Oostkapelle. Daar is het goed donker. Het is zo mooi om 's nachts alleen met je telescoop te zijn. Het is stil, iedereen slaapt. Er komt een bepaalde rust over je. Je hoort dan ook geluiden die je overdag in de stad niet hoort. Uilen en, afhankelijk van het jaargetij, herten. Je maakt deel uit van de natuur. Ik voel me dan één met het universum. In de nachtelijke uren kun je met je telescoop zo goed ervaren hoe ons aardbolletje zich verhoudt tot het universum, foto familie Koppejan ZATERDAG 18 OKTOBER 2014 Middelburg, Stadspark Molenwater, van 19 De gemeente Schouwen-Duiveland heeft verschillende maatregelen genomen om de duisternis op Schouwen-Duiveland te beschermen. Zo is onderzocht of lichtbron nen wel noodzakelijk zijn en wordt gebruik gemaakt van energiezuinige verlichting. Zeeland Refinery heeft vijftig straatlantaarns van de raffinaderij door LED-verlichting vervangen. Binnenkort wordt de rest van de straatverlichting en de verlichting van de werkvloer aangepakt. Camping De Zonnehoeve in Zonnemaire heeft gekozen voor minimale verlichting en organiseert met de sterrenwacht regelmatig activiteiten op de camping zoals sterren kijken en fotograferen van het donker. Het (parkeer)terrein rondom de Zeelandhal- len dat volop verlicht is, ook al staan er geen auto's. Bedrijventerreinen en reclamemasten langs de A58 die 's nachts blijven branden, terwijl er nauwelijks auto's over de snelweg rijden. 9 Sportvelden, tennisbanen en paardenbak ken met lampen die slecht afgesteld zijn of 's nachts blijven branden. 9 De verlichting in de havengebieden in Zeeland. Kantoren en scholen waar 's avonds en 's nachts de verlichting aanblijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 91