Ik ben een nachtbraker Programma Het donker staat voor rust Bedrijven zorgen voor veel lichtvervuiling. Deskundige Wim Schmidt: „Een reclamemast geeft ongeveer even veel licht als een dorp van 10.000 inwoners." - m - Nederland mooier maken door lichthinder te verminderen. Dat is de missie van Wim Schmidt. Hij heeft een be drijf Sotto le Stelle (Italiaans voor 'Onder de Sterren') dat overheidsin stanties en bedrijven adviseert om effectie ver te verlichten. En daarin valt nog een we reld te winnen. Neem nou een gemiddeld Nederlands kan toorgebouw. „Vaak zie je dat de verlichting 's nachts om twaalf uur nog steeds aan staat, en over de hele omliggende wijk schijnt. De medewerkers vergeten de lam pen uit te doen, of laten ze na zes uur be wust branden omdat de schoonmaker nog komt. Het hele gebouw is verlicht, terwijl de schoonmaker bijvoorbeeld pas om elf uur 's avonds aan het werk gaat en maar op één verdieping tegelijk kan zijn." Het ligt voor de hand: een automatische schakelaar is de oplossing. „Het licht gaat aan als het donker is en als er mensen in een ruimte zijn. Is er tien minuten geen beweging, dan gaat het licht uit. Zo'n systeem is best kost baar om aan te schaffen, maar uiteindelijk een perfecte besparingsmethode. Ik zie langzamerhand verbetering: op de zuidas in Amsterdam is bij steeds meer bedrijven 's avonds de verlichting uit." De buitenverlichting op bedrijventerrei nen is een groter probleem. „Het beste is om lichtmasten aan de rand van een ter rein te plaatsen en de lampen naar binnen te laten schijnen. Vaak zie je dat de lampen op het gebouw bevestigd zijn. Dat is goed koop, want dan hoefje geen masten aan te schaffen. Maar de lampen wijzen wel naar de buren of omhoog. Slechts tien procent van het licht komt op het terrein terecht." Reclamemasten zijn misschien wel de grootste lichtvervuilers. Schmidt: „Vaak staan er vanaf de onderkant vier schijnwer pers op gericht. Zo wordt licht via het recla mebord op mensen weerkaatst. Je hebt heel veel licht nodig om het bord zichtbaar te maken. Bovendien schijnt veel licht langs de borden onnodig de hemel in. Het is beter om lampen aan de bovenkant te plaatsen. Laat de lampen niet meer bran den dan nodig. Een gemeente krijgt vaak geld van een bedrijf voor z'n lichtmast. Maar: bedenk wat je binnenhaalt. Zo'n re clamemast produceert ongeveer even veel licht als een dorp van tienduizend inwo ners." Bedrijven op zichtlocaties langs we gen oogsten volgens Schmidt uiteindelijk vooral irritatie als ze de lampen 's nachts la ten branden. „Dat is slechte reclame." Zeeland zou een voorbeeld moeten nemen aan de noordelijke provincies, vindt hij. „Die zijn zich aan het profileren als een donker stuk Nederland. Zo heeft de provin cie Groningen besloten dat er geen reclame masten neergezet mogen worden. Zeeland zou zichzelf kunnen neerzetten als een donkere enclave tussen Rotterdam en Ant werpen. Duisternis past bij de eigenschap pen van Zeeland: rust, ruimte en zee." verzamelen in de tuin van 's Landshuis waarna in een aantal groepen een nacht wandeling wordt gemaakt met onderweg di verse nachtactiviteiten zoals sterrenkijken. Na afloop warme chocolademelk. Aanmel den op info@hulstnet.nl. De actitiveit is gra tis en geschikt voor kinderen. Middelburg, in de hele binnenstad, van 17 tot 2 uur: zo'n twintig organisaties en een veelvoud aan bedrijven openen hun deu ren, etalages en poorten om de nacht op zijn allermooist te beleven: van tasten in het duister in het Zeeuws Museum, muziek t* «t. Connie de Lange, horeca-ondernemer Naam: Connie de Lange Woonplaats: Middelburg Wat heeft u met de nacht? De nachtelijke uren zijn altijd een zwaartepunt in m'n leven. Dat komt ook door mijn werk in de horeca. Ik ben een echte nachtbraker. Voor heel veel mensen betekent de nacht naar binnen. In huis blijven. Ik ben dan het liefst buiten. Het donker is ook een natuurlijk ritme, de cadans van dag naar nacht en weer van nacht naar dag. Dat heb je nodig. Hier in Zeeland heb je nog echte, mooi donkere nachten. Daarom ben en blijf ik ook zo enthousiast voor de Nacht van de Nacht. Er is zo veel ener gieverspilling die gepaard gaat met lichtvervuiling. Op zo veel plekken brandt licht waar dat absoluut niet nodig is. De natuur heeft die nacht ook gewoon nodig. Mens en dier. Onze nachtrust wordt te veel ver stoord door licht. De nacht, het donker, geeft me ook een apart gevoel. De drukte en levendigheid van de dag zijn dan weg. Er ontstaat een soort ingetogenheid. Alsof het net gesneeuwd heeft. Een verstilling, foto Lex de Meester Peter van Santé, ambtenaar gemeente Schouwen-Duiveland Bedrijf morst door Cornelleke Blok Naam: Peter van Santé Woonplaats: Scharendijke Wat heeft u met de nacht? De nacht heeft voor mij een heel belangrijke kwaliteit. Meer dan één, be ter gezegd. De eerste is het belang van de nacht voor de natuur. Er zijn dieren die alleen 's nacht leven. Die hebben het donker nodig om te be staan. De mens rust het best in de nacht. Daarom moet het 's nachts ook zo donker mogelijk zijn. Dan kun je het best rusten, ontspannen. Ik woon midden in het dorp, daar is het vrij licht. Maar even buiten de dorpskern is het al mooi donker. Ik was laatst 's avonds in de buurt van Rotterdam. Toen ik al dat licht zag, dacht ik 'hier zou ik niet plezant wonen'. De nacht is ook gewoon hartstikke mooi. Ik bezorg de krant in de vroege ochtend. Als het een heldere nacht is, met weinig bewolking, zie je de sterren bo ven je flonkeren. Ik kijk dan graag omhoog. Dat is zo prachtig om te zien. De schoonheid van de nacht is voor mij ook een belangrijke kwaliteit, foto Dirk-Jan Gjeltema Hulst, Steenstraat 37, van 19 tot 22 uur:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 90