Als de reeën op pad gaan Als andere dimensie Oostkapelle baadde in het licht. „Het is jam mer dat dat zo gebeurde. Want die molen kan heus wel mooi uitgelicht worden, maar dan op een verantwoorde manier. Nu gaat meer dan de helft van het licht verlo ren, omdat het niet op de molen terecht komt." Wat dat betreft komt er voor Jobse een slechte tijd aan met de kerstdagen in het verschiet. Het wordt meer en meer mo de om allerlei huizen met lichtslingers uit te lichten tijdens de feestdagen. Jobse haalt zijn schouders op. „Het is vaak erg lokaal en als ze het dan maar niet de hele nacht la ten branden. Dat scheelt ook in de energie kosten." Overigens is wat Jobse betreft led-verlich ting ook niet zaligmakend. Want dat licht bestaat vooral uit wit en blauw licht en is door sterrenkundigen erg moeilijk uit hun foto's te filteren. Maar er wordt gewerkt aan de verbetering van de techniek van led-verlichting. Melissa Ernst en Klaas Jobse weten het wel als hen gevraagd wordt hoe Zeeland een stap vooruit kan doen op weg naar minder lichtvervuiling. Wetgeving, zegt Jobse di rect. Ernst: „Zeeland zou kunnen beginnen met regelgeving in en om natuurgebieden. Op een nachtelijke foto van Nederland is te zien dat het in Zeeland nog relatief donker is. Dat moeten we koesteren. Als ZMf vin den we dat fijn omdat het minder energie kost en het goed is voor mens en dier." Wat dat betreft valt Jobse, hovenier van be roep, haar bij. „Je ziet wel eens dat mensen bomen uitlichten in hun tuin. Maar ze we ten niet dat dat niet goed is voor de boom. Die krijgt er stress van. Ook voor mensen is het niet goed om de nacht niet volledig in het donker door te brengen. Het lichaam maakt dan minder melatonine aan, een stof die gunstige effecten op het immuun systeem heeft." Melissa Ernst kijkt al weer vooruit naar vol gend jaar. Ze constateert dat er op bedrijf sterreinen ook nog heel wat te winnen is als het gaat om het opheffen van lichtver vuiling. „Ik begrijp wel dat die bedrijfsge bouwen verlicht zijn onder meer met het oog op criminaliteit. Maar daar kun je ook wat aan doen met detectoren die lampen aan laten springen als iemand in de buurt komt. Misschien dat we daar volgend jaar de focus op kunnen richten." Biervliet, van 19 tot 21.30 uur aan de Braakmanweg 5: schemerschim. Ga mee met de schemerschim door de donkere Braak- manbossen en ontdek door middel van proefjes de geuren en kleuren van de nacht. Voor volwassenen 5 euro en 2,50 euro voor kinderen, inclusief koffie en soep. Aanmel den bij M.Lieman@staatsbosbeheer.nl. Ellewoutsdijk, van 19 tot 21.30 uur aan de Fortweg 2: kinderen (vanaf 8 jaar) gaan in kleine groepjes in het fort langs drie onder delen om de schoonheid van de nacht te ontdekken: vleermuizen, nachtvlinders en uilen. Kosten 5 euro per kind. Ouders en be geleiders hoeven niets te betalen. De avond wordt afgesloten met warme chocolademelk en een spannend verhaal. Aanmelden via www.natuurmonumenten.nl/activiteiten. Hulst, Houtmarkt 11 (protestantse kerk) van 19.30 tot 23.45 uur: optreden van Bert Dockx. Hij zingt liedjes van zijn nieuwe al bum 'Strand' met alleen een akoestisch gi taar. In het voorprogramma treedt Dyl'n op: een singer-songwriter van Zeeuwse bodem. Eerder speelde hij al op Vestrock en Weitjes- rock. Aanmelden via www.hulstcultu- reeleu. Toegang 5 euro. De activiteit is niet geschikt voor kinderen. Naam: Elly Nijs Woonplaats: Axel Wat betekent de nacht voor u? De natuur zien als het bijna donker is. Dat is voor mij het mooiste mo ment van de dag. Als ik 's avonds met mijn twee jachthonden Boris en Ie Due nog een wandeling maak in de buurt van de watertoren in Axel. Dan gaan de reeën lopen, komen de eenden eten, zie je egels en kikkers. Al les wat overdag verstopt zit, komt dan naar buiten. Tijdens de Nacht van de Nacht is dat ook te beleven in de watertoren in Axel. Het is de twee de keer dat ik bij de organisatie betrokken ben. Bezoekers kunnen van uit de watertoren een natuurwandeling maken, kinderen kunnen geblind doekt dingen ruiken, proeven en voelen, de sterrenwacht uit Gent is aan wezig, er is een verhalenvertelster en er worden appeltjes met kaneel en suiker gestoven. Vorig jaar hadden we zo'n 250 bezoekers. Het was zó leuk. Dan weet je weer waarvoor je het doet. foto Camile Schelstraete Klaas Jobse vertelt aan Melissa Ernst van de ZMf wat hij allemaal kan zien door een van de kij kers in zijn sterrenwacht in Oostkapelle. foto Ruben Oreel Elly Nijs, vrijwilligster Nacht van de Nacht watertoren Axel Nanning-Jan Honingh, Stichting Landschapsbeheer Zeeland Naam: Nanning-Jan Honingh Woonplaats: Driewegen Wat betekent de nacht voor u? 's Nachts treed je een andere wereld binnen. Net zoiets als schaatsen vroeger op de slootjes in de buurt. Je bent in dezelfde omgeving, maar je ziet het toch vanuit een andere dimensie bijna. Dat is met de nacht ook zo. Het is je eigen omgeving, maar je gebruikt je zintuigen ineens anders. De nacht heeft zo bijna iets heiligs. Als ik vanuit mijn werk in het donker wel eens een groep mensen en kinderen mee neem ter educatie, wil ik ook altijd dat ze stil zijn en geen zaklamp gebruiken. Dan beleven ze de nacht heel anders. Ik maak ze dan attent op vleermuizen, egels, uilen. He laas lukt het - vooral de kinderen - niet altijd om stil te zijn. De nacht is voor hun ook spannend. Maar dan blijven de dieren weg. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 89